AFCEA Home   AFCEA
Defense Foundation Europe Homeland Security Industry Intelligence SIGNAL Magazine    


     Member Login
Search
 
 
Member ID Password
Forgot: Password | Member ID            
                        
Join or renew today to connect with the premier network of thought leaders in the global security community.

Join/Renew Links:

 


Shortcuts

AFCEA Weekly Digest
Chapter News
Cycle for STEM
Committees
Event Presentations
The Mentoring Continuum
Military City USA Radio Show
Online Directories
Shop!AFCEA
PDC Preferred Providers
Women in AFCEA
Working the Frontline:
Job Guide for Veterans

AFCEA International and U.S. Naval Institute
Enlisted Superior Performer Award

 

2011 ENLISTED SUPERIOR PERFORMERS  

AFCEA and the U.S. Naval Institute wish to recognize the service of those military members who have been selected by their commands for particularly superior service in the past year. The recipients will each be awarded memberships in AFCEA and the U.S. Naval Institute.

Presented at the Joint Warfighting Conference 2011:

U.S. Fleet Forces Command

U.S. Coast Guard, Atlantic Area

U.S. Marine Corps Forces Command

U.S. Joint Forces Command

Air Combat Command

Allied Command Transformation

Naval Network Warfare Command

Presented at West 2011:

U.S. Marine Corps

U.S. Navy

U.S. Coast Guard

 

U.S. Fleet Forces Command  

AO2 Twyisha D. Buchanan

NMC

IC3 Lataia S. Rabon

Second Fleet

   

PS1 Rishka Elzie

NECC

ET2 Joshua Shrodes

COMSUBLANT

   

PS1 Albert Gaspard, Jr.

EODGRU TWO

YN1 Kia Sligh

MCAST

   

AG1 Gary L. Hibbs

NMPODC Gulfport

AME3 (AW/SW) Bo Tarver

VFA-83

   

LS2 (AW/SW) Daniel Matthews

ASD Norfolk

GSE1 Joseph W. Tili

SURFLANT N1/CSD

   

ET1 Delanta McCall

COMSUBLANT

BM1 (EXW/SW) Tristan Vecere

RIVGRU

   

YN1 (AW) Syrita McKinney

SURFLANT N1/CSD

IT1 (SW) Stephen F. Winborn

CYBERFOR

   

YN2 (SW/AW) Tiwana V. Powell

CNSL

 
   
   
   
U.S. Coast Guard, Atlantic Area  

MK2 Trina Beiring

USCGC Shearwater

ME1 Ximena Johnson

Sector Hampton Roads

   

YNC Sarah Case

Atlantic Area LANT-3R5

YN2 Bradi Leahy

D5 Admin

   

OS2 Chad Jackson

USCGC Harriet Lane

 
   
   
   
U.S. Marine Corps Forces Command  

LCpl Nicholas R. Hall

Marine Corps Forces Command

Cpl Ladonte J. Pittman

Marine Corps Security Force Regiment

   

Cpl Neil Keeney

Marine Corps Security Force Regiment

Sgt Lawanda D. Ruiz

Marine Corps Forces Command

   

Sgt Andrew S. Marini

Marine Corps Security Force Regiment

 
   
   
   
U.S. Joint Forces Command  

GySgt Bobby D. Alley

JWFC

NCC Kathleen M. Walsh

USJFCOM

   

SFC Michael R. Falsken

JIOC

ICC Dwayne E. Washington

USJFCOM

   

SMSgt Pamela J. Hadsell

USJFCOM

 
   
   
   
Air Combat Command  

MSgt Jason A. Blaisdell

ACC

MSgt Bonnie Nichols

ACC

   

TSgt Laura Dryden

ACC

SSgt Christopher Perkuhn

ACC

   

SrA Brian Johnson

ACC

SMSgt Eric B. Soluri

ACC

   

SrA Niquoll Lacksenburg

ACC

TSgt William B. Sullivan

ACC

   

TSgt Aaaron Naasko

ACC

MSgt Daniel Suttles

ACC

   
   
   
Allied Command Transformation  

SSG Michele Bucca

SACT

CPO Steiner Hjelmaas

SACT

   

MC1 Class Carla Burdt

SACT

MSG Latoya Thomas

SACT

   

YN2 Horatio Edwards

SACT

 
   
   
   
Naval Network Warfare Command  

IT1 Adrienne Charles

NET

IT1 Jason Schouweiler

NETWARCOM

   

IT2 Craig McKnight

NETWARCOM

IT1 Stephen Winborn

Navy Cyber Forces

   

IT1 Aaron Price

NETWARCOM

 
   
   
   
U.S. Marine Corps  

Cpl Nicholas A. Alberino

Regimental Combat Team 2, deployed to Afghanistan

Cpl Justin P. McGee

Provost Marshals Office, MCAS Miramar

   

Sgt James M. Bennett

Regimental Combat Team 2, deployed to Afghanistan

Sgt Dana R. Margulies

Regimental Combat Team 2, deployed to Afghanistan

   

Cpl Victoria M. Bergstrom

MHG I MEF

Sgt Tyler W. Johnson

Weapons Field Training Battalion, MCRD, San Diego

   

HM1(FMF/AW/SW) Ranald J. Conlin

3d Marine Aircraft Wing, MCAS Miramar

Sgt Isaac E. Holliday

Regimental Combat Team 2, deployed to Afghanistan

   

Sgt Jose G. Cortez

Support Battalion, MCRD San Diego

Sgt John A. Miner

Marine Corps Tactical System Support Activity, MCB Camp Pendleton

   

Cpl Noel Cotts

Provost Marshals Office, MCAS Miramar

Cpl Michael J. Miranda

Regimental Combat Team 2, deployed to Afghanistan

   

Sgt Nicholas E. Cunningham

Combat Logistic Regiment 17, 1st MLG

SSgt Jonathan E. Mogollon

1st Recruit Training Battalion, MCRD San Diego

   

SSgt Mark L. Ecalnir

Headquarters and Service Battalion, MCRD San Diego

Cpl Neilryan B. Sablan

Headquarters and Service Battalion, MCB Camp Pendleton

   

SSgt Mark F. Erhardt

Advanced Infantry Training Battalion, MCB Camp Pendleton

Sgt Sheriff A. Showunmi

3d Marine Aircraft Wing, MCAS Miramar

   

Sgt Miguel A. Gamboa

Field Medical Battalion, MCB Camp Pendleton

Sgt Elroy A. Sifuentes

Ground Electronics Maintenance, MCAS Camp Pendleton

   

SSgt Roger Gil

Training, MCAS Camp Pendleton

Sgt Julio C. Tovar

Regimental Combat Team 2, deployed to Afghanistan

   

Cpl Jeremy R. Gilbert

Marine Corps Tactical System Support Activity, MCB Camp Pendleton

GySgt Daniel V. Velis, Jr.

Headquarters and Service Battalion, MCRD San Diego

   

Sgt Nicholas J. Greuel

11th Marine Expeditionary Unit

Sgt James S. Zigga

Marine Corps Tactical System Support Activity, MCB Camp Pendleton

   

Cpl David Gunn

Security Battalion, MCB Camp Pendleton

 
   
   
   
U.S. Navy  

YNSN Marcus Amerson

Naval Base Coronado

ET1(SW) Robert J. Kaiser

USS New Orleans (LPD-18)

   

ADCS(AW) Christian Ariowinoto

Helicopter Anti-Submarine Squadron 10 (HS-10)

YN2(SW) Delesa Kwon-Lis

Commander, Carrier Strike Group SEVEN

   

HT1 Gabriele E. Arroyo

USS Pinckney (DDG-91)

YN1(EXW) Louis Lopez

Commander, Naval Mine and Anti-Submarine Warfare Command

   

SH1(SW/AW) Troy Bacon

Naval Base San Diego

ET1 Joseph MacDonald

USS John Paul Jones (DDG-53)

   

HM1 Ruth P. Barley

Commander, Naval Air Forces

PS1(SW/AW) Adrian B. Mallari

Commander, Naval Air Forces

   

ND2(DV) John D. Bigby

Space and Naval Warfare Systems Center Pacific

OS1 (SW) Jason Miller

USS Vandegrift (FFG-48)

   

EM1(SS/DIV) Jonathon R. Bohannan

Commander, Submarine Squadron 11

PR1(SW/SW) Timothy Mooney

USS Bonhomme Richard (LHD-6)

   

HM2 Eddie Cardenas

1st Tank Battalion, 1st MarDiv

IS1 Matthew Rice

USS Ronald Reagan (CVN-76)

   

STS1(SS/DV) Nathan M. Chappelle

USS Albuquerque (SSN-706)

AWR1(NAC/AW/SW) William T. Russell

Helicopter Anti-submarine Squadron Light Four Five (HSL-45)

   

HM3(FMF) Zachary Davis

Combat Logistics Regiment 17, 1st MLG

HM1 Edward Schulz

Naval Hospital, MCB Camp Pendleton

   

YN1(SW/SS) Jason Deets

Naval Base Coronado

GSE1(SW/AW) Matthew S. Smart

Assault Craft Unit Five

   

LS1(SS) Prince W. Dykes

Naval Base Point Loma

AC3 Esther Stevenson

Naval Base Coronado

   

ABF2 James Early

Navy Region Southwest

OS1(SW) Tyrone Streeter

Expeditionary Strike Group THREE

   

OS1(SW/AW) Edison Faggett , Jr.

Commander, Naval Surface Forces, Pacific

AOCM(AW/NAC) James Thompson

Helicopter Anti-Submarine Squadron 10 (HS-10)

   

IT1(SW/AW) Daniel Flaherty

Commander, Carrier Strike Group ELEVEN

CS1(SW) Anthony Throm

Navy Region Southwest

   

YN1(SW) Miriam French

Commander, Expeditionary Warfare Training Group Pacific

OS1(SW) Jesus Torres

Naval Base San Diego

   

OS2(SW) Christin Garcia

Navy Region Southwest Transient Unit Personnel

ET1(SW) Donald Trudeau

USS Preble (DDG-88)

   

LS2(AW) Alba M. Gonzalez

Commander, Helicopter Maritime Strike Wing Pacific

SH1 Erik Underwood

USS Dubuque (LPD-8)

   

CTN1 Anthony Gonzales

Commander, U.S. THIRD Fleet

IT1 Jason Vedder

USS Ronald Reagan (CVN-76)

   

AM1 Tracey L. Griffis

Helicopter Sea Combat Squadron Two One (HSC-21)

BM1(SW) Adam A. Villa

Naval Base Point Loma

   

MU3 Daniel Haasenritter

Navy Region Southwest

ET1(SW) Matthew Neil Walter

USS Benfold (DDG-65)

   

MM2(SS/DIV) Timothy W. Hartman

USS Albuquerque (SSN-706)

MA1(SW) Lawrence A. Watson

Naval Base Point Loma

 

PS1(AW/SCW) Emily Haworth

Commander, Strike Force Training, Pacific

NC1 Erin Williams

Helicopter Sea Combat Squadron Three (HSC-3)

   

BM2(SW) Jose R. Herrera

Naval Base Point Loma

MA1(SW) Paul J. Zielinski

USS Howard (DDG-83)

   

MA2(SW) Shaniya Jones

Naval Base San Diego

 
   
   
   
U.S. Coast Guard  

GM2 Leon Annel

USCG Sector San Diego

EM1 Sean C. Mattingly

USCGC Chase (WHEC-718)

   

MK2 Kyle R. Brewer

USCGC Chase (WHEC-718)

AST3 Scott Mochkatel

USCG Sector San Diego

   

ME1 Robert Della Valle

Pacific Tactical LE Team

MK2 Christopher Saylor

USCGC Sea Otter (WPB-87362)

   
   
   

 

2010 Enlisted Superior Performers

 

2008 Enlisted Superior Performers

 

2007 Enlisted Superior Performers

 

2006 Enlisted Superior Performers

 

2005 Enlisted Superior Performers

 

 

 


SIGNAL Magazine



Sign up for SIGNAL Connections

Connect with AFCEA


Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Join our Group
Follow us on Google+
Follow our Company Page
See our Flickr Photos
Watch our Videos
Event Presentations

Share [Back to Top]

About AFCEA
Mission
Fact Sheet
Board of Directors
Committees
Leadership


Membership
Individual Membership
Corporate Membership Member Portal

Chapters
List of Chapters
Find a Chapter
Student Chapter
Chapter Resources

Courses
Current Courses
Course Catalog Leadership Forum

Events
Overview
Listing of Events
Calendar
Presentations

News
Press Releases
AFCEA in the News
SIGNAL Media
Presidentís
  Commentary

Publications
SIGNAL Magazine
Connections
Directories
Webinars
White Papers

Scholarships
Annual Awards
Available Scholarships
STEM Initiatives
Donate
The Armed Forces Communications
and Electronics Association



  © AFCEA International  
Tarpit