AFCEA Home   AFCEA
Defense Foundation Europe Homeland Security Industry Intelligence SIGNAL Magazine    


     Member Login
Search
 
 
Member ID Password
Forgot: Password | Member ID             CAC/TWIC/PIV/FiXs Logon
   JOIN AFCEA NOW!
Join or renew today to connect with the premier network of thought leaders in the global security community.

Join/Renew Links:
   Are You Already a Member?
  Click here to log in!

Shortcuts

AFCEA Answers Radio Show
Military City USA Radio Show
AFCEA Weekly Digest
Chapter News
Cycle for STEM
Shop!AFCEA
Committees
Online Directories
The Mentoring Continuum
Event Presentations
PDC Preferred Providers
Women in AFCEA

AFCEA International and U.S. Naval Institute
Enlisted Superior Performer Award

 

2013 ENLISTED SUPERIOR PERFORMERS  

AFCEA and the U.S. Naval Institute wish to recognize the service of those military members who have been selected by their commands for particularly superior service in the past year. The recipients will each be awarded memberships in AFCEA and the U.S. Naval Institute.

 

Presented at EAST: Joint Warfighting 2013:

Submarine Force, U.S. Atlantic Fleet

Air Combat Command

Coast Guard Atlantic Area

Joint Staff J7 Force Development

Naval Surface Force Atlantic

Naval Air Force, U.S. Atlantic Fleet

Training and Doctrine Command

Allied Command Transformation

II Marine Expeditionary Force

U.S. Marine Corps Forces Command

Naval Network Warfare Command

 
Submarine Force, U.S. Atlantic Fleet

RP1 Robert Buxton

Commander, Submarine Squadron SIX

YN1 Erin C. Ervin

Commander, Submarine Force Atlantic

 

MM1(SS) William Cox

USS Montpelier (SSN 765)

MM2(SS) Sean Young

USS Newport News (SSN 750)

   
   
Air Combat Command

MSgt Nicole Alley

10 IS/SCXX

SSgt Brian Johnson

ACC CSS

   

TSgt Matthew Bickel

10 IS/CCX

SMSgt Katrina McIntosh

633 CS

   

MSgt Micheal Brown

633 CS

SSgt Jennifer O'Shaughnessy

ACC/CSS

   

SSgt Brenden Castro

27 IS

A1C Jalon Owens

633 CS

   

SSgt Jose Charlesworth

10 IS/DOC

SrA Nicholas Parrott

ACC/CSS

   

SSgt Dustin Finamore

27 IS

SrA Matthew Rardon

633 CS

   

SrA Maurice Jackson

ACC/CSS

A1C Andre Tucker

27 IS

   

SSgt Cory James

10 IS/SCOO

 
   
   
Coast Guard Atlantic Area  

SK2 Fritzel Delgado

USCGC NORTHLAND (WMEC-904)

YN2 Shelby Miller

USCG Atlantic Area Staff

   

FS3 Morgan Dickerson

USCGC BEAR (WMEC-901)

MST1 Chris Obermyer

Special Missions Training Center

   

SNSK Allison Kincaid

USCG District 5 Staff

YN1 Jacquelyn Rocklage

USCG Base Portsmouth

   

DC3 Joshua Martinez

USCG Director of Logistics Staff

MK3 Michael Tanner

USCGC BEAR (WMEC-901)

   
   
Joint Staff J7 Force Development
MSgt Edward Bowman
YN2 Darnell Poage
   
MSgt Stephanie Erskine
TSgt Gabriel Regan
   
YN2 Anderson Lawrence
TSgt Jonathan Richards
   
TSgt Terry McDonald
ITSN Sean Ryan
   
SGT Ryan Parlier

IT1 Renee Watkins

Joint Staff Sailor of the Year

   

Naval Surface Force Atlantic

IC2 Rousseau Celestin

USS ARLEIGH BURKE (DDG 51)

ET2 Wayne Nelson

USS GUNSTON HALL(LSD 44)

   

EM1 Michael Hansen

USS SQUALL (PC 7) Crew Alpha

EN2 Jeremy Perez

USS TEMPEST (PC 2) Crew Charlie

   

HM1(SW/FMF) Ryan King

USS VELLA GULF (CG 72)

GSM1 Aaron Petersen

USS LABOON (DDG 58)

   

BM2 Pascal Koffi

USS OAK HILL (LSD 51)

IC1(SW/AW) Jason M. Richardson

USS ASHLAND (LSD 48)

   

EN2 Tommy Jackson Neeley

USS BAINBRIDGE (DDG 96)

SH3(SW) Cyril Totimeh

USS COLE (DDG 67)

   
Naval Air Force, U.S. Atlantic Fleet

YN2 Jania Battles

Helicopter Sea Combat Wing Atlantic

AT1(AW) Kevin Hebert
   

AWS1 Michael Dicks

HM-15

AT1(AW/SW) Nidia Martinez
   

Training and Doctrine Command

Staff Sergeant Randy A. Baez

G-3/5/7

Sergeant First Class Davis J. Miranda

ARCIC

 

Sergeant First Class Delroy G. Barnett

DCG-IMT

Staff Sergeant Jarod P. Moss

DCG-IMT

 

Sergeant Jonathan K. Barnhart

Flight Detach

Sergeant First Class Tecomus D. Musgrove

G-3/5/7

 

Sergeant First Class Danny Carter

G-33

Staff Sergeant Brandon Weaver

G-1/4

   

Staff Sergeant Phyllis Y. Hager

Flight Detach

Staff Sergeant Robert J. Williams

CAC (ATSC)

   

Staff Sergeant Jeffrey B. Heilman

DCG-IMT

 
   

Allied Command Transformation

YN2/E5 Christopher Bryant

HQ SACT

LS2/ E5 Dodji Koutche

HQ SACT

   

YN1/E6 Tiffany Gill

HQ SACT

PS2/E5 Wesley Taylor

HQ SACT

   

CE2/E5 Tabatha Karll

HQ SACT

   
   
II Marine Expeditionary Force  

Sgt Nathan Burrell

TRNG CO, MCSF REGT

Sgt Bryan Morel

CBIRF

   

HM3 Shaun Daniels

CBIRF

Sgt Vincent Muccie

CBIRF

   

Cpl Yohannes Harry

B CO, MCSF REGT

Sgt Evan Page

CBIRF

   

HM3 Gregory Kent

HQ CO, MCSF REGT

Sgt Jason Snively

CBIRF

   

SSgt Matthew Kuroda

A CO, MCSF REGT

Sgt Ashley Starr

CBIRF

   

Sgt Luke Larson

TRNG CO, MCSF REGT

Cpl Kyle YLE Stein

HQ CO, MCSF REGT

   

HM2 Steven Matassa

B CO, MCSF REGT

Sgt Michael Welch

B CO, MCSF REGT

   

Sgt Michal Mejia

C CO, MCSF REGT

 
   
   
U.S. Marine Corps Forces Command
Sgt Chad Bilzing HM2 Kyle Mack
   
Sgt Stacy O. Campbell Sgt Angelica Pulliam
   
Sgt Matthew G. Carrizosa
LCpl Maria Augustine Shader
   
LCpl Safet Hrustemovic HM2 Jason Thomson
   
   

Naval Network Warfare Command

CTT1 Rena M Engelhardt

NNWC Space Operations

IT1 Steve R Greer

NNWC Network Operations

   

IT1 Ricardo Esquilin

NNWC Network Operations

IT1 William T Rippy

NNWC Network Operations

   

Presented at West 2013:

Naval Air Forces Pacific

Navy Region Southwest

Marine Recruit Depot

3d Marine Aircraft Wing

Naval Surface Forces Pacific

1st Marine Logistics Group

Naval Special Warfare Command

Space and Naval Warfare Systems Command

I Marine Expeditionary Force

Naval Hospital Camp Pendleton

Wounded Warrior Battalion West

Naval Medical Center San Diego

Coast Guard Pacific Area

Naval Mine and Anti-Submarine Warfare Command

 

Naval Air Forces Pacific

YN1 Sandra M. Miller

COMNAVAIRPAC

HM1 Tarren C. Windham

USS CARL VINSON (CVN-70)

 

AM1 Justin Lach

HSM-78

AD1 Emiljalfred C. Orencia

Fleet Readiness Center Southwest 

   

AZ1 Nancy Jennings

HSCWINGPAC

AWS2 Evan C. Schacht

HSC-3

 

YN2 Francisco Ortega

HSCWINGPAC

AM1 Theodore J. Stalnaker

Helicopter Sea Combat Squadron 23

 

YN1 Angela Grimmesey

VRC-30

AT1 Coy Allen Goodman

HSC-21

   
   
Navy Region Southwest

MU3 Colin Greggs

Navy Band Southwest (JSOY)

MA1 Ryan K. Hodges

Naval Base Point Loma (SSOY)

 

CS2 Kimairys Rodriguez

Naval Base Coronado, Supply Department (SOY)

MA1 Christopher C. Yates

Navy Region Southwest Staff (SSOY)

OS1 Nestor Martinez

Naval Base San Diego (SSOY)

 
   
   
Marine Recruit Depot

GySgt Jerry J. Palka

Recruit Training Regiment

SSgt Christopher Battiest

3d Recruit Training Battalion

 

GySgt Scott C. Chromy

1st Recruit Training Battalion

Sgt Jose Toro

C Company, 1st Recruit Training Battalion

   

SSgt Anthony Glenn II

2d Recruit Training Battalion

 
   
   
3d Marine Aircraft Wing

Sgt Anthony J. Clement

VMGR-352, MAG-11

Sgt Kurt L. Wiborn

MACG-38, MWCS-38 Det B

Sgt MaryKatherine E. Costa

MALS-16, MAG-16

Sgt Joseph D. Snow

MWHS-3

   

Cpl Kyle A. Christensen

HMLAT-303, MAG-39

   
Naval Surface Forces Pacific

AM1 Michael Nichols

USS ESSEX (LHD-2)

HM1 Robert Greene

USS ANCHORAGE (LPD-23)

IT1 Kevin Rodraugsri

DESRON TWO THREE

DC1 James Rogers

USS LAKE CHAMPLAIN (CG-57)

   

ABH1 Shawn Patrick Bland

USS MAKIN ISLAND (LHD-8)

LS1 Rudy Saucedo

USS CURTS (FFG-38)

OS1 Amy Haight

ACU 5 and NBG 1

DC1 Chad G. Simon

USS DEWEY (DDG-105)

   

DC1 John West

USS COMSTOCK (LSD-45)

LS1 Michael Salamanca

Tactical Air Control Squadron TWELVE

   
   
1st Marine Logistics Group

LCpl Robert J. Steven

7th Engineer Support Bn

Sgt Rodrick Dunn

7th Engineer Support Bn

Sgt Daron E. Huebsch

7th Engineer Support Bn

Sgt Jose Sarabia

7th Engineer Support Bn

   

Sgt Leclair S. Harris

7th Engineer Support Bn

   
Naval Special Warfare Command

SB1 Michael Hartgraves

SBT-12

LS1 Neisi J. Ebarb

NSWG ONE LOGSUPPU

   

Paul Glowinkowski

NSW BTC

CT11 Michael S. Dennison

NSW Support Activity ONE

   

RP1 Eric Bryan

Naval Special Warfare Command

 
   
   
Space and Naval Warfare Systems Command

YN1 Maribeth Valdez

Space and Naval Warfare Systems Command

YN1 Cecilia E. Mitchell

NR SPAWAR 119

   

AZ1 Rhoda Rothwell

SPAWAR Systems Center Pacific

CTT1 Eugene Parker

SSFA

   

IT1 Melissa Mohammed

Space and Naval Warfare Systems Center, Atlantic

 
   
   
I Marine Expeditionary Force

Sgt Kurt L. Wiborn

Marine Wing Communications Squadron 38

Sgt Ahmed O. Adeyemi

5th Marine Regiment, 1st Marine Division

   

Sgt Mark T. Welborn

Marine Wing Communications Squadron 38

LCpl Daniel J. Gill

1st Marine Logistics Group, CLR-1 S-6

   

Sgt James W. Schultz

1st Marine Division

LCpl Kenneth D. Thomas

1st Marine Logistics Group, CLR-1 S-6

   

Cpl Clinton S. Patterson

1st Intelligence Battalion

Sgt Christopher Renteria

1st Marine Logistics Group, G-6

   

Cpl Samantha C. Catoe

1st Marine Division G-6

Sgt Erik Parton

9th Communication Battalion

   
   
Naval Hospital Camp Pendleton
HM1 Angelo S. Catindig HM1 Julius H. Whitt
   
HM1 Aaron L. Giacoletti HM2 Aaron Belcher   
   
HN Christopher N. Rafanan  
   
Wounded Warrior Battalion West

Cpl Sarah Hakala

HQ

Sgt Steven Lubich

3rd plt

   

LCpl Anh Tran

1st plt

GySgt Benjamin Holmes

4th plt

   

Cpl Russell Thompson

2nd plt

 
   
   
Naval Medical Center San Diego
HM1 Luis E. Fonseca Jr. HM3 Jerred A. Lee
   
HM1 Danny Salazar Oligo HN Ryan Michael Ewins
   
HM2 Romeo Sali  
   
Coast Guard Pacific Area

MK1Derek D. Shay

USCGC BOUTWELL (WHEC-719)

BM1 William L. Hinton
   

YN2 Karina Herrera

USCGC SHERMAN (WHEC-720)

AET3 Roy Mackay
   
   
Naval Mine and Anti-Submarine Warfare Command

IT2 Jeran Reyes

Undersea Warfare Command, Control, Communication & Computer Department

MN1 Christopher Ricks

Mine Warfare Operations & Planning Department

IS2 Alicia Mitchon

Undersea Warfare Intelligence Department

MN1 Christopher Turner

Undersea Warfare Training & Assessment Department

OS1 Jarrod Lewis

Undersea Warfare Training & Assessment Department

   
   

2012 Enlisted Superior Performers

2011 Enlisted Superior Performers

2010 Enlisted Superior Performers

2008 Enlisted Superior Performers

2007 Enlisted Superior Performers

2006 Enlisted Superior Performers

2005 Enlisted Superior Performers

 


SIGNAL Magazine




Video: August Issue Preview
SIGNAL Online
SIGNAL Digital Edition
SIGNAL Resource Library


Sign up for SIGNAL Connections

Connect with AFCEA


Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Join our Group
Follow us on Google+
Follow our Company Page
See our Flickr Photos
Watch our Videos
Event Presentations

Share [Back to Top]

About AFCEA
Mission
Fact Sheet
Board of Directors
Committees
Leadership


Membership
Individual Membership
Corporate Membership Member Portal

Chapters
List of Chapters
Find a Chapter
Student Chapter
Chapter Resources

Courses
Current Courses
Course Catalog Leadership Forum

Events
Overview
Listing of Events
Calendar
Presentations

News
Press Releases
AFCEA in the News
SIGNAL Media
Presidentís
  Commentary

Publications
SIGNAL Magazine
Connections
Directories
Webinars
White Papers

Scholarships
Annual Awards
Available Scholarships
STEM Initiatives
Donate
The Armed Forces Communications
and Electronics Association



  © AFCEA International  
Tarpit