AFCEA Home   AFCEA
Defense Foundation Europe Homeland Security Industry Intelligence SIGNAL Magazine    


         Member Login
Search
 
 
Member ID Password
Forgot: Password | Member ID             CAC/TWIC/PIV/FiXs Logon
   JOIN AFCEA NOW!
Join or renew today to connect with the premier network of thought leaders in the global security community.

Join/Renew Links:
   Are You Already a Member?
  Click here to log in!

Shortcuts

PDC Preferred Providers
Course Catalog
Cycle for STEM
Robert Howell Scholarship Fund
Course FAQ
Scholarship Winners
Donate
AFCEA Chapter News
Education Newsletter


       -click underlined names to view picture of award presentation-
                  * denotes repeat winner

                

GRADUATE SCHOLARSHIPS

AFCEA PH.D. FELLOWSHIP
2010 WINNER

Mr. Steven W. Boyd

Clemson University, Clemson, SC

Electrical Engineering

 

RALPH W. SHRADER DIVERSITY GRADUATE SCHOLARSHIP
2010 WINNERS

Mr. Creighton K. Heaukulani

Yale University, New Haven, CT
Statistics

CPT Vanessa Li, USAR

Hawaii Pacific University, Honolulu, HI

Diplomacy/Military Studies/National Security Studies

Mr. Raymond Lee Cordova

University of Colorado, Colorado Springs, CO

Information Assurance

 

CSC DEFENSE GRADUATE SCHOLARSHIP
2010 WINNERS

Mr. Adam C. Escobar

Pennsylvania State University, University Park, PA

Ph.D., Electrical Engineering

2nd Lt Andrew J. Lingenfelter, USAF

University of Florida, Gainesville, FL

M.S., Systems Engineering

 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP - GRADUATE

2010 WINNERS

Mrs. Sandra L. Larson

Mercyhurst College, Erie, PA

Security & Intelligence

Mr. Neal Patel

Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA

Aerospace Engineering

Mr. Evan Roberts Price

University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA

Security & Intelligence with Basic Arabic

 

PROFESSIONAL DEVELOPMENT CENTER (PDC) SCHOLARSHIP
2010 WINNER

Mr. Thomas Michael Rice

Senior Investigator

Department of Insurance

State of California


 

UNDERGRADUATE SCHOLARSHIPS

MARINE SGT JEANNETTE L. WINTERS MEMORIAL SCHOLARSHIP
2010 WINNER

Mr. Ryan R. Slabaugh

Mesa College, San Diego, CA

Sophomore, Aerospace Engineering

 

VADM SAMUEL L. GRAVELY MEMORIAL SCHOLARSHIP

2010 WINNERS

Ms. Jasmine Berry

Norfolk State University, Norfolk, VA

Junior, Computer Engineering

Mrs. Sarai Cisneros Ruff

Oakwood University, Huntsville, AL

Senior, Mathematics

 

USS GRAVELY (DDG-107) TUITION ASSISTANCE GRANTS

2010 WINNERS

IT1 Anthony T. Goldsmith

USS Gravely

CTR1 Anthony G. Radzimoski

USS Gravely

 

CSC DEFENSE TECHNICAL CERTIFICATION SCHOLARSHIP

2010 WINNERS

Maj David Patrick Day, USAF

Villanova University University Alliance, Tampa, FL

LEAN Six Sigma Master Black Belt Certification

Mr. Timothy R. Webb

New Horizons of Dayton, OH

A+ and Network+ Certifications

 

SCHOLARSHIP FOR WORKING PROFESSIONALS
2010 WINNERS

Mr. Garrett F. Atkinson

Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL

Senior, Aerospace Engineering

Capt Steven P. Weddle, USAF

University of California, Los Angeles, CA

M.S., Electrical Engineering

 

SCHOLARSHIP FOR DISTANCE-LEARNING PROGRAMS
2010 WINNERS

Maj David Patrick Day, USAF

Texas Tech University

Ph.D., Systems & Engineering Management

Capt Alden Yong Gilroy, USAF

University of Adelphi-University of Maryland University College

M.S., Telecommunications Management

Mrs. Toya Ann Gustafson

Fort Hays State University, Hays, KS

M.Ed., Mathematics Education

 

STEM TEACHERS SCHOLARSHIP
2010 WINNERS

Mr. Mark Adato

University of Hawaii at Manoa, Honolulu, HI

M.Ed., Science Education

Ms. Katherine A. Aplington

Florida State University, Tallahassee, FL

Junior, Mathematics Education

Ms. Bethany A. Balkom

University of West Florida, Pensacola, FL

Junior, Mathematics Education

Mr. Charles C. Burton

University of Kansas, Lawrence, KS

Junior, Science Education

Mrs. Mei Ceria

University of Hawaii, Hilo, HI

Certification, Math and Science Education

Ms. Michele Conroy

State University of New York, Stony Brook, NY

M.Ed., Science Education

Ms. Cory Druffel

Whitworth University, Spokane, WA

Junior, Mathematics Education

Mr. Grzegorz Dziadurski

University of Hawaii at Manoa, Honolulu, HI

Certification, Mathematics Education

Ms. Shannon M. Ford

Clarke College, Dubuque, IA

Junior, Mathematics Education

Ms. Maelanie M. Galima

California State University, Long Beach, CA

Certification, Science Education

Ms. Caroline E. Gergel

George Mason University, Fairfax, VA

M.Ed., Science Education

Ms. Ann Gorsuch

University of Kansas, Lawrence, KS

Senior, Mathematics/Education Licensure

Mr. Andrew D. Hamilton

University of Houston, Houston, TX

Senior, Mathematics Education

Ms. Jennifer L. Hayes

University of Central Missouri, Warrensburg, MO

Junior, Mathematics Education

Ms. Erica A. Hoffman

Whitworth University, Spokane, WA

M.Ed., Math and Science Education

Ms. Amber Imai

University of Hawaii at Manoa, Honolulu, HI

Junior, Electrical Engineering

Mrs. Penny Kim

Chapman University, Orange, CA

Certification, Mathematics Education

Ms. Kari L. Klein

Clarke College, Dubuque, IA

Junior, Mathematics Education

Mrs. Edith Lie

University of Washington, Bothell, WA

M.Ed., Math and Science Education

Ms. Jackelyn R. Lopez

Johns Hopkins University, Baltimore, MD

M.A., Teaching/ Mathematics Credential

Ms. Elizabeth G.R. Marques

Virginia Commonwealth University, Richmond, VA

M. Ed., Science Education

Mr. Ryan Nixon

Weber State University, Provo, UT

M. Ed., Science Education

Mr. Austin D. Pacharz

University of Colorado, Boulder, CO

Junior, Mathematics Education

Ms. Sarah E. Pfluger

Illinois State University, Normal, IL

Junior, Science Education

Ms. Nova C. E. Phillips

The University of Texas, Austin, TX

Certification, Science Education

Mr. Roberto Ramos

Hawaii Pacific University, Honolulu, HI

M.Ed., Mathematics Education

Ms. Sarah K. Santos

Loyola Marymount University, Los Angeles, CA

M.Ed., Science Education

Mrs. Susan B. Sharp

Wittenberg University, Springfield, OH

M.Ed., Math and Science Education

Ms. Madison Shipley

University of Kansas, Lawrence, KS

Senior, Mathematics Education

Mr. Kirk A. Skoglund

Northwest Missouri State University, Maryville, MO

Junior, Mathematics Education

Ms. Brielle T. Spencer

High Point University, High Point, NC

Sophomore, Mathematics Education

Ms. Amanda C. Stone

Clarke College, Dubuque, IA

Junior, Science Education

Ms. Stephanie D. Stranz

The College of New Jersey, Ewing, NJ

Junior, Science Education

Mrs. April L. Thomas

Clemson University, Clemson, SC

Junior, Mathematics Education

Ms. Maria A. Toner

Chapman University, Orange, CA

M.A., Teaching/ Chemistry Credential

 

THE HONORABLE JOHN W. WARNER STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2010 WINNER

Ms. Sally Richmond

George Mason University, Fairfax, VA

M.Ed., Mathematics Education

 

MG EUGENE C. RENZI/MANTECH MEMORIAL SCHOLARSHIP

2010 WINNER

Mr. Trevon R. Jones

The University of Texas, Austin, TX

Sophomore, Mathematics Education

 

J. SPARGO & ASSOCIATES STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2010 WINNER

Ms. Jo Fawna M. Reali

Merced Community College, Merced, CA

Sophomore, Mathematics Education

 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP - UNDERGRADUATE

2010 WINNERS

Ms. Jordyn Elizabeth Arndt

St. Catherine University, St. Paul, MN

Junior, International Business/Economics/French & Women's Studies

Ms. JoEllen L. Marsh

Mercyhurst College, Erie, PA

Sophomore, Global Security & Intelligence Studies

 

DISABLED WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2009 WINNER

SPC Eric Sassenfeld, USA

Pikes Peak Community College, Colorado Springs, CO

Sophomore, Computer Forensics & Security

SPRING 2010 WINNER

Carlos A. Lopez (USN Veteran)

Saddleback College, Mission Viejo, CA

Sophomore, Computer Science & Psychology

 

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2009 WINNERS

TSgt William Brian Ghent, USAF

American Military University

Junior, Homeland Security

SSG Christopher William Howell, USA

University of Arizona South, Sierra Vista, AZ

Freshman, Computer Science

Mr. HuanXian Zhou (USMCR)

Polytechnic Institute of New York University, Brooklyn, NY

Junior, Computer Engineering

 

SPRING 2010 WINNERS

Mr. Mordecai L. Huber (USN Ready Reserves)

Florida State College, Jacksonville, FL

Sophomore, Electrical Engineering

Mr. Erik Hans Iverson (USMC Veteran)

Berkeley City College, Berkeley, CA

Sophomore, Electrical Engineering

O.C. Marcos Antonio Marrero, USN

University of Oklahoma, Norman, OK

Sophomore, International Security Studies

SFC Yesenia Murray, USA

University of Mary Hardin-Baylor, Belton, TX

Junior, Computer Science

Mr. Robert James Zwecker (USN Inactive Reserves)  *

Rochester Institute of Technology, Rochester, NY

Junior, Mechanical Engineering

 

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP
2010 WINNER

TBA

 

BUCK BRAGUNIER LEADERSHIP SCHOLARSHIP
2010 WINNER

Mr. Kuba J. Wasowski

San Diego State University, San Diego, CA

M.S., Homeland Security

 

GENERAL EMMETT PAIGE SCHOLARSHIP
2010 WINNERS

Mr. Aaron Patrick Baker

South Dakota School of Mines & Technology, Rapid City, SD

Freshman, Chemical Engineering

Ms. Norma Barington

Texas Woman's University, Denton, TX

Junior, Mathematics, Education

Ms. Brianna Morgan Bikker

Texas A&M University, College Station, TX

Junior, Electrical Engineering

Mr. David Alan Bricker  *

Wright State University, Dayton, OH

Junior, Electrical Engineering

Mr. Elliott Tyler Brown  *

California State University, Sacramento, CA

Sophomore, Electrical Engineering

Ms. Kayleigh Elizabeth Duncan

Wright State University, Dayton, OH

Sophomore, Computer Engineering

Ms. Sarah Danielle Hann

University of Delaware, Newark, DE

Sophomore, Chemical Engineering

Mr. Jesse Hyde

University of Colorado, Colorado Springs, CO

Freshman, Electrical Engineering



GENERAL JOHN A. WICKHAM SCHOLARSHIP
2010 WINNERS

Mr. Daniel M. Bresler

University of Maryland, College Park, MD

Junior, Electrical Engineering

Cadet Clinton R. Bush

Georgia Southern University, Statesboro, GA

Junior, Computer Science

Mr. Samuel D'Amico

Stanford University, Stanford, CA

Sophomore, Electrical Engineering

Mr. Sean E. DeRosa

University of Arizona, Tucson, AZ

Sophomore, Chemical Engineering

Cadet Joseph A. Diaz

University of Arizona, Tucson, AZ

Junior, Business Management/Management Information Systems

Mr. Gerardo Dominguez

Chicago State University, Chicago, IL

Junior, Management Information Systems

Mr. Harry H. Lang

Columbia University, New York City, NY

Sophomore, Mathematics

Cadet Francis P. McKee

Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

Junior, Computer Science & Engineering

Ms. Marie Patton

Colorado School of Mines, Golden, CO

Junior, Physics

Mr. Eric R. Powers

Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA

Sophomore, Chemical Engineering

Ms. Emily Roth

Metropolitan State College of Denver, Denver, CO

Junior, Mathematics

Cadet Ian J. Scofield

Rochester Institute of Technology, Rochester, NY

Sophomore, Information Technology

 

ROTC SCHOLARSHIP PROGRAM
2010 WINNERS

*  denotes repeat winner


MEDAL OF HONOR SCHOLARSHIP

Cadet Ian Michael Soderling, Army ROTC 
Junior

Purdue University, West Lafayette, IN

Cadet Daniel D. Hart, Air Force ROTC 
Junior

North Carolina State University, Raleigh, NC

Midshipman Donna Jo Meyer, Navy ROTC 
Junior

Marquette University, Milwaukee, WI

Sergeant Jesse Franklin Moyles, Navy ROTC (Marine option)
Junior

University of Utah, Salt Lake City, UT

GEN JAMES M. ROCKWELL, JR. MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Victoria Love Migdal,
Army ROTC 
Sophomore

Harvard University (MIT ROTC), Cambridge, MA

VADM JON L. BOYES, USN (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Midshipman Brian Calvin Gardiner,
Navy ROTC
Junior

Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

JOAN BOWDEN MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet James Willard Allen,
Army ROTC
Junior

University of Mississippi, University, MS

CWO GEORGE STEPHENS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Aaron Robert Young, Air Force ROTC
Junior
University of Colorado, Boulder, CO

ROTC SCHOLARSHIP
Army Juniors

Cadet Dillon M. Banks

Missouri University, Rolla, MO

Cadet Daniel Kenneth-John Burkholder

John Brown University (University of Arkansas ROTC), Siloam Springs, AR

  

Cadet Mark Andrew Sarmiento Gnodle  *

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

  

Cadet Benjamin C. Hansen

University of Utah, Salt Lake City, UT

  

Cadet Christopher James Glen Harpster

Pennsylvania State University (Gannon University ROTC), Erie, PA

Cadet Jeffrey Michael Leversedge

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

 

ROTC SCHOLARSHIP
Army Sophomores

Cadet Brian Charles Bell

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Cadet Edward G. Casey

Rochester Institute of Technology, Rochester, NY

Cadet Anton Gabriel Kahn

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Cadet Eric Andrew Kanopkin

Rensselaer Polytechnic Institute (Siena College ROTC), Troy, NY

Cadet Alan T. Kershaw

Stonehill College, (Boston University ROTC), Easton, MA

Cadet Rachel K. Kurzeja

Southern Illinois University, Edwardsville, IL

 

ROTC SCHOLARSHIP
Air Force Juniors

Cadet Samuel Hall Major

Rice University (University of Houston ROTC), Houston, TX

Cadet Kyle Thomas Randall

University of Delaware, Newark, DE

Cadet Samantha Joanne Robertson  *

Daniel Webster (University of Massachusetts ROTC), Nashua, NH

Cadet Kenneth J. Stuart

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Cadet Joseph J. Svejkosky

Rhodes College (University of Memphis ROTC), Memphis, TN

Cadet David M. Wirth

University of California, Los Angeles, CA

 

ROTC SCHOLARSHIP
Air Force Sophomores

Cadet Vamsi Krishna Aribindi

Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

Cadet Adriane Owens Bergmann

University of St. Thomas, Saint Paul, MN

Cadet Erica Elizabeth Chapman

Clemson University, Clemson, SC

Cadet Michael Angelo Macchia

Univeristy of California (San Diego State U. ROTC), La Jolla, CA

Cadet Aaron Andrew Nelson
University of Connecticut, Storrs, CT

Cadet Alexander C. Young

North Carolina State University, Raleigh, NC

 

ROTC SCHOLARSHIP
Navy Juniors

Midshipman Eric Thomas Anderson

University of Illinois, Urbana-Champaign, IL

Sergeant Anthony Richard Brich

Miami University, Oxford, OH

Midshipman Christopher E. Radford

Virginia Tech, Blacksburg, VA

Officer Candidate Andrew Josef Riegert

University of Illinois, Urbana-Champaign, IL

Midshipman Jeffrey Kenneth Skiles

University of Nebraska, Lincoln, NE

Midshipman Garland Matthew Speight

University of Arizona, Tucson, AZ

 

ROTC SCHOLARSHIP
Navy Sophomores

Midshipman Jared Frank Cernosky

Ohio State University, Columbus, OH

Midshipman Allison Renee Hogarth

George Washington University, Washington, DC

Midshipman Aaron K. Morrison

Virginia Tech, Blacksburg, VA

Midshipman Steven D. Prendergast

University of Notre Dame, Notre Dame, IN

Midshipman Nicholas W. Quenga

Virginia Tech, Blacksburg, VA

Midshipman Spencer D. Zwaschka

University of Minnesota, Minneapolis, MN

*  denotes repeat winner

 

 


Connect with the AFCEA Educational Foundation


Like PDC on Facebook!
Like our Scholarship page on Facebook!
Follow us on Twitter
Join us on Linkedin
Shutterfly Photo Gallery
Event Presentations

 
About Us
Leadership
Mission Statement
Committees
Board of Directors


Courses
Course Listing & Registration
Course Catalog (PDF)
Instructors
Leadership Forum
FAQs


Preferred Providers
Carnegie Mellon SEI
The Intelligence & Security Academy
Infosec Institute
ITpreneurs
UMUC
UMBC Training Centers
Meta Intelligence


Chapters & Clubs
Education Summit
STEM Teaching Tools
Student Clubs
Awards for Chapters
Links to Chapter Programs


Scholarships and Awards
Scholarship General Info
STEM Scholarships
Scholarship Winners
Awards for Individuals
Awards for Chapters


Sponsors & Donors
Signature Sponsors
Leadership Society
Sponsorship Opportuniuties
Annual Fund Drive
Donor Recognition


Contact Us
Directions
Accommodations
Contact Us
AFCEA Educational Foundation
4400 Fair Lakes Court
Fairfax, VA 22033
(800) 336-4583
  © AFCEA International