AFCEA Home   AFCEA
Defense Foundation Europe Homeland Security Industry Intelligence SIGNAL Magazine    


         Member Login
Search
 
 
Member ID Password
Forgot: Password | Member ID            
                        
Join or renew today to connect with the premier network of thought leaders in the global security community.

Join/Renew Links:

 


Shortcuts

AFCEA Chapter News
Cycle for STEM
Donate
Education Newsletter
Leadership Forum
Robert Howell Scholarship Fund
Scholarship Winners
Sponsorship


       -click underlined names to view picture of award presentation-
                  * denotes repeat winner

                

GRADUATE SCHOLARSHIPS

RALPH W. SHRADER DIVERSITY GRADUATE SCHOLARSHIP
2011 WINNERS

MAJ Randolph W. Leach, USAR

Colorado State University, Fort Collins, CO

Mechanical Engineering/Electrical & Communications Eng. Technologies

Ms. LaStella Miles

North Carolina State University, Raleigh, NC

Industrial & Systems Engineering

 

CSC DEFENSE GRADUATE SCHOLARSHIP
2011 WINNERS

MSgt Nathan L. Rose, USAF

University of West Florida online

Computer Science

Capt Steven P. Weddle, USAF

University of California, Los Angeles, CA

Electrical Engineering

 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP - GRADUATE

2011 WINNERS

Winner

University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA

Public & International Affairs

Mr. Matthew Wade Richardson

University of Texas at El Paso, El Paso, TX

International & National Security Studies/Arabic/Persian/Spanish

UNDERGRADUATE SCHOLARSHIPS

VADM SAMUEL L. GRAVELY MEMORIAL SCHOLARSHIP

2011 WINNERS

Ms. Minnae Chabwera

Hampton University, Hampton, VA

Sophomore, Physics

Ms. Sharae Williams

Hampton University, Hampton, VA

Sophomore, Physics

 

USS GRAVELY (DDG-107) TUITION ASSISTANCE GRANTS

2011 WINNERS

CTM1 Anthony G. Radzimoski

USS Gravely

GSE2 Seth D. Schaeffer

USS Gravely

 

CSC DEFENSE TECHNICAL CERTIFICATION SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Sgt Nicholas M. Andersen, USMC

Western Governors University

CCNA Certification

 

CYBER CERTIFICATION SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Ms. Wanda Vice

Anne Arundel Community College

CCNA Certification

 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP

2011 WINNERS - View Photos

Mrs. Amanda K. Bjorkland

Palm Beach State College, Boca Raton, FL

Sophomore, Electronic Engineering

Mr. Michael Dantzler

University of Phoenix online

Junior, Information Technology Security

Ms. Kayleigh E. Duncan *

Wright State University, Dayton, OH

Junior, Computer Engineering

Mr. Joe Langevin

Washington State University, Pullman, WA

Junior, Electronic Engineering

Mr. Mario E. Marcelle

Clover Park Technical College, Lakewood, WA

Sophomore, Information Technology

Mr. Gavin Owens

University of Illinois, Champaign/Urbana, IL

Sophomore, Computer Science

Mr. Joseph K. Pace (USA Veteran)

St. Petersburg College, St. Petersburg, FL

Junior, Information Technology

Mr. Aakash Shah

Colorado School of Mines, Golden, CO

Freshman, Computer Science & Mathematics

Mr. Neel Shah

Northeastern University, Boston, MA

Freshman, Computer & Electronic Engineering

 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP - HIGH SCHOOL

2011 WINNERS

Mr. Andrew Stefany

Davidsonville, MD

Mr. Timothy Miller - Sponsored by Central Maryland Chapter

Westminster, MD

 

STEM TEACHERS SCHOLARSHIP
2011 WINNERS  - View Photos

Mrs. Kristin C. Bercume - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter

University of South Florida, Tampa, FL

Graduate, Mathematics Education

Ms. Rachael D. Bernstein

George Washington University, Washington, DC

Graduate, Science Education

Mr. Charles Burton *
University of Kansas, Lawrence, KS
Junior, Science Education

Mrs. Lee Clarici
La Salle University, Philadelphia, PA
Graduate, Science Education

Mr. Raymond Crosby

Troy University, Troy, AL

Graduate, Science Education

Ms. Jamie Cuzman
Carroll University, Waukesha, WI
Sophomore, Mathematics Education

Ms. Erika David
University of Dallas, Irving, TX
Sophomore, Mathematics Major with Secondary Teaching Certification

Ms. Ashley Derga
Clarke University, Farley, IA
Junior, Science Education

Mr. Michael Eramo
SUNY Oneonta, Oneonta, NY
Junior, Physics & Math Education

Ms. Tiffany Evans
University of Georgia, Athens, GA
Junior, Mathematics & Social Studies Education

Ms. Erinn Floyd - Sponsored by Montgomery Chapter

University of Georgia, Athens, GA

Graduate, Educational Leadership/Instructional Technology

Ms. Shannon Fusina
University of Pennsylvania, Philadelphia, PA
Graduate, Master's in Education

Mrs. Elayne Grueber
University of Washington, Issaquah, WA
Graduate, MAT for Science & Math

Mr. Zachary Hess
University of Missouri, Columbia, MO
Junior, Science Education

Mrs. Cvetelina Hill
Georgia State University, Atlanta, GA
Graduate, Mathematics Education

Ms. Khadijah Hulwe
University of South Carolina, Columbia, SC
Graduate, Mathematics Education

Ms. Ashley Hurlock
Chapman University, San Juan Capistrano, CA
Graduate, Science Education

Mr. Robert C. Idsardi, Jr.

University of Florida, Gainesville, FL

Junior, Science Education

Mr. Jeremy Jonas
University of Arizona, Tucson, AZ
Graduate, Science Education

Mr. Nicholas King
The University of Tennessee, Powell, TN
Graduate, Mathematics Education

Ms. Brittany Krutty
University of Kansas, Lawrence, KS
Sophomore, Science Education

Ms. Emi M. Leonard - Sponsored by Northern Virginia Chapter

Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA

Graduate, Science Education

Mr. Oren Levi
Rutgers University, Plainsboro, NJ
Graduate, Science Education

Miss Melanie Loulousis
Olivet Nazarene University, Bourbonnais, IL
Junior, Science Education

 

Ms. Michelle Malme
California State University Long Beach, Long Beach, CA
Certification, Science Education

Mr. Stephen McGibony
University of Louisville, Louisville, KY
Graduate, Mathematics Education

Mr. Jason E. McNeil - Sponsored by Washington DC Chapter

Howard University, Washington, DC

Graduate, Mathematics Education

Ms. Korin Meyer
Western Washington University, Bellingham, WA
Graduate, Science Education

Ms. Lara Meyer
DePaul University, Buffalo Grove, IL
Graduate, Mathematics Education

Ms. Stephanie Moses
East Carolina University, Greenville, NC
Junior, Mathematics Education

Mr. Ryan Nixon *
Brigham Young University, Provo, UT
Graduate, Science Education

Mr. Benjamin M. Pacini - Sponsored by the Central Maryland Chapter

Johns Hopkins University, Baltimore, MD

Graduate, Science Education

Ms. Samantha Palmer
State University of New York, College at Oneonta, Oneonta, NY
Junior, Science Education

Mr. Joshua Peterson
University of Wyoming, Laramie, WY
Certification, Science Education

Ms. Sarah Pfluger *
Illinois State University, Normal, IL
Junior, Science Education

Ms. Nova Phillips *
The University of Texas at Austin, Austin, TX
Certification, Science Education

 

Ms. Kelsie Phillips
University of Washington, Seattle, WA
Graduate, Science Education

Ms. Briana Ponzer
Western Washington University, Bellingham, WA
Junior, Physics & Math Education

Mrs. Deborah T. Randolph

Johns Hopkins University, Baltimore, MD

Graduate, Mathematics Education

Mr. Austin Robbins
Montana State University, Bozeman, MT
Sophomore, Science Education

Ms. Kelly E. Ross - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter

University of Florida, Gainesville, FL

Graduate, Science Education

Mr. Levi Smith
The College of Idaho, Caldwell, ID
Sophomore, Science Education

Ms. Brielle Spencer *
High Point University, High Point, NC
Junior, Math & Physics Education

Ms. Amanda Stone *
Clarke University, Dubuque, IA
Junior, Science Education

Ms. Caroline Stutz
Chestnut Hill College, Philadelphia, PA
Junior, Mathematics Education

Ms. Victoria Taylor
Southern Illinois University Edwardsville, Edwardsville, IL
Junior, Science Education

Ms. Sarah H. Todd

University of Florida, Gainesville, FL

Graduate, Math/Science/Technology Education

Ms. Rose Venuto
La Salle University, Langhorne, PA
Junior, Mathematics Education

Mr. Christopher Vicevich
Teachers College, Columbia University, New York, NY
Graduate, M.S. Mathematics

 

Mrs. Emma Voegeli
University of Wisconsin-Eau Claire, Eau Claire, WI
Junior, Chemistry & Math Education

Mr. Macklin Warrington
Nebraska Wesleyan University, Lincoln, NE
Junior, Math & Chemistry Education

Ms. Samantha Wilson
Texas State University, New Braunfels, TX
Junior, Science Education

Ms. Michele Witkowski
SUNY Stony Brook, Stony Brook, NY
Graduate, Science Education

 

THE HONORABLE JOHN W. WARNER STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Ms. Casey Rogers

James Madison University, Harrisonburg, VA

Junior, Science Education

 

MG EUGENE C. RENZI/MANTECH MEMORIAL SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Ms. Sarah Hansen
Concordia University Wisconsin, Mequon, WI
Sophomore, Mathematics Education

 

J. SPARGO & ASSOCIATES STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Mr. Jonathan Foster
Wofford College, Spartanburg, SC
Sophomore, Mathematics Education

 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP - UNDERGRADUATE

2011 WINNERS - View Photos

Ms. Cara Elizabeth Cantakis

Mercyhurst College, Erie, PA

Junior, Global Security & Intelligence Studies/Spanish

Ms. Chyvonne Marie Cruz

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Junior, Global Security & Intelligence Studies

 

DISABLED WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2010 WINNER

Mr. Kenneth Cordale Brons (USA Veteran)

University of North Texas, Denton, TX

Junior, Science Education

SPRING 2011 WINNER

CPT Warren Weathers (USA Veteran)

University of Colorado, Boulder, CO

Junior, Environmental Studies

 

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2010 WINNERS

SFC Christopher William Howell, USA *

University of Arizona, Tucson, AZ

Junior, Computer Science

Officer Candidate Jonathan Yong Kim, USN

University of San Diego, San Diego, CA

Junior, Mathematics

Mr. Al Joseph Luck (USA)

Southern Polytechnic State University, Marietta, Ga

Sophomore, Electrical Engineering

Mr. Steven Randal Peters (USA Reserve)

Yuba College, Marysville, CA

Sophomore, Computer Science

Sgt Bradley Wilton (USMC Inactive Reserve)

San Diego Mesa Community College, San Diego, CA

Freshman, Electrical Engineering

SPRING 2011 WINNERS

Cpl Max Heald (USMC)

Santa Rosa Junior College. Santa Rosa, CA

Sophomore, Aerospace Engineering

Mr. Erik Iverson (USMC) *

Laney College, Oakland, CA

Sophomore, Electrical and Computer Engineering

Mr. Jonathan Larsen (USMC)

University of Utah, Salt Lake City, UT

Freshman, Astrophysics - Physics and Applied Mathematics

Mr. Cory Snooks (USA)

University of Colorado, Colorado Springs, CO

Freshman, Electrical Engineering

SGT Anthony Yankovec (USA National Guard Reserve)

Augsburg College, Minneapolis, MN

Senior, Mathematics with a Secondary Education License

Mr. Ryan Zea (USA)

Northern Illinois University, DeKalb, IL

Junior, Mathematics - Statistics

 

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP
2011 WINNER - View Photos

TBD

 

BUCK BRAGUNIER LEADERSHIP SCHOLARSHIP
2011 WINNER

Mr. David Enrique Garcia

San Diego Mesa College, San Diego, CA

Junior, Electrical Engineering

 

GENERAL EMMETT PAIGE SCHOLARSHIP
2011 WINNERS

Mr. Aaron Patrick Baker *

South Dakota School of Mines and Technology, Rapid City, SD

Sophomore, Chemical Engineering

 

Ms. Brianna Bikker *

Texas A&M University, College Station, TX

Sophomore, Electrical Engineering

 

Mr. Harry Harootian Lang *

Columbia University, New York City, NY

Junior, Mathematics

 

Mr. Matthew James Purvis

North Carolina State University, Raleigh, NC

Sophomore, Electrical/Computer Engineering

 

PO1 Jonathan Rogers, USNR

Oregon State University, Corvallis, OR
Junior, Chemistry


GENERAL JOHN A. WICKHAM SCHOLARSHIP
2011 WINNERS

Ms. Megan Forshey

Rose-Hulman Institute of Technology, Terre Haute, IN

Junior, Chemical Engineering

Ms. Nicole Fukuhara

Washington State University, Pullman, WA

Junior, Mathematics

Ms. Sarah Hann

University of Delaware, Newark, DE

Junior, Chemical Engineering

Mr. Amar Patel

Western Kentucky University, Bowling Green, KY

Junior, Chemistry

Ms. Lauren Richey

Brigham Young University, Provo, UT

Junior, Physics

Mr. David Christo

Loyola University, Baltimore, MD

Sophomore, Computer Science with an Applied Mathematics Minor

Mr. Guy Geyer

Wesleyan University, Middletown, CT

Physics & Certificate in Informatics and Modeling

Cadet Nathan Olivarez

Worcester Polytechnic Institute, Worcester, MA

Sophomore, Electrical & Computer Engineering

 

ROTC SCHOLARSHIP PROGRAM
2011 WINNERS

*  denotes repeat winner

+ denotes Future Heroes Experience Tour participant


MEDAL OF HONOR SCHOLARSHIP

Cadet Victoria Love Migdal, Army ROTC *

Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

Junior

Cadet Alexander Coleman Young, Air Force ROTC *+

North Carolina State University, Raleigh, NC

Junior

Midshipman Austin Clark Anderson, Navy ROTC

Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

Junior

Midshipman David Allen Cox, Navy ROTC (Marine Corps) +

Iowa State University, Ames, Iowa

Junior

GEN JAMES M. ROCKWELL, JR. MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet David William Nickle,
Army ROTC

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Sophomore

VADM JON L. BOYES, USN (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

SSgt Michael Daniel Black, USMC,
Navy ROTC

University of Pennsylvania, Philadelphia, PA

Sophomore

JOAN BOWDEN MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet William Eric Hyden,
Air Force ROTC

Samford University, Birmingham, AL

Sophomore

MORT MARKS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Wesley William Nix, Air Force ROTC

North Carolina State University, Raleigh, NC

Junior

ROTC SCHOLARSHIP
Army Juniors

Cadet Brian Charles Bell *

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Cadet Timothy Scott Hebert

Oklahoma State University, Stillwater, OK

Cadet Janice Susan O'Brien

Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

Cadet Brittany Jo Pearson +

South Dakota State University, Brookings, SD

ROTC SCHOLARSHIP
Army Sophomores

Cadet Sungkuyn Chang

Virginia Military Institute, Lexington, VA

Cadet Yu Huang

Purdue University, West Lafayette, IN

Cadet Steven Anthony Leon

Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Cadet Robert William Page

Rutgers University, New Brunswick, NJ

ROTC SCHOLARSHIP
Air Force Juniors

Cadet Roy Alan Fisher

Purdue University, West Lafayette, IN

Cadet Tony Liu

Rutgers University, New Brunswick, NJ

Cadet Elijah Drake Tylski

Loyola Marymount University, Los Angeles, CA

Cadet Dylan Jarett Willis

University of Memphis, Memphis, TN

ROTC SCHOLARSHIP
Air Force Sophomores

Cadet Edgar Dario Acosta

Pennsylvania State University, University Park, PA

Cadet Micaela Denae Eisman

University of Colorado, Boulder, CO

Cadet Julian Patrick McCafferty

University of Kansas, Lawrence, KS

Cadet Michael Scott Sanders

University of Oklahoma, Norman, OK

ROTC SCHOLARSHIP
Navy Juniors

Midshipman Charles Frederick Brand IV

Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA

Midshipman Erin Johanna Dowling

Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA

Midshipman Amy Marie Holdcroft

University of Nebraska, Lincoln, NE

O.C. Bradley Christopher Terbeek

University of Arizona, Tuscon, AZ

ROTC SCHOLARSHIP
Navy Sophomores

Midshipman Preston Chase Beazley

University of Memphis, Mempis, TN

Midshipman Matthew Thomas Vegliante

Villanova University, Villanova, PA

Midshipman Nick Homer Weithman

Ohio State University, Columbus, OH

Midshipman Megan Cierra Wilson

University of Memphis, Memphis, TN

 

 


Connect with the AFCEA Educational Foundation


Like our Scholarship page on Facebook!
Follow us on Twitter
Shutterfly Photo Gallery
Event Presentations

 
About Us
Leadership
Mission Statement
Committees
Board of Directors


Courses
Course Listing & Registration
Course Catalog (PDF)
Instructors
Leadership Forum
FAQs


Preferred Providers
Carnegie Mellon SEI
The Intelligence & Security Academy
Infosec Institute
ITpreneurs
UMUC
UMBC Training Centers
Meta Intelligence


Chapters & Clubs
Education Summit
STEM Teaching Tools
Student Clubs
Awards for Chapters
Links to Chapter Programs


Scholarships and Awards
Scholarship General Info
STEM Scholarships
Scholarship Winners
Awards for Individuals
Awards for Chapters


Sponsors & Donors
Signature Sponsors
Leadership Society
Sponsorship Opportuniuties
Annual Fund Drive
Donor Recognition


Contact Us
Directions
Accommodations
Contact Us
AFCEA Educational Foundation
4400 Fair Lakes Court
Fairfax, VA 22033
(800) 336-4583
  © AFCEA International