AFCEA Home   AFCEA
Defense Foundation Europe Homeland Security Industry Intelligence SIGNAL Magazine    


         Member Login
Search
 
 
Member ID Password
Forgot: Password | Member ID            
   JOIN AFCEA NOW!
Join or renew today to connect with the premier network of thought leaders in the global security community.

Join/Renew Links:
   Are You Already a Member?
  Click here to log in!

Shortcuts

PDC Preferred Providers
On-Site Courses
Cycle for STEM
Robert Howell Scholarship Fund
Course FAQ
Scholarship Winners
Donate
AFCEA Chapter News
Education Newsletter


            -click underlined names to view picture of award presentation-
                                 * denotes repeat winner

                

GRADUATE SCHOLARSHIPS

RALPH W. SHRADER DIVERSITY SCHOLARSHIP
2014 WINNERS

Mr. Neel Shah

Northeastern University

Boston, MA

MS, Computer Engineering

Mr. Carlos Manuel Torres Jr.

University of California at Los Angeles (UCLA)

Los Angeles, CA

Ph.D Student, Electrical Engineering

 

 

INTELLIGENCE GRADUATE SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Heather L. Greenley

New York University

Master of Science in Global Affairs with a Concentration in Transnational Security

Eric J. Saunders

Capital College

Doctor of Science in Information Assurance

Ian P. Stern

University of Florida

Ph.D. candidate in Physics with emphasis in Electronics and Phonics

 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Kiara D. Jones

Notre Dame of Maryland University

Bachelors of Science in Computer Information Systems

Michael R. Richardson

Villanova University

Bachelors of Science, Computer Science

Emily Scheerer

University of Maryland, Baltimore

Bachelors of Science, Computer Science

Kira A. Shuman

Bellevue University

Masters of Science, Cyber Security

A1C David Turner

Park University

Bachelors of Science, Computer Science

 

UNDERGRADUATE SCHOLARSHIPS

VADM SAMUEL L. GRAVELY MEMORIAL SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Mr. Donald Chinedu Ilobinso, Army Reserve - Sponsored by American Systems

Sophomore, Electrical Engineering

Morgan State University

Baltimore, MD

Mr. Coastal Zyale Lewis - Sponsored by Google

Junior, Chemistry

Central State University

Wilberforce University, OH

Mr. Tunji Hakeem Ogiefo - Sponsored by American Systems

Sophomore, Electrical Engineering

Morgan State University

Baltimore, MD

 

 

STEM TEACHERS SCHOLARSHIP
2014 WINNERS

Mrs. Jessica Anne Adams* - Sponsored by Central Maryland

Johns Hopkins University, Baltimore, MD

Graduate

Ms. Esther Alexis

Oakwood University, Huntsville, AL

Sophomore

Ms. Chaquena Bell – Sponsored by Bethesda Chapter

University of Maryland, College Park, MD

Graduate

Miss. Ziomara Georgina Blanco

University of Houston, Houston, TX

Senior

Mrs. Rosa Bruno – Sponsored by Bethesda Chapter

University of Maryland, College Park, MD

Graduate

Mrs. Krystel Cabieses – Sponsored by Bethesda Chapter

University of Maryland, College Park, MD

Certification

Ms. Alexandria Elizabeth Camp

University of Memphis, Memphis, TN

Junior

Ms. Christianna Chiavetta - Sponsored by Aberdeen Chapter

Delaware State University, Dover, DE

Graduate

Ms. Catherine Anna Davison– Sponsored by Alamo Chapter

Trinity University, San Antonio, TX

Senior

Mr. Michael Diener

University of Central Florida, Orlando, FL

Senior

Mr. Alec Thomas Elliott

University of Washington, Seattle, WA

Certification

Ms. Megan L. Fackler

Baylor University, Waco, TX

Sophomore

Ms. Marissa Friedman

University of Virginia, Charlottesville, VA

Junior

Ms. Sarah Nichole Ganrude– Sponsored by Quantico Chapter

Longwood University, Farmville, VA

Senior

Ms. Merry Marie Gillaspie

Wartburg College, Waverly, IA

Junior

Ms. Rachel Catherine Hast

University of Maryland, College Park, MD

Graduate

Ms. Laura Lynn Horner – Sponsored by Rocky Mountain Chapter

University of Colorado, Colorado Springs, CO

Sophomore

Mrs. Alia Elizabeth Katz

National University, La Jolla, CA

Junior

Mrs. Toni Marie Mapuana Kaui*

Virginia Tech, Blacksburg, VA
Graduate

Ms. Katherine Anne Keppel – Sponsored by Washington DC Chapter

James Madison University, Harrisonburg, VA

Senior

Mr. Nantambu Kohlbatz*

Johns Hopkins University, Baltimore, MD

Graduate

Mr. Phillip M. Lovett

University of Louisville, Louisville, KY

Graduate

Dr. Melvin Alonza Lowe, III* – Sponsored by Montgomery Chapter

Nova Southeastern University, Fort Lauderdale, FL

Graduate

Mr. Andrew William McLaren – Sponsored by San Diego Chapter

University of Oregon, Eugene, OR

Graduate

Mr. Michael Johnathon Hardy Mills

Western Washington University, Bellingham, WA

Graduate

Ms. Michelle Elizabeth Ott

Salisbury University, Salisbury, MD

Sophomore

Mr. Joshua K. Paschedag

Northwestern University, Evanston, IL

Graduate

Ms. Heather Alayna Price

University of Michigan, Ann Arbor, MI

Sophomore

Ms. Madison Shipley

University of Northern Colorado, Greeley, CO

Graduate

Ms. Malinda Campbell Smith

University of Virginia, Charlottesville, VA

Graduate

Mrs. Amy Ellard Talvac

University of Maryland, College Park, MD

Graduate

Ms. Carmen Elena Vigil

University of Maryland, College Park, MD

Graduate

Mr. Lee Edwin Chipps-Walton* – Sponsored by Tampa Chapter

Florida State University, Tallahassee, FL

Graduate

Ms. Jessica Alyce Wilson -  Sponsored by Tampa Chapter

University of South Florida, Tampa, FL

Graduate

 

CONGRESSIONAL MEDAL OF HONOR FOUNDATION STEM TEACHERS SCHOLARSHIP
2014 WINNER

Mr. Matthew James Naber

Clarke University, Dubuque, IA

Senior

 

GOOGLE STEM TEACHER SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Mr. Albert Kusi Appouh

Rutgers University, Newark, NJ

Junior

Mrs. Cynthia Joanne Nick

University of St. Joseph, West Hartford, CT

Graduate

 

THE DONNA RUSSELL STEM TEACHER SCHOLARSHIP
2014 WINNER

Mr. John Patrick Sandvig* - Sponsored by Hawaii Chapter

University of Hawaii at Manoa, Honolulu, HI

Junior

 

IEEE/DR. IRWIN M. JACOBS STEM TEACHER SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Ms. Alyssa Jane Wenger

Azusa Pacific University

Senior

 

FRED H. RAINBOW STEM TEACHER SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Miss. Erin Patricia Hanna

Eastern University, St. Davids, PA

Sophomore

 

MG EUGENE C. RENZI/MANTECH MEMORIAL STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Mr. Jonathan Glenn Holcomb

Northwestern University, Evanston, IL

Graduate

 

J. SPARGO & ASSOCIATES STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Ms. Savannah Jeanelle Savage

University of South Carolina, Columbia, SC

Senior

 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Daniel Adams

Liberty University

Bachelor of Science, Computer Science

Marcus I. Brumfield

Tougaloo College

Bachelor of Science, Computer Science

 

DISABLED WAR VETERANS SCHOLARSHIP

SPRING 2014 WINNER

Andrew MacDonald, USMC

MiraCosta College, Oceanside, CA

Bachelor of Science, Mathematics

 

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP

SPRING 2014 WINNERS

Kent Boatright, USAF

The Citadel, Charleston, SC

Bachelor of Science, Electrical Engineering

David Wayne Brooks, USAF

New Mexico State University, Alamogordo, NM

Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology

Carlos Carmona, USA

New Jersey Institute of Technology, Newark, NJ

Bachelor of Science, Computer Engineering Technology

Aaron James Kaplan, USAF /Air National Guard Active

Embry Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL

Bachelor of Science, Aeronautics

Luke Ethan Stair, USA National Guard

Austin Peay State University, Clarksville, TN

Bachelor of Science, Biology

 

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP
2014 WINNER

 

ROTC SCHOLARSHIP PROGRAM
2014 WINNERS

* denotes repeat winner


MEDAL OF HONOR SCHOLARSHIP

Midshipman Nicholas Ryan Asarese  * (Marine Corps ROTC)

Junior, The George Washington University, Washington, DC

Cadet Carolyn Monique Denny (Army ROTC)

Junior, Virginia Military Institue, Lexington, VA

Midshipman Vanda Corazon Johnson (Navy ROTC)

Junior, Savannah State University, Thunderbolt, GA

Cadet Martin Alexander York (Air Force ROTC)

Sophomore, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

 

MEDAL OF HONOR DISTINGUISHED ACHIEVEMENT SCHOLARSHIP

Cadet Stephanie Rose DeRiso (Army ROTC)

Junior, George Mason University, Fairfax, VA

Midshipman Zachary James Harth (Marine Corps ROTC)

Junior, Virginia Military Institute, Lexington, VA

Cadet Michael James Ledford

Junior, North Carolina State University, Raleigh, NC

Midshipman Christopher Michael Scott (Navy ROTC)

Arizona State University, Tempe, AZ

 

VADM JON L. BOYES, USN (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Midshipman Gregory William Turner

Junior, University of Idaho, Moscow, ID

 

LT GEN RON IVERSON, USAF (Ret.) SCHOLARSHIPS

Cadet Andrew T. Do

Junior, University of California, Los Angeles, CA

Cadet Emily Rae Steele *

Junior, University of Florida, Gainesville, FL

Cadet Samuel Orson VonNiederhausern

Junior, Utah State University, Logan, UT

Cadet Abbie London Wendelken

Sophomore, Univeristy of South Carolina, Columbia, SC

 

LT GEN WILLIAM LORD, USAF (Ret.) SCHOLARSHIP

Cadet Peter Michael Last

Junior, Auburn University, Auburn, AL

 

GEN JAMES M. ROCKWELL, JR. MEMORIAL SCHOLARSHIP


Cadet Bradley Bryantt Styers
(Army ROTC)

Junior, Campbell University, Buies Creek, NC

 

LTG JOHN A, DUBIA, USA (Ret.) SCHOLARSHIP

Cadet Kimberly Nicole Denny

Junior, Virginia Military Institute, Lexingotn, VA

 

MG EUGENE C. RENZI, USA (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Midshipman Daniel J Soldau

The George Washington University, Washington, DC

 

JOAN BOWDEN MEMORIAL SCHOLARSHIP


Cadet Mason Gregory Elmore
(Air Force ROTC)

Sophomore, Valdosta State University, Valdosta, GA

 

MORT MARKS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet James Blake Gegenheimer (Air Force ROTC)

Junior, Louisiana State University, Baton Rouge, LA

 

ROTC SCHOLARSHIP
AIR FORCE JUNIORS

Cadet Brenna Renee Cole

Baylor University, Waco, TX

Cadet Robert Glynn Crumley

Angelo State University, San Angelo, TX

Cadet John Patrick McCrea

Arizona State University, Tempe, AZ

 

 

ROTC SCHOLARSHIP
AIR FORCE SOPHOMORES

Cadet Shannon June McKerlie

University of North Carolina at Chapel Hill, Chapel Hill, NC

Cadet Jose Luis Rodriguez

University of Puerto Rico, Mayaguez, PR

Cadet Benjamin James Shaffer

Iowa State University, Ames, IA

 

ROTC SCHOLARSHIP
ARMY JUNIORS

Cadet Joseph Logan DeWitt

Virginia Tech, Blacksburg, VA

Cadet Andrew Joseph George

Virginia Tech, Blacksburg, VA

Cadet Marc Anthony Nicholes

Embry - Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

 

ROTC SCHOLARSHIP
ARMY SOPHOMORES

Cadet Graem Granger Cook

University of North Alabama, Florence, AL

Cadet Jessica Renee Cunningham

Clarkson University, Potsdam, NY

Cadet Ashley Lynn Forshey

Clarkson University, Potsdam, NY

n, IL

 

ROTC SCHOLARSHIP
NAVY JUNIORS

Midshipman Andrew Pete Bates

Boston University, Boston, MA

Midshipman Alina Christine Ellis - Sponsored by Google

Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA

Midshipman Christian Michael Sveiven

University of Florida, Gainesville, FL

 

ROTC SCHOLARSHIP
NAVY SOPHOMORES

Midshipman Daniel Carlton

Sophmore, University of Oklahoma, Norman, OK

Midshipman Edgar Ramiro Garcia

Texas A&M University, College Station, TX

Midshipman Grant William Langevin

Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA

 


Connect with the AFCEA Educational Foundation


Like our Scholarship page on Facebook!
Follow us on Twitter
Shutterfly Photo Gallery
Event Presentations

 
About Us
Leadership
Mission Statement
Committees
Board of Directors


Courses
Course Listing & Registration
Course Catalog (PDF)
Instructors
Leadership Forum
FAQs


Preferred Providers
Carnegie Mellon SEI
The Intelligence & Security Academy
Infosec Institute
ITpreneurs
UMUC
UMBC Training Centers
Meta Intelligence


Chapters & Clubs
Education Summit
STEM Teaching Tools
Student Clubs
Awards for Chapters
Links to Chapter Programs


Scholarships and Awards
Scholarship General Info
STEM Scholarships
Scholarship Winners
Awards for Individuals
Awards for Chapters


Sponsors & Donors
Signature Sponsors
Leadership Society
Sponsorship Opportuniuties
Annual Fund Drive
Donor Recognition


Contact Us
Directions
Accommodations
Contact Us
AFCEA Educational Foundation
4400 Fair Lakes Court
Fairfax, VA 22033
(800) 336-4583
  © AFCEA International