Meritorious Service Award

This is a mid-career award for meritorious contributions to AFCEA and the community, and for professional accomplishments. AFCEA contributions will be more heavily weighted than professional performance in the decision process. Winners are selected by the AFCEA International Awards Committee.  Nominees for this award are evaluated through December of the previous year.

The Meritorious Service Award nomination will be graded on the following:

AFCEA participation and contributions

  • Details of specific initiatives taken to strengthen AFCEA at an operational level, such as recruiting, sponsorship and/or development of events

AFCEA recognition

  • Nominees for this award are usually winners of Distinguished Young AFCEAN and Emerging Leadership awards, and are ranked accordingly during the voting process
  • Other AFCEA recognition including at the chapter level

Professional Accomplishments

  • Exceptional career professional performance in the fields of communications, electronics, intelligence, and information systems

Recognition

  •  Other professional awards/achievements

Criteria

  • Must be a current AFCEA member
  • Must have been active in AFCEA for at least two years before being nominated for this award
  • Must have held at least one position on an AFCEA board/committee at the chapter level
  • Must be able to document a minimum of three significant AFCEA achievements in the past two years
  • If a previous Emerging Leadership winner, the award must have been won at least two years prior to being nominated for this award
  • Cannot have previously won this Meritorious Service Award
  • Individual cannot nominate themselves
  • Nomination must be endorsed by the nominee's AFCEA Regional Vice President (RVP)

 

Nominate a candidate

 

2016 Meritorious Service Award Winners


 

MGySgt Arthur Allen III, USMC
III Marine Expeditionary Force G-6

Thomas L. Allen
Alamo Chapter

Y.Suat Bengur
ASELSAN A.A.
Turkiye Chapter

Jessye Chancey-Higginbotham
Software Engineering Services
Greater Omaha Chapter

Dr. Mauro Cigarini
SELEX Integrated Systems/Finmeccanica S.p.A.
Rome Chapter

Brian C. Coffey
CACI, Inc.
Augusta-Fort Gordon Chapter

Brandt Cosgrove
Venatore LLC
Tampa-St. Petersburg Chapter

Mario de Lucia
Aerospace and Defence Consultancy
Rome Chapter

Kathy Devereaux
S4 Inc.
Lexington-Concord Chapter

Marla Dial
Alamo Chapter

James Evans
Iron Bow Technologies
Belvoir Chapter

Eng. Pedro Carrilho Filipe
CEIIA
Portugal Chapter

Thomas Galligan
DataPath
Atlanta Chapter

Kasie Gates
USAF Life Cycle Management Center
Lexington-Concord Chapter

Martin L. Harbolt
Hewlett Packard Enterprise
Fort Knox Gold Vault Chapter

Linda Herrell
Aerospace Corporation
Los Angeles Chapter

Luke Hill
Fort Knox Network Enterprise Center
Fort Knox Gold Vault Chapter

Christian Hoehner
Data Coalition
Bethesda Chapter

Lt Col Vanessa S. Johnson, USAF (Ret)
Forescout Technologies
Rocky Mountain Chapter

Naina Leo
Octo Consulting Group
Bethesda Chapter

Wendy Maurer
LRH Group
Quantico-Potomac Chapter

Marilyn Moysey
Johnson Technology Systems, Inc.
Belvoir Chapter

James A. Muller
Hewlett Packard Enterprise
Hawaii Chapter

Lt Col William E. Page, III, USAF (Ret)
TASC, an Engility Company
Los Angeles Chapter

Major Abraham P. Redoble, Jr. USAF
USSTRATCOM/J65
Rocky Mountain Chapter

Col Jenniffer Romero, USAF
Joint Staff J7
Hampton Roads Chapter

Jennifer Stacey
Lockheed Martin
Central Maryland Chapter

SMSgt Neil Stewart, USAF
AFLCMC/HIB
Montgomery Chapter

Adrianna Templeton
Bering Straits Native Corporation
Dayton-Wright Chapter

Rhea Tobin
San Diego Chapter

Alexa Tsui
Northern Virginia Chapter

 

2015 Meritorious Service Award Winners

Valerie Arris
US Coast Guard
Southern New England Chapter 

Rick Lipsey
Lipsey Cyber Consulting, LLC
Alamo Chapter
  
MSgt Gregory Buthorne, USAF
55th Communications Squadron
Greater Omaha Chapter 

Leslie McIndoe
Hewlett-Packard
Washington DC Chapter
  
SMSgt Matthew Console, USAF
1st Combat Communications Squadron
Kaiserslautern Chapter 

SMSgt Lynne Mills, USAF (Ret)
Tidewater Chapter
  
Treci Dimas
CSC
Hampton Roads Chapter 

Kameke Mitchell
Montgomery Chapter
  
Carlo Falessi
Rome Chapter

Gineen Platt
US Air Force Academy
Rocky Mountain Chapter
  
Andi Fehl
Octo Consulting Group
Belvoir Chapter 

Randy Ramos
Global Business Solutions, Inc.
Pensacola Chapter
  
Yolande B. Fong
Hawaii Chapter 

David Scarbalis
CA Technologies
Northern Virginia Chapter
  
Julie Goetz
TEK Systems
Atlanta Chapter 

Zafer K. Selcuk
Aselsan Inc.
Turkiye Chapter
  
Gresford Gray
Resources Global Professionals
Northern Virginia Chapter 

Major Katherine Stowe, USAF
Air Force Life Cycle Management Center
Lexington-Concord Chapter
  
Julie Harris
Deloitte Services LP
Dayton-Wright Chapter

COL Kathleen J. Swacina, USA (Ret)
Tiber Creek Consulting
Atlanta Chapter
  
Petr Hruza
University of Defence, Czech Republic
Czech Chapter

Dr. Josef Vesely
Ministry of Interior, Czech Republic
Czech Chapter
  
Rich Leino
Smartronix
Quantico-Potomac Chapter

Paul Wilbur
Subsidium, Inc.
South Caroina Low Country Chapter
  
Walter Lewis
Exeter Information Technology Services
South Florida Chapter

2014 Meritorious Service Award Winners

MSgt Nicole Alley, USAF
10th Intelligence Squadron
Tidewater Chapter 

Frederick W. Mooney
Verizon
Rocky Mountain Chapter
  
Cathy Burtless
Interior Showplace Ltd
Hawaii Chapter 

Brian Murphy
ReliaQuest
Tampa-St. Petersburg Chapter
  
Mark Christensen
Crystal Clear Technologies
Tampa-St. Petersburg Chapter 

Erdinc Oguz
ASELSAN A.S.
Turkiye Chapter
  
Col. Eng. Mihail-Liviu Cosereanu
ACTTM
Bucharesti Chapter 

Rod Pohlmann
Rocky Mountain Chapter
  
Col Aldo Giannatiempo, IAF
Rome Chapter

ChiLai Poon
Array Information Technology
Northern Virginia Chapter
  
Diane James-Poole
Engility
Lexington-Concord Chapter 

Palmer Sims
Teradata
Hampton Roads Chapter
  
Jay Kanavos
The MITRE Corporation
Lexington-Concord Chapter 

John Skudlarek
National Telecommunications and Information Administration
Northern Virginia Chapter
  
Dr. Ing. Milan Kny
Police Academy
Czech Chapter 

Jay Storms
Smartronix, Inc.
Quantico-Potomac Chapter
  
Ladislav Kollarik
Corinex Group
Slovak Chapter 

Reginald Vaughn
TTI, Inc.
Belvoir Chapter
  
Ares Koumis
Rocky Mountain Chapter

Sharon White
The Home Front Cares
Rocky Mountain Chapter

2013 Meritorious Service Award Winners

Brad Barker
Master Key Consulting
Bethesda Chapter 

Dr. James Pasch
The Joint Staff
Hampton Roads Chapter
  
MSgt Donald Blackmon, USAF
DISA-Europe
Stuttgart Chapter 

Rhonda Richardson
Air Combat Command
Tidewater Chapter
  
Maggie Cook
Navanti Group LLC
Northern Virginia Chapter 

William Robinson
Alamo Chapter
  
Erin Donlan
PESystems, Inc.
Lexington-Concord Chapter 

Eric Sloan
22nd Century Technologies
Montgomery Chapter
  
Gerard Elzinga
NATO HQ C3
Belgium Chapter 

Bud Vazquez
Raytheon
Lexington-Concord Chapter
  
MSG Rebecca Fisher, USA
HQ Southern Command J6
South Florida Chapter 

Casey Weinstein
Gartner
Dayton-Wright Chapter
  
Brenda Howard
Raytheon
Augusta-Fort Gordon Chapter 

Stephen Windom
CSC
Rocky Mountain Chapter
  
Clifton Jenkins
Lockheed Martin
Hawaii Chapter 

Wanda Williams
Rocky Mountain Chapter
  
1st Lt Cali Knowlden, USAF
5th Combat Communications Group
Middle Georgia Chapter 

Joseph Wotton
IBM
Tampa-St. Petersburg Chapter
  
Jason March
Natoma Technologies
Northern Virginia Chapter 

Mary Allison Yourchisin
Intelligent Decisions
Tampa-St. Petersburg Chapter

2012 Meritorious Service Award Winners

Candace Akerson 
Air University/A4/6 
 
Cindy Brown 
Pratt Brown & Associates 
 
Michelle Brown 
Essential Data Corporation 
 
Ryan Cox 
Gartner
 
Matt Czarnecki 
Capgemini Government Solutions 
 
Cengiz Ergeneman 
ASELSAN Electronics Industry A.S. 
 
Adam Feingold 
Lockheed Martin 
 
Shannon Hagy 
DMI
 
Patti Hamilton 
Hamilton Consulting Solutions 
 
Garth Hedger 
ViaVet
 
Joyce Jenkins-Harden
Computer Sciences Corporation 
 
Chuck Kelleher 
Brandon Technology Consulting, Inc. 
 
Roy King 
Booz Allen Hamilton 

David Landry
AFCEA Atlanta

Capt Andrew Levy, USAF
1st Airborne Command and Control Squadron

Padam Maheshwari
LGS

Col Paul Patton, USAF (Ret.)
CACI

Capt Gilberto Perez, USAF
52 CBCS

Danna Plewe
Wright-Patterson Air Force Base

Eric Schneider
Gunter Air Force Base

Alan Shoemaker
The MITRE Corporation

Steven Simkins
Air Combat Command Directorate of Communications

Col Mike Sinisi, USAF (Ret.)
Electronic Consulting Services Inc.

Leslie Steele
InterImage

Johnnie Young
Federal Reserve Bank

Marco Zompetti
Electronic Systems Center (ESC/HSGB)

2011 Meritorious Service Award Winners

Mitch Abel 
LGS Innovations Inc. 
 
Linda Baldwin 
Computer Sciences Corporation (CSC) 
 
Lexley Bender 
DSA Inc
 
Barbara Ellen Bridges
Par Excellence 
 
Cheryl Brown 
General Dynamics IT 
 
Mechall Brown 
HP
 
Diane Carnes 
MacB Enterprise Solutions Inc 
 
Daniel Curtis 
Curtis Consulting 
 
Robert Damen 
Raytheon
 
Larry Davidoff 
Boeing Space and Intelligence Systems 
 
Gregg Gorman 
GigaTrust 
 
Ewell Griswald
601st Mission Support Group 
 
Scott Hardiman 
Electronic Systems Center 
 
Dale Hempel 
University Alliance Corporation 

Glenn Hernandez
U.S. Coast Guard

Sam Jones
AFCEA NOVA Chapter

Jeffrey Katz
IS&GS Defense, Lockheed Martin

James Lee
Information Technology Group, Inc.

Dennis Lisherness
55th Communication Group

Samuel Milford II
DISA-Europe

Janel Nelson
USSTRATCOM/J883

Dennis O'Connell
Greater Omaha Chapter

Eric Oltman
Concurrent Technologies Corporation

Lt Col Laura Pope, USAF (Ret.)
Stellar Solutions, Inc.

Steven Schwerdtfeger
625 Strategic Operations Squadron

Yalcin Onyuru
TARGET Group

Michael Wallace
Technology Associates International Corporation

Michelle Youngers
Raytheon Trusted Computer Solutions

2010 Meritorious Service Award Winners

Heidi Aronofsky
Northrop Grumman

Col Klaus Assion, GEAF (Ret.)
Bonn Chapter

LTC Obediah Blair, USA
DISA PAC - Japan

Trinidad Capelo
US Army Forces Command

Horace Carney
Kratos Defense Group

James Corcoran
66th Air Base Wing

Elaine Dauphin
CSC

Cheryl Davidson
Ft. Monmouth Chapter

Colleen Dilly
Data Computer Corporation of America

William Dwyer
Greentree Group

Maj Angela Freeman, USAF
HQ Air Mobility Command/A6

Maj Douglas Freeman, USAF
HQ Air Mobility Command/A6

Robert Frye
Alabama Information Technology Consulting

Kenneth Hirlinger
General Dynamics Information Technology

Benito Hobson
Integrits Corporation

Sandra Iwai
DISA - Europe

Craig McComb
Aeronautical Systems Center

Rick Michael
Copper River Information Technology

Capt Martin Murray, UKAR
Royal Corps of Signals

Colin Nash
Deep Secure

Tony Nicholls
Royal School of Signals

Lisa Pandolf
Chenega Technology Services Group

Arletta Powell
US Army Forces Command

Lt Col Floyd Sherrod, USAF
DISA

Simon Wilkinson
Gartner

Harold Youra
Alliance Solutions

2009 Meritorious Service Award Winners

William Allen
82 CSS/SCMJ Air Combat Command
 
Mary Benko
DISA - Europe
 
Joseph Birenbaum
55 Strategic Communications Squadron
 
Fernando Duarte Carvalho
Ministry of Science, Technology & Higher Education
 
Chris Cusano
Next Tier Concepts
 
Rocha de Matos
AIP Portugal
 
Christine Downing
Northrop Grumman
 
Kelley Duchesne
The Boeing Company
 
Esra Erkan
Aselsan Electronic Industry Inc.
 
Christopher Gandy
HQ US FORSCOM
 
Charles Giasson
LGS Innovations, LLC
 
Sheryl Glore
45 SCS
  
Lisa Hou 
AFCEA Hawaii Chapter

Deborah Huffman
US Army Signal Center

Bill Jones
Data System Analysts

Patrick Kelly
Sonalysts Inc.

Whit Ludington
Lockheed Martin Corporation

Robert Martin
ACC/A6CK

Capt William Miklo, USAF
55 Communications Squadron

Capt Robert Patt, USAF
333d Training Squadron

Ray Reinhard
ATSC

Roger Smith
U.S. Army PEO STRI

Lee Terrell
Wyle Information Systems Group

Carl Unholz
Warner Robins Logistics Center

Chris Yorke
Compucat Europe Limited

2008 Meritorious Service Award Winners

Frances Duntz
Electronic Systems Center

Maj William Hibbard, USAF
USSTRATCOM/J964
  
Mary Barranti
HQ U.S. Army Reserve Command

Alvie Johnson
CherryRoad Technologies
  
Col Carl Block, USAF
5th Combat Communications Group

MSgt Keith Jordan, USAF
10 IS/SCOO
  
Tresa Chastain
Booz Allen Hamilton

Richard Moore
Air Combat Command
  
Witold Cieslewski
AFCEA Polish Chapter

Maryann Pucilowski
AFCEA Ft. Monmouth Chapter
  
Col Norris Connelly, USAF (Ret.)
AFCEA Northern Virginia Chapter

Charles Rich
Leviton Voice & Data
  
Cheryl Davidson
Harris Corporation

Claude Roche
EADS
  
Jan Fitz
950 ELSG/KG, AFMC

SMSgt Glen Saxon, USAF
435 Communications Squadron
  
Michael Fitz
951 ELSG, AFMC

Bill Stewart
IBM
  
Bill Galvin
FCI Inc.

Patricia Teschke
Harris Corporation
  
Thomas Gucwa
Air Force Research Laboratory

David Waite
SAIC
  
1st Lt Stacie Hartert, USAF
55th Communications Squadron

Joseph Yavorsky
Harris Corporation
  
H. Wayne Henry
HQ U.S. European Command

Click here for a complete list of AFCEA Awards and nomination forms.

Contact us for more information about AFCEA Awards