Scholarship Winners: 2011

-click underlined names to view picture of award presentation-
                  * denotes repeat winner

                

Graduate Scholarships

RALPH W. SHRADER DIVERSITY GRADUATE SCHOLARSHIP

2011 WINNERS

MAJ Randolph W. Leach, USAR
Colorado State University, Fort Collins, CO
Mechanical Engineering/Electrical & Communications Eng. Technologies

Ms. LaStella Miles
North Carolina State University, Raleigh, NC
Industrial & Systems Engineering

CSC DEFENSE GRADUATE SCHOLARSHIP

2011 WINNERS

MSgt Nathan L. Rose, USAF
University of West Florida online
Computer Science

Capt Steven P. Weddle, USAF
University of California, Los Angeles, CA
Electrical Engineering

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP - GRADUATE

2011 WINNERS

University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA
Public & International Affairs
Mr. Matthew Wade Richardson
University of Texas at El Paso, El Paso, TX
International & National Security Studies/Arabic/Persian/Spanish

Undergraduate Scholarships

VADM SAMUEL L. GRAVELY MEMORIAL SCHOLARSHIP

2011 WINNERS

Ms. Minnae Chabwera
Hampton University, Hampton, VA
Sophomore, Physics

Ms. Sharae Williams
Hampton University, Hampton, VA
Sophomore, Physics

USS GRAVELY (DDG-107) TUITION ASSISTANCE GRANTS

2011 WINNERS

CTM1 Anthony G. Radzimoski
USS Gravely

GSE2 Seth D. Schaeffer
USS Gravely

CSC DEFENSE TECHNICAL CERTIFICATION SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Sgt Nicholas M. Andersen, USMC
Western Governors University
CCNA Certification

CYBER CERTIFICATION SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Ms. Wanda Vice
Anne Arundel Community College
CCNA Certification

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP

2011 WINNERS - View Photos

Mrs. Amanda K. Bjorkland
Palm Beach State College, Boca Raton, FL
Sophomore, Electronic Engineering

Mr. Michael Dantzler
University of Phoenix onlineJ
Junior, Information Technology Security

Ms. Kayleigh E. Duncan *
Wright State University, Dayton, OH
Junior, Computer Engineering

Mr. Joe Langevin

Washington State University, Pullman, WA
Junior, Electronic Engineering

Mr. Mario E. Marcelle

Clover Park Technical College, Lakewood, WA
Sophomore, Information Technology

Mr. Gavin Owens

University of Illinois, Champaign/Urbana, IL
Sophomore, Computer Science

Mr. Joseph K. Pace (USA Veteran)

St. Petersburg College, St. Petersburg, FL
Junior, Information Technology

Mr. Aakash Shah

Colorado School of Mines, Golden, CO
Freshman, Computer Science & Mathematics

Mr. Neel Shah
Northeastern University, Boston, MA
Freshman, Computer & Electronic Engineering

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP - HIGH SCHOOL

2011 WINNERS

Mr. Andrew Stefany
Davidsonville, MD

Mr. Timothy Miller - Sponsored by Central Maryland Chapter
Westminster, MD

STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2011 WINNERS  - View Photos

Mrs. Kristin C. Bercume - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter
University of South Florida, Tampa, FL
Graduate, Mathematics Education

Ms. Rachael D. Bernstein
George Washington University, Washington, DC
Graduate, Science Education

Mr. Charles Burton *
University of Kansas, Lawrence, KS
Junior, Science Education

Mrs. Lee Clarici
La Salle University, Philadelphia, PA
Graduate, Science Education

Mr. Raymond Crosby
Troy University, Troy, AL
Graduate, Science Education

Ms. Jamie Cuzman
Carroll University, Waukesha, WI
Sophomore, Mathematics Education

Ms. Erika David
University of Dallas, Irving, TX
Sophomore, Mathematics Major with Secondary Teaching Certification

Ms. Ashley Derga
Clarke University, Farley, IA
Junior, Science Education

Mr. Michael Eramo
SUNY Oneonta, Oneonta, NY
Junior, Physics & Math Education

Ms. Tiffany Evans
University of Georgia, Athens, GA
Junior, Mathematics & Social Studies Education

Ms. Erinn Floyd - Sponsored by Montgomery Chapter
University of Georgia, Athens, GA
Graduate, Educational Leadership/Instructional Technology

Ms. Shannon Fusina
University of Pennsylvania, Philadelphia, PA
Graduate, Master's in Education

Mrs. Elayne Grueber
University of Washington, Issaquah, WA
Graduate, MAT for Science & Math

Mr. Zachary Hess
University of Missouri, Columbia, MO
Junior, Science Education

Mrs. Cvetelina Hill
Georgia State University, Atlanta, GA
Graduate, Mathematics Education

Ms. Khadijah Hulwe
University of South Carolina, Columbia, SC
Graduate, Mathematics Education

Ms. Ashley Hurlock
Chapman University, San Juan Capistrano, CA
Graduate, Science Education

Mr. Robert C. Idsardi, Jr.
University of Florida, Gainesville, FL
Junior, Science Education

Mr. Jeremy Jonas
University of Arizona, Tucson, AZ
Graduate, Science Education

Mr. Nicholas King
The University of Tennessee, Powell, TN
Graduate, Mathematics Education

Ms. Brittany Krutty
University of Kansas, Lawrence, KS
Sophomore, Science Education

Ms. Emi M. Leonard - Sponsored by Northern Virginia Chapter
Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA
Graduate, Science Education

Mr. Oren Levi
Rutgers University, Plainsboro, NJ
Graduate, Science Education

Miss Melanie Loulousis
Olivet Nazarene University, Bourbonnais, IL
Junior, Science Education

Ms. Michelle Malme
California State University Long Beach, Long Beach, CA
Certification, Science Education

Mr. Stephen McGibony
University of Louisville, Louisville, KY
Graduate, Mathematics Education

Mr. Jason E. McNeil - Sponsored by Washington DC Chapter
Howard University, Washington, DC
Graduate, Mathematics Education

Ms. Korin Meyer
Western Washington University, Bellingham, WA
Graduate, Science Education

Ms. Lara Meyer
DePaul University, Buffalo Grove, IL
Graduate, Mathematics Education

Ms. Stephanie Moses
East Carolina University, Greenville, NC
Junior, Mathematics Education

Mr. Ryan Nixon *
Brigham Young University, Provo, UT
Graduate, Science Education

Mr. Benjamin M. Pacini - Sponsored by the Central Maryland Chapter
Johns Hopkins University, Baltimore, MD
Graduate, Science Education

Ms. Samantha Palmer
State University of New York, College at Oneonta, Oneonta, NY
Junior, Science Education

Mr. Joshua Peterson
University of Wyoming, Laramie, WY
Certification, Science Education

Ms. Sarah Pfluger *
Illinois State University, Normal, IL
Junior, Science Education

Ms. Nova Phillips *
The University of Texas at Austin, Austin, TX
Certification, Science Education

Ms. Kelsie Phillips
University of Washington, Seattle, WA
Graduate, Science Education

Ms. Briana Ponzer
Western Washington University, Bellingham, WA
Junior, Physics & Math Education

Mrs. Deborah T. Randolph
Johns Hopkins University, Baltimore, MD
Graduate, Mathematics Education

Mr. Austin Robbins
Montana State University, Bozeman, MT
Sophomore, Science Education

Ms. Kelly E. Ross - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter
University of Florida, Gainesville, FL
Graduate, Science Education

Mr. Levi Smith
The College of Idaho, Caldwell, ID
Sophomore, Science Education

Ms. Brielle Spencer *
High Point University, High Point, NC
Junior, Math & Physics Education

Ms. Amanda Stone *
Clarke University, Dubuque, IA
Junior, Science Education

Ms. Caroline Stutz
Chestnut Hill College, Philadelphia, PA
Junior, Mathematics Education

Ms. Victoria Taylor
Southern Illinois University Edwardsville, Edwardsville, IL
Junior, Science Education

Ms. Sarah H. Todd
University of Florida, Gainesville, FL
Graduate, Math/Science/Technology Education

Ms. Rose Venuto
La Salle University, Langhorne, PA
Junior, Mathematics Education

Mr. Christopher Vicevich
Teachers College, Columbia University, New York, NY
Graduate, M.S. Mathematics

Mrs. Emma Voegeli
University of Wisconsin-Eau Claire, Eau Claire, WI
Junior, Chemistry & Math Education

Mr. Macklin Warrington
Nebraska Wesleyan University, Lincoln, NE
Junior, Math & Chemistry Education

Ms. Samantha Wilson
Texas State University, New Braunfels, TX
Junior, Science Education

Ms. Michele Witkowski
SUNY Stony Brook, Stony Brook, NY
Graduate, Science Education

THE HONORABLE JOHN W. WARNER STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Ms. Casey Rogers

James Madison University, Harrisonburg, VA
Junior, Science Education

MG EUGENE C. RENZI/MANTECH MEMORIAL SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Ms. Sarah Hansen
Concordia University Wisconsin, Mequon, WI
Sophomore, Mathematics Education

J. SPARGO & ASSOCIATES STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2011 WINNER

Mr. Jonathan Foster
Wofford College, Spartanburg, SC
Sophomore, Mathematics Education

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP - UNDERGRADUATE

2011 WINNERS - View Photos

Ms. Cara Elizabeth Cantakis

Mercyhurst College, Erie, PA
Junior, Global Security & Intelligence Studies/Spanish

Ms. Chyvonne Marie Cruz
Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ
Junior, Global Security & Intelligence Studies

DISABLED WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2010 WINNER

Mr. Kenneth Cordale Brons (USA Veteran)
University of North Texas, Denton, TX
Junior, Science Education

SPRING 2011 WINNER

CPT Warren Weathers (USA Veteran)
University of Colorado, Boulder, CO
Junior, Environmental Studies

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2010 WINNERS

SFC Christopher William Howell, USA *
University of Arizona, Tucson, AZ
Junior, Computer Science

Officer Candidate Jonathan Yong Kim, USN
University of San Diego, San Diego, CA
Junior, Mathematics

Mr. Al Joseph Luck (USA)
Southern Polytechnic State University, Marietta, Ga
Sophomore, Electrical Engineering

Mr. Steven Randal Peters (USA Reserve)
Yuba College, Marysville, CA
Sophomore, Computer Science

Sgt Bradley Wilton (USMC Inactive Reserve)
San Diego Mesa Community College, San Diego, CA
Freshman, Electrical Engineering

SPRING 2011 WINNERS

Cpl Max Heald (USMC)
Santa Rosa Junior College. Santa Rosa, CA
Sophomore, Aerospace Engineering

Mr. Erik Iverson (USMC) *

Laney College, Oakland, CA
Sophomore, Electrical and Computer Engineering

Mr. Jonathan Larsen (USMC)
University of Utah, Salt Lake City, UT
Freshman, Astrophysics - Physics and Applied Mathematics

Mr. Cory Snooks (USA)
University of Colorado, Colorado Springs, CO
Freshman, Electrical Engineering

SGT Anthony Yankovec (USA National Guard Reserve)=
Augsburg College, Minneapolis, MN
Senior, Mathematics with a Secondary Education License

Mr. Ryan Zea (USA)
Northern Illinois University, DeKalb, IL
Junior, Mathematics - Statistics

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP
2011 WINNER - View Photos

BUCK BRAGUNIER LEADERSHIP SCHOLARSHIP
2011 WINNER

Mr. David Enrique Garcia
San Diego Mesa College, San Diego, CA
Junior, Electrical Engineering

GENERAL EMMETT PAIGE SCHOLARSHIP

2011 WINNERS

Mr. Aaron Patrick Baker *
South Dakota School of Mines and Technology, Rapid City, SD
Sophomore, Chemical Engineering

Ms. Brianna Bikker *
Texas A&M University, College Station, TX
Sophomore, Electrical Engineering

Mr. Harry Harootian Lang *
Columbia University, New York City, NY
Junior, Mathematics

Mr. Matthew James Purvis
North Carolina State University, Raleigh, NC
Sophomore, Electrical/Computer Engineering

PO1 Jonathan Rogers, USNR
Oregon State University, Corvallis, OR
Junior, Chemistry


GENERAL JOHN A. WICKHAM SCHOLARSHIP

2011 WINNERS

Ms. Megan Forshey
Rose-Hulman Institute of Technology, Terre Haute, IN
Junior, Chemical Engineering

Ms. Nicole Fukuhara
Washington State University, Pullman, WA
Junior, Mathematics

Ms. Sarah Hann
University of Delaware, Newark, DE
Junior, Chemical Engineering

Mr. Amar Patel
Western Kentucky University, Bowling Green, KY
Junior, Chemistry

Ms. Lauren Richey
Brigham Young University, Provo, UT
Junior, Physics

Mr. David Christo
Loyola University, Baltimore, MD
Sophomore, Computer Science with an Applied Mathematics Minor

Mr. Guy Geyer
Wesleyan University, Middletown, CT
Physics & Certificate in Informatics and Modeling

Cadet Nathan Olivarez
Worcester Polytechnic Institute, Worcester, MA
Sophomore, Electrical & Computer Engineering

ROTC SCHOLARSHIP PROGRAM

2011 WINNERS

*  denotes repeat winner

+ denotes Future Heroes Experience Tour participant


MEDAL OF HONOR SCHOLARSHIP

Cadet Victoria Love Migdal, Army ROTC *
Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA
Junior

Cadet Alexander Coleman Young, Air Force ROTC *+
North Carolina State University, Raleigh, NC

Midshipman Austin Clark Anderson, Navy ROTC
Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA
Junior

Midshipman David Allen Cox, Navy ROTC (Marine Corps) +
Iowa State University, Ames, Iowa, Junior

LTG JAMES M. ROCKWELL, USA (RET.). MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet David William Nickle, Army ROTC
Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ
Sophomore

VADM JON L. BOYES, USN (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

SSgt Michael Daniel Black, USMC, Navy ROTC
University of Pennsylvania, Philadelphia, PA
Sophomore

JOAN BOWDEN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Cadet William Eric Hyden, Air Force ROTC
Samford University, Birmingham, AL
Sophomore

MORT MARKS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Wesley William Nix, Air Force ROTC
North Carolina State University, Raleigh, NC
Junior

ROTC SCHOLARSHIP

Army Juniors

Cadet Brian Charles Bell *
Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Cadet Timothy Scott Hebert
Oklahoma State University, Stillwater, OK

Cadet Janice Susan O'Brien
Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

Cadet Brittany Jo Pearson +
South Dakota State University, Brookings, SD

ROTC SCHOLARSHIP

Army Sophomores

Cadet Sungkuyn Chang
Virginia Military Institute, Lexington, VA

Cadet Yu Huang
Purdue University, West Lafayette, IN

Cadet Steven Anthony Leon
Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

Cadet Robert William Page
Rutgers University, New Brunswick, NJ

ROTC SCHOLARSHIP

Air Force Juniors
Cadet Roy Alan Fisher
Purdue University, West Lafayette, IN

Cadet Tony Liu
Rutgers University, New Brunswick, NJ

Cadet Elijah Drake Tylski
Loyola Marymount University, Los Angeles, CA

Cadet Dylan Jarett Willis
University of Memphis, Memphis, TN

ROTC SCHOLARSHIP

Air Force Sophomores

Cadet Edgar Dario Acosta
Pennsylvania State University, University Park, PA

Cadet Micaela Denae Eisman
University of Colorado, Boulder, CO

Cadet Julian Patrick McCafferty
University of Kansas, Lawrence, KS

Cadet Michael Scott Sanders
University of Oklahoma, Norman, OK

ROTC SCHOLARSHIP

Navy Juniors
Midshipman Charles Frederick Brand IV
Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA

Midshipman Erin Johanna Dowling
Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA

Midshipman Amy Marie Holdcroft
University of Nebraska, Lincoln, NE

O.C. Bradley Christopher Terbeek
University of Arizona, Tuscon, AZ

ROTC SCHOLARSHIP

Navy Sophomores
Midshipman Preston Chase Beazley
University of Memphis, Mempis, TN

Midshipman Matthew Thomas Vegliante
Villanova University, Villanova, PA

Midshipman Nick Homer Weithman
Ohio State University, Columbus, OH

Midshipman Megan Cierra Wilson
University of Memphis, Memphis, TN