Scholarship Winners: 2013

                                 * denotes repeat winner

Graduate Scholarships

RALPH W. SHRADER DIVERSITY SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Mr. Christopher Lee Piazza
Old Dominion University, Norfolk, VA
Technology Education

Ms. Kimberly Swennen
University of California, Los Angeles
Computer Science

CSC DEFENSE SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Mr. Joshua Lisojo
Kean University, Union, NJ
M.S. Computer Information Systems

Capt Todd Preston Myers, USAF
Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA
M.S., Systems Engineering

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Mr. Miguel A. Ibarra
University of Texas, El Paso, TX
Intelligence & National Security

Capt. Brent R. Taylor, USA
University of Utah, Salt Lake City, UT
International Relations

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Mrs. Kira Shuman
Bellevue University, Bellevue, NE
Cyber Security

CW4  Bryan G. Rude, USA
Capitol College, Laurel, MD
Information Technology

Mr. Jermaine Scott
DePaul University, Chicago, IL
Information Technology

Undergraduate Scholarships

VADM SAMUEL L. GRAVELY MEMORIAL SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Miss Jamaris Janette Burns
Johnson C. Smith University, Charlotte, NC
Sophomore, Mathematics

Ms. Danielle Lewis
Oakwood University, Huntsville, AL
Junior, Mathematics

CSC DEFENSE TECHNICAL CERTIFICATION SCHOLARSHIP

2013 WINNER

Mr. Dimitri Jackson
University of Alabama, Huntsville, AL
Electrical Engineering

CYBER CERTIFICATION SCHOLARSHIP

2013 WINNER

Mr. Mike Richardson

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Ms. Ashleigh Marie LaLonde
Ferris State University, Big Rapids, MI
Sophomore, Cyber Security

Mr. Zachary Miller
University of Maryland, College Park, MD
Junior, Computer Engineering

SPC Narziddin Z. Olimov, USA
Fayetteville State University, Fayetteville, NC
Junior, Management Information Systems

Ms. Emily Joy Scheerer
University of Maryland Baltimore County, MD
Junior, Computer Science

Mr. Travis David Thurn (National Guard)

Purdue University, Calumet, IN
Sophomore, Computer Science

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP - HIGH SCHOOL

2013 WINNERS

Mr. Joseph William Peterson
Reservoir High School
Laurel, MD

Mr. Evan McCarter
Catonsville High School
Catonsville, MD

STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Mrs. Jessica Anne Adams * - Sponsored by Central Maryland Chapter
John Hopkins University, Baltimore, MD
Graduate, Mathematics Education

Ms. Kristin L. Angello
SUNY, Empire State College, Saratoga Springs, NY
Graduate, Science Education

Ms. Ginger Berry - Sponsored by Bethesda Chapter
University of Maryland, Gaithersburg, MD
Graduate, STEM Education

Ms. Charlotte Bleiler - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter
Florida State University, Tallahassee, FL
Sophomore, Science Education

Ms. Brandy Bourdeaux - Sponsored by Rocky Mountain Chapter
Colorado State University, Ft. Collins, CO
Graduate, Science Education

Ms. Sarah Jane Brown - Sponsored by Bethesda Chapter
University of Maryland, Shady Grove, MD
Graduate, Mathematics Education

Ms. Suzette Brown
University of Maryland, College Park, MD
Graduate, Mathematics Education

Ms. Brooke Aileen Buckland - Sponsored by Rocky Mountain Chapter
University of Denver, Denver, CO
Graduate, Science Education

Ms. Linjue Cao
University of California, San Diego, CA
Graduate, Science Education

Mr. Jeff Dalzell
University of New Hampshire, Durham, NH
Senior, Mathematics Education

Ms. Michaela Kathleen McNutt Downs
Metropolitan State University, Denver, CO
Certification, Science Education

Ms. Margarita Apolo Esteban - Sponsored by Quantico-Potomac Chapter
Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA
Senior, Physics & Science

Ms. Emily Marie Evanko - Sponsored by Fort Knox-Gold Vault Chapter
Western Kentucky University, Bowling Green, KY
Senior, Mathematics Education

Ms. Sofia Fernandez
Florida State University, Tallahassee, FL
Senior, Science Education

Ms. Allison Denise Haga
Virginia Tech, Blacksburg, VA
Graduate, Mathematics Education

Ms. Brittaney Lea Hasslinger
University of Maryland, College Park, MD
Graduate, Science Education

Mr. Matthew Heid
University of Washington, Seattle, WA
Senior, Mathematics Education

Ms. Nicola Christine Hodges
George Mason University, Fairfax, VA
Senior, Mathematics Education

Ms. Justine Amanda Hoke - Sponsored by Bethesda Chapter
University of Maryland, College Park, MD
Graduate, STEM Education

Mrs. Kelsy Kai-Yamamoto
Chaminade University of Honolulu, HI
Graduate, Science Education

Ms. Kristen Kent

Salisbury University, Salisbury, MD
Sophomore, Mathematics Education

Mr. Nantambu Kohibatz - Sponsored by Aberdeen Chapter
Johns Hopkins University, Baltimore, MD
Sophomore, Mathematics Education

Mr. Michael David Lane

University of South Florida, Tampa, FL
Junior, Science Education

Mr. Antonio Larios

George Mason University, Fairfax, VA
Junior, Science Education

Mr. Matthew James Liebelt - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter
University of South Florida, Tampa, FL
Senior, Science Education

Dr. Melvin Alonza Lowe, III - Sponsored by Montgomery Chapter
Nova Southeastern University, Fort Lauderdale, FL
Graduate, Instructional Technology

Ms. Stacy Mikanowicz
Notre Dame of Maryland University, Baltimore, MD
Graduate, Leadership in STEM Teaching

Mr. Chris John Molyneux
Concordia University, Portland, OR
Graduate, Science Education

Ms. Elizabeth Moran
University of South Florida, Tampa, FL
Junior, Mathematics Education

Mr. Micah Steven Mysiuk - Sponsored by Washington DC Chapter
George Mason University, Fairfax, VA
Junior, Chemistry & Physics

Mr. Jason Neagle
University of Kentucky, Lexington, KY
Certification, PLTW Engineering

Ms. Julia Niedermaier - Sponsored by the Hampton Roads Chapter
Christopher Newport University, Newport News, VA
Junior, Mathematics Education

Ms. Jeanetta Nunley *
Auburn University, Auburn, AL
Graduate, Instructional Leadership

Ms. Elizabeth Noel Olson
Union University, Jackson, TN
Senior, Science Education

Mr. Samuel J Owens
Webster University, St. Louis, MO
Junior, Science Education

Ms. Haley Elizabeth Quillen
Salisbury University, Salisbury, MD
Junior, Mathematics Education

Mrs. Joanne Dennie Robbins
University of Maryland, College Park, MD
Graduate, STEM Education

Ms. Michelle Felicia Rogovin *
University of Florida, Gainesville, FL
Graduate, Mathematics Education

Mr. Nathan Savig
Colorado State University, Ft. Collins, CO
Senior, Engineering Education

Ms. Amanda Silber - Sponsored by Central Maryland Chapter
University of Washington, Seattle, WA
Graduate, Science Education

Ms. Katie Spendlow - Sponsored by Rocky Mountain Chapter
Colorado State University, Ft. Colins, CO
Junior, Engineering Education

Ms. Ashley Nadine Sprigg - Sponsored by San Diego Chapter
University of California, San Diego, CA
Graduate, Mathematics Education

Ms. Aimee Jean Thrune
Lakeland College, Sheboygan, WI
Junior, Mathematics Education

Mr. Lee Edwin Walton - Sponsored by Orlando-Central Florida
Florida State University, Tallahassee, FL
Graduate, Science Education

Ms. Jessica Alyce Wilson * - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter
University of South Florida, Tampa, FL
Graduate, Mathematics Education

Ms. Rosemary Philomena Wulf
University of Colorado, Boulder, CO
Graduate, Science Education (Physics)

CONGRESSIONAL MEDAL OF HONOR FOUNDATION STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2013 WINNER

Mr. Jakob Jones Gulledge
University of Tennessee, Knoxville, TN
Senior, Mathematics Education

THE DONNA RUSSELL STEM TEACHER SCHOLARSHIP

2013 WINNER

Ms. Euvelyn Calma - Sponsored by Hawaii Chapter
University of Hawaii at Manoa, HI
Graduate, Science Education

MG EUGENE C. RENZI/MANTECH MEMORIAL STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2013 WINNER

Mr. Tyler Jacob Wippel
Central Michigan University, Mount Pleasant, MI
Junior, Mathematics Education

J. SPARGO & ASSOCIATES STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2013 WINNER

Mr. Dustin Taylor Sauriol
West Virginia Institute of Technology, Montgomery, WV

Sophomore, Math & Engineering Education

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Mr. Kevin S. Moss
Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ
Junior, Global Security & Intelligence Studies

Mr. Austin Stewart

The Ohio State University, Columbus, OH
Sophomore, Security & Intelligence, Russian & Spanish

Ms. Annabel Virella
Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ
Junior, Global Security & Intelligence Studies

DISABLED WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2013 WINNER

SGT Linnai-Anne T. Camacho

Central Connecticut State University, New Britain, CT
Computer Information Systems

SPRING 2013 WINNER

Mr. Bladimir Rodriguez
U.S. Army Veteran
New York Institute of Technology, New York, NY
Senior, Electrical and Computer Engineering Technology

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2012 WINNERS

Mr. Frank Cannataro
Colorado School of Mines, Golden, CO
Physics

Mr. Erik Iverson
University of California, Berkeley, CA
Electrical Engineering

Mr. Cory Mergen
South Dakota School of Mines & Technology, Rapid City, SD
Aerospace Engineering

SrA Omar Alexander Reid
Saint Leo University, Tampa, FL
Computer Science

 

SPRING 2013 WINNERS

Sgt John Lowery Baylis, USMC
Active Duty U.S. Marine Corps
Embry Riddle Aeronautical University, Daytona, FL
Freshman, Technology Management

Mr. David Jeong
U.S. Army Veteran
California State University, Dominguez Hills, CA
Junior, Computer Technology

SSgt Christopher Ryan Madsen, USAF
Active Duty U.S. Air Force
University of Colorado, Colorado Springs, CO
Sophomore, Electrical Engineering

Mr. Daniel Hiroshi Norris
U.S. Marine Corps Reserves
Arizona State University, Tempe, AZ
Sophomore, Geography/Geological Science

Mr. Alan Parvis
U.S. Marine Corps Veteran
University of Maryland, College Park, MD
Junior, Physics

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP

2013 WINNER

SFC Joseph Francis Pagano III
HHC 15th Regimental Signal Brigade, Fort Gordon, GA
American Military University
Emergency and Disaster (Information) Management

Mr. Cleatis Trotter (Army veteran)
University of Phoenix
Information of Technology Systems Security

 

GENERAL EMMETT PAIGE SCHOLARSHIP

2013 WINNERS

Mr. Jacob Caine Amsbaugh
The Georgia Institute of Technology, Kennesaw, GA
Systems Engineering

Mr. Zacharia Marc Colton Barnes
Gonzaga University, Spokane, WA
Mechanical Engineering

Mr. Barry DeWayne Bruner
Colorado Technical University, Colorado Springs, CO
Computer Science

ROTC SCHOLARSHIP PROGRAM

2013 WINNERS

* denotes repeat winner

MEDAL OF HONOR SCHOLARSHIP

Officer Candidate Max David Ramundo, Air Force ROTC
Junior, Massachusetts Institute of Technology
Cambridge, MA

Cadet Shaelyn Marie Layton, Army ROTC
Junior, Embry-Riddle Aeronautical University
Prescott, AZ

Midshipman Andrew Thomas Barr, Navy ROTC
Junior, University of Illinois
Urbana-Champaign, IL

Officer Candidate Philip Stephen Urban, Navy ROTC (Marine Corps)
Junior, University of Texas
Austin, TX

MEDAL OF HONOR DISTINGUISHED ACHIEVEMENT SCHOLARSHIP

Cadet Tanner David Bauer, Air Force ROTC
Junior, Virginia Military Institute
Lexington, VA

Cadet Kyle Stephen Richardson, Army ROTC
Junior, Embry Riddle Aeronautical University
Prescott, AZ

Midshipman Justin Matthew Cline, Navy ROTC
Junior, George Washington University
Washington, DC

Midshipman Joseph Taylor Bishop, Navy ROTC (Marine Corps)
Junior, Virginia Military Institute
Lexington, VA

 

VADM JON L. BOYES, USN (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Midshipman John Alan Richards, Navy ROTC
Sophomore, Virginia Military Institute
Lexington, VA

LT GEN RON IVERSON, USAF (Ret.) SCHOLARSHIPS

Cadet Callan Elizabeth Andreacchi, Air Force ROTC
Junior, Elon University
Elon, NC

Cadet Kamden B. Collotzi, Air Force ROTC
Junior, Texas A&M University
College Station, TX

Cadet Carol Ann Knight, Air Force ROTC
Sophomore, University of North Carolina
Chapel Hill, NC

Cadet Ashley Nicole Zapp, Air Force ROTC
Junior, University of South Carolina
Columbia, SC

LT GEN WILLIAM LORD, USAF (Ret.) SCHOLARSHIP

Cadet Yousuke Zen Matsui, Air Force ROTC
Junior, Clemson University
Clemson, SC

LTG JAMES M. ROCKWELL, USA (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Mackenzie Eugene Moss, Army ROTC
Junior, University of Montana

Missoula, MT

MG EUGENE C. RENZI, USA (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Midshipman Zachary Ryan Sacher, Navy ROTC
Junior, Boston University
Boston, MA

JOAN BOWDEN MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Jarret Glenn McDaniel, Air Force ROTC
Junior, University of Georgia
Athens, GA

MORT MARKS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Joseph Blythe Maloney, Air Force ROTC
Junior, Texas Tech University
Lubbock, TX

ROTC SCHOLARSHIP
Air Force Juniors

Cadet Michael William Bishop=
Northern Arizona University
Flagstaff, AZ

Cadet Arron Michael Bellini
Oregon State University
Corvallis, OR

Cadet Katelyn Elizabeth Ernst
The Pennsylvania State University
State College, PA

 

ROTC SCHOLARSHIP
Air Force Sophomores

Cadet Marcos Salvador Marrero Disla
University of South Florid
Tampa, FL

Cadet Emily Rae Steele
University of Florida
Gainesville, FL

Cadet Kyle Christian Swengel
The Master's College
Santa Clarita, CA

ROTC SCHOLARSHIP
Army Juniors

Cadet Samuel Philip Michaels *
University of North Alabama=
Florence, AL

Cadet Kristofer Bryce Peck
University of Virginia
Charlottesville, VA

ROTC SCHOLARSHIP
Army Sophomores

Cadet Emily Ann Carrigg
Clarkson University
Potsdam, NY

Cadet Timothy Alan Goldstone
Clarkson University
Potsdam, NY

ROTC SCHOLARSHIP
Navy Juniors

Officer Candidate Ian Christopher Jordan
Iowa State University
Ames, IA

Midshipman Stephen Patrick Keehan
Texas A&M University
College Station, TX

Cadet Netan Sunny Pruthi
Texas A&M University
College Station, TX

ROTC SCHOLARSHIP

Navy Sophomores
Midshipman Nicholas Ryan Asarese
The George Washington University
Washington, DC

Midshipman Theresia Mavis Ohms
Iowa State University
Ames, IA

Midshipman Timothy Matthew Robinette
Embry-Riddle Aeronautical University
Daytona Beach, FL