Scholarship Winners: 2014

                                 * denotes repeat winner              

Graduate Scholarships

RALPH W. SHRADER DIVERSITY SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Mr. Neel Shah
Northeastern University
Boston, MA
MS, Computer Engineering

Mr. Carlos Manuel Torres Jr.
University of California at Los Angeles (UCLA)
Los Angeles, CA
Ph.D Student, Electrical Engineering

INTELLIGENCE GRADUATE SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Heather L. Greenley
New York University
Master of Science in Global Affairs with a Concentration in Transnational Security

Eric J. Saunders
Capital College
Doctor of Science in Information Assurance

Ian P. Stern
University of Florida
Ph.D. candidate in Physics with emphasis in Electronics and Phonics

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Kiara D. Jones
Notre Dame of Maryland University
Bachelors of Science in Computer Information Systems

Michael R. Richardson
Villanova University
Bachelors of Science, Computer Science

Emily Scheerer
University of Maryland, Baltimore
Bachelors of Science, Computer Science

Kira A. Shuman
Bellevue University
Masters of Science, Cyber Security

A1C David Turner
Park University
Bachelors of Science, Computer Science

Undergraduate Scholarships

VADM SAMUEL L. GRAVELY MEMORIAL SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Mr. Donald Chinedu Ilobinso, Army Reserve - Sponsored by American Systems
Sophomore, Electrical Engineering
Morgan State University
Baltimore, MD

Mr. Coastal Zyale Lewis - Sponsored by Google
Junior, Chemistry
Central State University
Wilberforce University, OH

Mr. Tunji Hakeem Ogiefo - Sponsored by American Systems
Sophomore, Electrical Engineering
Morgan State University
Baltimore, MD

STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Mrs. Jessica Anne Adams* - Sponsored by Central Maryland
Johns Hopkins University, Baltimore, MD
Graduate

Ms. Esther Alexis
Oakwood University, Huntsville, AL
Sophomore

Ms. Chaquena Bell – Sponsored by Bethesda Chapter
University of Maryland, College Park, MD
Graduate

Miss. Ziomara Georgina Blanco
University of Houston, Houston, TX
Senior

Mrs. Rosa Bruno – Sponsored by Bethesda Chapter
University of Maryland, College Park, MD
Graduate

Mrs. Krystel Cabieses – Sponsored by Bethesda Chapter
University of Maryland, College Park, MD
Certification

Ms. Alexandria Elizabeth Camp
University of Memphis, Memphis, TN
Junior

Ms. Christianna Chiavetta - Sponsored by Aberdeen Chapter
Delaware State University, Dover, DE
Graduate

Ms. Catherine Anna Davison– Sponsored by Alamo Chapter
Trinity University, San Antonio, TX
Senior

Mr. Michael Diener
University of Central Florida, Orlando, FL
Senior

Mr. Alec Thomas Elliott
University of Washington, Seattle, WA
Certification

Ms. Megan L. Fackler
Baylor University, Waco, TX
Sophomore

Ms. Marissa Friedman
University of Virginia, Charlottesville, VA
Junior

Ms. Sarah Nichole Ganrude– Sponsored by Quantico Chapter
Longwood University, Farmville, VA
Senior

Ms. Merry Marie Gillaspie
Wartburg College, Waverly, IA
Junior

Ms. Rachel Catherine Hast
University of Maryland, College Park, MD
Graduate

Ms. Laura Lynn Horner – Sponsored by Rocky Mountain Chapter
University of Colorado, Colorado Springs, CO
Sophomore

Mrs. Alia Elizabeth Katz
National University, La Jolla, CA
Junior

Mrs. Toni Marie Mapuana Kaui*
Virginia Tech, Blacksburg, VA
Graduate

Ms. Katherine Anne Keppel – Sponsored by Washington DC Chapter
James Madison University, Harrisonburg, VA
Senior

Mr. Nantambu Kohlbatz*
Johns Hopkins University, Baltimore, MD
Graduate

Mr. Phillip M. Lovett
University of Louisville, Louisville, KY
Graduate

Dr. Melvin Alonza Lowe, III* – Sponsored by Montgomery Chapter
Nova Southeastern University, Fort Lauderdale, FL
Graduate

Mr. Andrew William McLaren – Sponsored by San Diego Chapter
University of Oregon, Eugene, OR
Graduate

Mr. Michael Johnathon Hardy Mills
Western Washington University, Bellingham, WA
Graduate

Ms. Michelle Elizabeth Ott
Salisbury University, Salisbury, MD
Sophomore

Mr. Joshua K. Paschedag
Northwestern University, Evanston, IL
Graduate

Ms. Heather Alayna Price
University of Michigan, Ann Arbor, MI
Sophomore

Ms. Madison Shipley
University of Northern Colorado, Greeley, CO
Graduate

Ms. Malinda Campbell Smith
University of Virginia, Charlottesville, VA
Graduate

Mrs. Amy Ellard Talvac
University of Maryland, College Park, MD
Graduate

Ms. Carmen Elena Vigil
University of Maryland, College Park, MD
Graduate

Mr. Lee Edwin Chipps-Walton* – Sponsored by Tampa Chapter
Florida State University, Tallahassee, FL
Graduate

Ms. Jessica Alyce Wilson -  Sponsored by Tampa Chapter
University of South Florida, Tampa, FL
Graduate

CONGRESSIONAL MEDAL OF HONOR FOUNDATION STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Mr. Matthew James Naber
Clarke University, Dubuque, IA
Senior

GOOGLE STEM TEACHER SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Mr. Albert A.
Rutgers University, Newark, NJ
Junior

Mrs. Cynthia Joanne Nick
University of St. Joseph, West Hartford, CT
Graduate

THE DONNA RUSSELL STEM TEACHER SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Mr. John Patrick Sandvig* - Sponsored by Hawaii Chapter
University of Hawaii at Manoa, Honolulu, HI
Junior

IEEE/DR. IRWIN M. JACOBS STEM TEACHER SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Ms. Alyssa Jane Wenger
Azusa Pacific University
Senior

FRED H. RAINBOW STEM TEACHER SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Miss. Erin Patricia Hanna
Eastern University, St. Davids, PA
Sophomore

MG EUGENE C. RENZI/MANTECH MEMORIAL STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Mr. Jonathan Glenn Holcomb
Northwestern University, Evanston, IL
Graduate

J. SPARGO & ASSOCIATES STEM TEACHERS SCHOLARSHIP

2014 WINNER

Ms. Savannah Jeanelle Savage
University of South Carolina, Columbia, SC
Senior

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP

2014 WINNERS

Daniel Adams
Liberty University
Bachelor of Science, Computer Science

Marcus I. Brumfield
Tougaloo College
Bachelor of Science, Computer Science

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2013 WINNERS

CW4 Kennth Biddulph, USA
Embry Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL
Bachelor of Science in Aeronautics

SSgt Roger Floro, USAF
Bellevue University
Bachelor of Science in Systems and Networking Administration

Antonio Moore
University of Alabama, Huntsville, AL
Bachelor in Science in Electrical Engineering

Kendall Robinson
Regis University, Colorado Springs, CO
Junior, Technology Management

Brandy Tamplain
Embry Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL
Bachelor of Science in Aerospace, Minor is Security and Intelligence, Certificate in Information Assurance and Homeland Security

DISABLED WAR VETERANS SCHOLARSHIP

SPRING 2014 WINNER

Andrew MacDonald, USMC
MiraCosta College, Oceanside, CA
Bachelor of Science, Mathematics

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP

SPRING 2014 WINNERS

Kent Boatright, USAF
The Citadel, Charleston, SC
Bachelor of Science, Electrical Engineering

David Wayne Brooks, USAF
New Mexico State University, Alamogordo, NM
Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology

Carlos Carmona, USA
New Jersey Institute of Technology, Newark, NJ
Bachelor of Science, Computer Engineering Technology

Aaron James Kaplan, USAF /Air National Guard Active
Embry Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL
Bachelor of Science, Aeronautics

Luke Ethan Stair, USA National Guard
Austin Peay State University, Clarksville, TN
Bachelor of Science, Biology

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP

FALL 2014 WINNERS

Staff Sergeant Kendall Robinson, USANG
Regis University, Colorado Springs, CO

Sergeant Johnathan Michael Fritsche, Veteran USMC
Orange Coast College, Costa Mesa, CA

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP

2014 WINNER

SFC Joseph Francis Pagano III, HHC 15th Regimental Signal Brigade, Ft Gordon, GA
American Military University
Emergency and Disaster (Information) Management

Mr. Cleatis Trotter (Army veteran)
University of Phoenix
Information of Technology Systems Security

ROTC SCHOLARSHIP PROGRAM

2014 WINNERS

* denotes repeat winner

MEDAL OF HONOR SCHOLARSHIP

Midshipman Nicholas Ryan Asarese  * (Marine Corps ROTC)
Junior, The George Washington University, Washington, DC

Cadet Carolyn Monique Denny (Army ROTC)
Junior, Virginia Military Institue, Lexington, VA

Midshipman Vanda Corazon Johnson (Navy ROTC)
Junior, Savannah State University, Thunderbolt, GA

Cadet Martin Alexander York (Air Force ROTC)
Sophomore, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA

MEDAL OF HONOR DISTINGUISHED ACHIEVEMENT SCHOLARSHIP

Cadet Stephanie Rose DeRiso (Army ROTC)
Junior, George Mason University, Fairfax, VA

Midshipman Zachary James Harth (Marine Corps ROTC)
Junior, Virginia Military Institute, Lexington, VA

Cadet Michael James Ledford
Junior, North Carolina State University, Raleigh, NC

Midshipman Christopher Michael Scott (Navy ROTC)
Arizona State University, Tempe, AZ

VADM JON L. BOYES, USN (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Midshipman Gregory William Turner
Junior, University of Idaho, Moscow, ID

LT GEN RON IVERSON, USAF (Ret.) SCHOLARSHIPS

Cadet Andrew T. Do
Junior, University of California, Los Angeles, CA

Cadet Emily Rae Steele *
Junior, University of Florida, Gainesville, FL

Cadet Samuel Orson VonNiederhausern
Junior, Utah State University, Logan, UT

Cadet Abbie London Wendelken
Sophomore, Univeristy of South Carolina, Columbia, SC

LT GEN WILLIAM LORD, USAF (Ret.) SCHOLARSHIP

Cadet Peter Michael Last
Junior, Auburn University, Auburn, AL

LTG JAMES M. ROCKWELL, USA (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Bradley Bryantt Styers (Army ROTC)
Junior, Campbell University, Buies Creek, NC

LTG JOHN A. DUBIA, USA (Ret.) SCHOLARSHIP

Cadet Kimberly Nicole Denny
Junior, Virginia Military Institute, Lexington, VA

MG EUGENE C. RENZI, USA (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP

Midshipman Daniel J Soldau
The George Washington University, Washington, DC

JOAN BOWDEN MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet Mason Gregory Elmore (Air Force ROTC)
Sophomore, Valdosta State University, Valdosta, GA

MORT MARKS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cadet James Blake Gegenheimer (Air Force ROTC)
Junior, Louisiana State University, Baton Rouge, LA

ROTC SCHOLARSHIP
AIR FORCE JUNIORS

Cadet Brenna Renee Cole
Baylor University, Waco, TX

Cadet Robert Glynn Crumley
Angelo State University, San Angelo, TX

Cadet John Patrick McCrea
Arizona State University, Tempe, AZ

ROTC SCHOLARSHIP
AIR FORCE SOPHOMORES

Cadet Shannon June McKerlie
University of North Carolina at Chapel Hill, Chapel Hill, NC

Cadet Jose Luis Rodriguez
University of Puerto Rico, Mayaguez, PR

Cadet Benjamin James Shaffer
Iowa State University, Ames, IA

ROTC SCHOLARSHIP
ARMY JUNIORS

Cadet Joseph Logan DeWitt
Virginia Tech, Blacksburg, VA

Cadet Andrew Joseph George
Virginia Tech, Blacksburg, VA

Cadet Marc Anthony Nicholes
Embry - Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ

ROTC SCHOLARSHIP
ARMY SOPHOMORES

Cadet Graem Granger Cook
University of North Alabama, Florence, AL

Cadet Jessica Renee Cunningham
Clarkson University, Potsdam, NY

Cadet Ashley Lynn Forshey
Clarkson University, Potsdam, NY

ROTC SCHOLARSHIP
NAVY JUNIORS

Midshipman Andrew Pete Bates
Boston University, Boston, MA

Midshipman Alina Christine Ellis - Sponsored by Google
Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA

Midshipman Christian Michael Sveiven
University of Florida, Gainesville, FL

ROTC SCHOLARSHIP
NAVY SOPHOMORES

Midshipman Daniel Carlton
Sophmore, University of Oklahoma, Norman, OK

Midshipman Edgar Ramiro Garcia
Texas A&M University, College Station, TX

Midshipman Grant William Langevin
Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA