1999 Copernicus Winners (Accomplishments in 1998)

Image of 1999 Copernicus Award Winners who attended WEST 99

 

Award Winners 

1999 Copernicus Winners (Accomplishments in 1998)

Captain James P. Adams, USN
Commander, Second Fleet

Mr. John J. Barkley
Naval Undersea Warfare Division, Newport

Senior Chief Electronic Warfare Technician David M. Beard, USN
Commander, Second Fleet

Mr. Norman L. Beebe
Naval Security Group Activity Pensacola

Lieutenant Christopher A. Chrislip, USN
Naval Security Group Activity Pensacola

Commander Martin S. Cohen, USN
Commander, Cruiser Destroyer Group Five

First Lieutenant Michael D. Dunbar, USMC
Marine Corps Computer and Telecommunications Activity, Quantico

Fire Controlman First Class John R. Eastwood, USN
USS San Jacinto (CG-56)

Electronics Technician Second Class Gary E. Fletcher, USN
Naval Computer and Telecommunications Station, Europe Central Detachment London

Mr. Jerry W. Hagler
Naval Computer and Telecommunications Station Atlantic Detachment Hampton Roads

Chief Cryptologic Technician (Interpretive) Charles W. Hall, USN
Naval Information Warfare Activity

Lieutenant Thomas M. Keefer, USN
USS Saipan (LHA-2)

Chief Radioman Elroy K. Kihano, USN
Commander-in-Chief, U.S. Pacific Fleet

Captain John Kohut, USN
Assistant Secretary of the Navy (Research, Development and Acquisition)

Chief Electronics Technician Bernard J. Kress, USN
Commander, Cruiser Destroyer Group Five

Lieutenant (Junior Grade) Milton J. Lockley, USN
U.S. Naval Forces Central Command

Lieutenant John D. McCann, USN
Navy Center for Tactical Systems Interoperability

Ms. Heidi L. Mohlenbrok
Space and Naval Warfare Systems Command

Mr. Roger Ogden
Space and Naval Warfare Systems Center, San Diego

Radioman Second Class James M. Olson, USN
USS Kitty Hawk (CV-63)

Radioman Second Class Richard G.T. Pott, USN
USS Peleliu (LHA-5)

First Lieutenant Sabre Schnitzer, USMC
2nd Marine Division, II Marine Expeditionary Force

Gunnery Sergeant Rick A. Tyrell, USMC
3rd Marine Division

Master Chief Cryptologic Technician (Comminications) Glenn D. Voliva, USN
Commander-in-Chief, U.S. Atlantic Fleet

Radioman Second Class David M. White, USN
Naval Computer and Telecommunications Station Communications Unit Oklahoma City

 

Back to Current Winners