2023 Leadership Award Winners
Image
Kathleen Cowles, Bethesda Chapter
David Hart, Dayton-Wright Chapter
Alisha Kelly, Northern Virginia Chapter
Lloyd McCoy, Northern Virginia Chapter
Larry Minnick, Hampton Roads Chapter
Tomas Müller, Czech Chapter
Linda Newton, Hawaii Chapter
Johnnie Young, Atlanta Chapter
2021 Leadership Award Winners
Frank Arlotta, RF Products, New York-New Jersey-Pennsylvania Region
Jeff Bloom, Waimanalo Blooms, Hawaii Chapter
CDR Neil Bourassa, USN (Ret), Gryphon Technologies, Hampton Roads Chapter
Karin Grace, M2 Technology, Inc., Alamo Chapter
Lt Col Vanessa Johnson, USAF (Ret), VMware Professional Services, Rocky Mountain Chapter
Capt Bill Krayer, USN (Ret), 1010 Technology, LLC, Northern Virginia Chapter
Lt Col Laura Pope, USAF (Ret), Stellar Solutions, Inc., Los Angeles Chapter
COL Kathy Swacina, USA (Ret), Chameleon Integrated Services, Atlanta Chapter
2020 Leadership Award Winners
RAdm Mario Durao, PRT (N) (Ret)
Portugal Chapter
Yolande Fong
Hawaii Chapter
James Evans
Belvoir Chapter
Lynne Mills
633rd Force Support Squadron Airman & Family Readiness Center
Tidewater Chapter
Lt Col William Page, III, USAF (Ret)
NASA Jet Propulsion Laboratory
Los Angeles Chapter
Joyce Sidopoulos
MassRobotics
Lexington-Concord Chapter
Palmer O. Sims
Quest Public Sector
Hampton Roads Chapter
Col Jeffrey A. Sorrell, USAF
Headquarters Air Education & Training Command
Alamo Chapter
Marco Zompetti
U.S. Life Cycle Management Center
Lexington-Concord Chapter
2019 Leadership Award Winners
Pictured from left: Patrick E. Dagle, Tamara F. Greenspan, Chi-Lai Poon, Col Richard A. Lipsey, USAF (Ret)
Patrick E. Dagle
Georgia Tech Research Institute
Lexington-Concord Chapter
Tamara F. Greenspan
Oracle Corporation
Northern Virginia Chapter
Chi-Lai Poon
Array Information Technology
Northern Virginia Chapter
Col Richard A. Lipsey, USAF (Ret)
Lipsey Cyber Consulting
Alamo AFCEA
2018 Leadership Award Winners
Pictured from left: Adam Feingold, James Lee
Adam Feingold
Engility
Los Angeles Chapter
Brig Gen Jeffrey Kendall, USAF (Ret)
Alamo Chapter
James E. Lee
Hampton Roads Chapter
Jean McLeish
Sopra Steria
London Chapter
Lynn Moad
LB Moad Consulting, LLC
Dayton-Wright Chapter
Jim Muller
Hawaii Chapter
Anthony Robbins
NVIDIA Corporation
Washington DC Chapter
Josef Strelec
Czech Republic Intelligence Service
Czech Chapter
2017 Leadership Award Winners
Pictured: Mary Ann Carlson
Mary Ann Carlson
MKC Consulting
Lexington-Concord Chapter
Dean Fox
AECOM
Alamo Chapter
Lt Col Jack Murphy, USAF (Ret)
Hawaii Chapter
Linda Skinner
Vana Solutions
Dayton-Wright Chapter
2016 Leadership Award Winners
From left to right: Stephen Falcone, David Landry, Paul Patton, Col Russell Smith
Stephen Falcone
Air Force Life Cycle Management Center
Lexington-Concord Chapter
Lt Col David W. Landry, USAF (Ret)
Georgia Tech Research Institute
Atlanta Chapter
Col Paul G. Patton, USAF (Ret)
CACI, Inc.
Northern Virginia Chapter
Col Russell J. Smith, USAF
US Special Operations Command
Tampa-St. Petersburg Chapter
Thomas S. Wells
Dayton Aerospace, Inc.
Dayton-Wright Chapter
2015 Leadership Award Winners
Bill Jones
Data System Analysts
Belvoir Chapter
Bill Robinson
Diligent Consulting, Inc.
Alamo Chapter
Gerry Slevin
Tampa-St. Petersburg Chapter
Leslie Steele
InterImage
Bethesda Chapter
Bud Vazquez
The Raytheon Company
Lexington-Concord Chapter
2014 Leadership Award Winners
Dr. Joe Besselman
Disruptive Technologies
Montgomery Chapter
Robert Damen
Raytheon
Augusta-Fort Gordon Chapter
Colleen Dilly
Central Maryland Chapter
Teresa Duvall
U.S. Fleet Cyber Command, 10th Fleet
Hampton Roads Chapter
Scott Hardiman
AFLCMC/HNA
Lexington-Concord Chapter
Kenneth R. Hirlinger
General Dynamics Information Technology
Tidewater Chapter
Cory Lindo
PCPC Direct Ltd.
Hawaii Chapter
William Morrow
Smartronix, Inc.
Alamo Chapter
Dan Matthews
Information Innovators Inc.
Bethesda Chapter
Michael J. Stinson
Dayton-Wright Chapter
MSgt Todd Weingeroff, USAF
USAFE A6/A60M
Kaiserslautern Chapter
Ron Zich
Headquarters Marine Corps C4
Northern Virginia Chapter
2013 Leadership Award Winners
Carl Bass
Whitlock
Tampa-St. Petersburg Chapter
Dr. James Cunningham
JA Cunningham Consulting LLC
Lexington-Concord Chapter
Chris Cusano
NTConcepts Inc.
Northern Virginia Chapter
CAPT Glenn Hernandez, USCG
U.S. Pacific Command
Hawaii Chapter
Dave Johnson
Suss Consulting
Hampton Roads Chapter
David Kovach
Alamo Chapter
Melvin May, Jr.
May Associates
Fort Monmouth Chapter
Andrew Peters
Quantico-Potomac Chapter
Maj Gen Erich Staudacher, GEAF
HQ Air Command
Bonn Chapter
Joseph Yavorsky
7th Signal Command
Augusta-Fort Gordon Chapter
2012 Leadership Award Winners
Gregory Campbell
USSTRATCOM/J614
SMSgt Keith Jordan, USAF
USAF AFSPC 624 OC
Dave LaRochelle
Oasis Systems, Inc.
Kevin Smith
Praeses, LLC
Wolfgang Taubert
NATO C3 Agency
2011 Leadership Award Winners
E.F. (Ted) Bronson
The Bronson Group
Maureen Fuller
General Dynamics Information Technology Corporation
Linda Jean
SeaView Consulting LLC
Alvie Johnson
Booz Allen Hamilton
Steve Krauss
Censeo Consulting Group
Sharon Mackey
RDECOM CERDEC STCD
Richard (Sam) Moore
P3I, Incorporated
Keith Perkins
53rd Computer Systems Squadron
Dr. Stephen Quilici
Harris Corporation
Richard Wegmann
Digital Concepts Incorporated
2010 Leadership Award Winners
Shirley Adams
Accenture
Professor Harry Athanasopoulos
American College of Greece
Lawrence Coe
753rd Electronic Systems Group
Jennifer Kyle
SAIC
2009 Leadership Award Winners
Col A. G. Hatcher, USAF
Headquarters, Air Combat Command
Larry Levine
US Army CERDEC STCD
Terry Whitlock
NETCOM
2008 Leadership Award Winners
Brian Cooper
Praxis Engineering
Col Patricia Harrington, USAF (Ret.)
Scientific Research Corporation
Kevin Hoey
General Dynamics IT
Ilkka Jappinen
Finnish Defence Forces Technical Research Centre
Lt Col Robert Lyman, USAF
96th Communications Squadron
Norman Nelson
CSC