Scholarship Winners

 

 

 

 

 

 

 

AFCEA Scholarship Winners 

AFCEA Educational Foundation scholarships are merit-based and awarded for academic excellence, leadership qualities and the recipients' potential to succeed. The scholarships provide monetary assistance for deserving students, teachers and military personnel engaged in disciplines related to hard science and technology.  

Scholarship winners come from academic and military institutions around the world. Winners embody the goals of the AFCEA Educational Foundation and are the key to the future. 

Section Title
Recent Educational Foundation Winners
Accordion Items
Title
2021 WINNERS
Content

 

Scholarship Winners 2021 

Col. Kathleen Swacina Scholarship 

  • Sarah Scott, Auburn University 

Intel-AFCEA Scholarship 

  • Roberto Cottle, University of Texas in San Antonio 
  • Maniul Islam, National University in San Diego 
  • Kiev Knight, University of Maryland Global Campus 
  • Jason Zellmer, University of California, Riverside 

Ralph W. Shrader Graduate Diversity Scholarship 

  • Tressa Hobbs, Johns Hopkins University 
  • Sean Garnsey, University of Texas at San Antonio 
  • Chloe Wawerek, Georgetown University 

AFCEA ROTC Scholarship 

  • Ethan Anderson, Embry-Riddle Aeronautical University 
  • Michael Cernkovic, Florida State University 
  • Blair Crutchfield, Florida State University 
  • Michael Flynn, Embry-Riddle Aeronautical University 
  • Sudarshan Swamy, George Washington University 

STEM Major Scholarship 

  • Joshua Phillips, Purdue University Northwest 
  • Akosua Wordie, Howard University 

STEM Major Undergraduate Diversity Scholarship 

  • Noah Oki, University of Cincinnati 
  • Justin E Phillips, Tulane University 
  • Jarvis Prewitt, Alabama A&M University 

 STEM Major Student Member Scholarship 

  • Alan M Cabrera, University of Texas at San Antonio 

STEM Major Cyber Security Scholarship 

  • Behailu Shanko, University of Maryland Global Campus 
  • Trey Stevens, The Citadel 
  • Jeremy Wharton, Washington and Lee University 

MG Eugene C. Renzi STEM Teachers Scholarship 

  • William Dutmer, University of Northern Colorado 

AFCEA STEM Teachers Scholarship 

  • Natalie Buck, Albright College 
  • Caleb Moore, Western Governors University 
  • Areeyah-Michaela Schmidt, American College of Educators 

AFCEA War Veterans Scholarship 

  • Jerico Allen, ECPI University 
  • Juniel Perez, American Public University 
Title
2020 WINNERS
Content

Scholarship Winners 2020

Graduate Scholarships 

Maj. Gen. Eugene C. Renzi/ManTech Memorial STEM Teachers Scholarship

  • Heather McNair, Clemson University 

  AFCEA STEM Teachers Scholarship 

  • Stephanie Klixbull, The Citadel College 
  • Robyn Thomas, Johns Hopkins University 
  • Josie Whelan, University of Michigan 

Ralph W. Shrader Graduate Diversity Scholarship 

  • Ashley Carter, DePaul University 
  • Tyrone Jones, Northeastern Illinois University   

Undergraduate Scholarships 

STEM Major Scholarship 

  • Joseph Boylan, Florida International University 
  • Michael Elkan, Keene State College 
  • Kaila Hodge, Towson University 
  • Christopher Ptak, University of Maryland – College Park 
  • Lara Quiring, University of Nebraska - Lincoln 

 STEM Undergraduate Diversity Scholarship 

  • Mujeeb Asabi Adelekan, St. Mary’s University 
  • Brandon Staple, University of Colorado – Denver 

 STEM Major Student Member Scholarship 

  • Chad Goodman, Samford University 

 Col. Kathleen Swacina Scholarship 

  • Katie Bishop, Georgia Tech 

 Cybersecurity Scholarship 

  • Gavin Bloom, Boston College 
  • Josiah Goodman, Montreat College 

 AFCEA War Veterans Scholarship 

  • SFC Raymond Mandap, Arizona State University 

 ROTC Scholarship Program 

Vice Adm. Jon L. Boyes Memorial Scholarship 

  • Officer Candidate Jalea Dashiell, University of Arizona 

 AFCEA ROTC Scholarship 

  • MIDN Sean Chen, Miami University 
  • MIDN Christopher Haidvogel, University of Nebraska - Lincoln 
  • Cadet Nathaniel Hatfield, Liberty University 
  • Cadet Justin Hineline, University of Wisconsin – Madison 
  • Cadet Milanio Mikol, Loyola Marymount University 

 

Section Title
Educational Foundation Winners 2012-2019
Accordion Items
Title
2019 WINNERS
Content

Scholarship Winners 2019

Graduate Scholarships

Maj. Gen. Eugene C. Renzi/ManTech Memorial STEM Teachers Scholarship

  • Kristy D. Capelle
  • Converse College, Spartanburg, SC

AFCEA STEM Teachers Scholarship

  • Ryan M. Allen, Regis University, Denver, CO
  • Jordan D. Smith, Western Governors University, Salt Lake City, UT
  • Julie B. Steimer, Tennessee Tech, Cookeville, TN

Ralph W. Shrader Graduate Diversity Scholarship

  • Karen Brindle, University of Maryland University College, Largo, MD
  • Francesca M. Falzon, University of Chicago, Chicago, IL

Undergraduate Scholarships

STEM Major Scholarship

  • Edward "Bradley" Goldenberg, Arizona State University, Mesa, AZ
  • Bryn C. Loftness, Colorado Mesa University, Grand Junction, CO
  • Jonathan Ory, Limestone College, Gaffney, SC
  • Nathan T. Stack, Cornell University, Ithaca, NY
  • Benjamin A. Tanner, Northwestern State University, Natchitoches, LA
  • Briana K. Yamamoto, Saint Leo University, St. Leo, FL

STEM Undergraduate Diversity Scholarship

  • Kelsey M. Anderson, Washington and Lee University, Lexington, VA
  • Lara Quiring, University of Nebraska—Lincoln, Lincoln, NE

Cybersecurity Scholarship - Sponsored by AFCEA International

  • Roderick E. Bishop, South Carolina State University, Orangeburg, SC
  • David N. Vargas Puga, University of Portland, Portland, OR
     

Afghanistan and Iraq War Veterans Scholarship 

Spring Winners

  • CWO3 Barton A. Mattmiller, USMC. American Military University, Charles Town, WV
  • David Lee Plattenberger, University of Arizona South, Tuscon, AZ

Fall Winners

Announced January 2020

ROTC Scholarship Program 

Vice Adm. Jon L. Boyes, USN (Ret.) Memorial Scholarship 

  • Officer Candidate Jacob M. Collins, University of Utah, Salt Lake City, UT

Joan Bowden Memorial Scholarship - Sponsored by AFCEA Montgomery Chapter

  • Cadet Robert P. Craven, Mississippi State University, Starkville, MS

Mort Marks Memorial Scholarship - Sponsored by AFCEA Montgomery Chapter

  • Midshipman Ronald D. Skrine, Jr.. Savannah State University, Savannah, GA

AFCEA ROTC Scholarship

  • MIDN Delany M. Bolton (Navy), University of Notre Dame, Notre Dame, IN
  • MIDN David Z. Sam (Navy), Virginia Tech, Blacksburg, VA
  • Cadet Tyler J. Gilliland (Air Force), University of Portland, Portland, OR
  • MIDN Hunter R. Mortemore (Marine Corps), University of Notre Dame, Notre Dame, IN
Title
2018 WINNERS
Content

Scholarship Winners 2018

Graduate Scholarships 

Medal of Honor Foundation STEM Teachers Scholarship  

  • Mrs. Sara Jo Starnes, Appalachian State University, Boone, NC 

Maj. Gen. Eugene C. Renzi/ManTech Memorial STEM Teachers Scholarship 

  • Ms. Brooke Norval. Miami University, Oxford, OH 

Ralph W. Shrader Graduate Diversity Scholarship 

Mr. Anthony Forde, DePaul University, Chicago, IL 

 Undergraduate Scholarships

STEM Major Scholarship 

  • Mr. Roderick E. Bishop, South Carolina State University, Orangeburg, SC 
  • Mr. Nicholas M. Bragman, Hofstra University, Hempstead, NY 

STEM Major Scholarship - Sponsored by Ciena 

  • Mr. Trevian Jenkins, University of Alabama in Huntsville, Huntsville, AL 
  • Ms. Briana L. Scognamiglio, Hofstra University, Hempstead, NY 

STEM Major Scholarship - Sponsored by LGS 

  • Mr. Nigel C. Wilson, Purdue University, West Lafayette, IN 

Afghanistan and Iraq War Veterans Scholarship  

Fall Winners

  • Mr. Saim Bashir, George Mason University, Fairfax, VA 
  • MSgt Jason K. Sover, USAF, Trident University, Cypress, CA 

ROTC Scholarship Program  

Medal of Honor Scholarship  

  • Cadet Peter Justin Goris (Army), Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
  • MIDN Esha Srintah Rao (Navy), Rutgers University, New Brunswick, NJ 
  • Cadet Shelby Jo Patti (Air Force), Mississippi State University, Mississippi State, MS 
  • MIDN Adam Christopher Burt (Marine Corps), University of Notre Dame, Notre Dame, IN 

Medal of Honor Distinguished Achievement Scholarship  

  • Cadet Curtis Jay Peters (Army), University of Wisconsin-Whitewater, Whitewater, WI 
  • MIDN Nathaniel Philip Fox (Navy), Washington State University, Pullman, WA 
  • Cadet Aaron James Peters (Air Force), University of Missouri-Columiba, Columbia, MO 
  • MIDN Nicole Ruby Trusty (Marine Corps), Tulane University, New Orleans, LA 

Vice Adm. Jon L. Boyes, USN (Ret.) Memorial Scholarship  

  • MIDN Benjamin Matthew Wdowik, University of Notre Dame, Notre Dame, IN 

Mort Marks Memorial Scholarship - Sponsored by AFCEA Montgomery Chapter 

  • Officer Candidate Jacob Gordon Macan, Auburn University, Auburn, AL 

AFCEA ROTC Scholarship 

  • Cadet Shane Sullivan Moran (Army), Canisius College, Buffalo, NY 
  • MIDN Vinayak Somayajulu Lolla (Navy), Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
  • Cadet Joseph Leo Taffe (Air Force), Wright State University, Dayton, OH 
Title
2017 WINNERS
Content

Scholarship Winners 2017

Graduate Scholarships 

Medal of Honor Foundation STEM Teachers Scholarship  

  • Mr. Samrat Pathaina, SUNY New Paltz, New Paltz, NY 

Maj. Gen. Eugene C. Renzi/ManTech Memorial STEM Teachers Scholarship 

  • Mr. Jeremiah Luke Haynes California State University Los Angeles, Los Angeles, CA 

STEM Teachers Scholarship - Sponsored by AFCEA Alamo Chapter 

  • Mr. Brent J. Burkott, The University of Texas Rio Grande Valley, Brownsville/Edinburg, TX 

STEM Majors Scholarship 

  • Ms. Lauren Gillespie. San Diego State University, San Diego, CA 

Ralph W. Shrader Graduate Diversity Scholarship 

  • MSgt Cidelia Hagan, USAF, Webster University, St. Louis, MO 
  • Ms. Lydia Oshunkentan, Lewis University, Romeoville, IL 

Undergraduate Scholarships

STEM Major Scholarship 

  • Ms. Natalie Anderson, Mercyhurst University, Erie, PA 
  • Mr. Jacob Blackburn (USNR), Northern Arizona University, Flagstaff, AZ 

Afghanistan and Iraq War Veterans Scholarship  

Spring Winners

  • SPC Jonathan James Cervantes, USA, Western Governors University, Salt Lake City, UT 
  • MSgt Vernon S. Thompson, USAF, American Military University, Charles Town, WV 

Fall Winners

  • SSgt Michael Cunningham, USAF, American Military University, Charles Town, WV 
  • SSG Matthew Rayburn, USA, Bellevue University, Bellevue, NE 
  • SSgt Jenna Saenz, USAF, American Military University, Charles Town, WV 

ROTC Scholarship Program  

Medal of Honor Scholarship  

  • Cadet James Earl Arvey (Army), Georgia Southern University, Statesboro, GA 
  • MIDN Matthew Robert Oman (Navy), Arizona State University, Tempe, AZ 
  • Cadet Michael Douglas Sherburne (Air Force), Virginia Polytechnic Institute and State University, Blacksburg, VA 
  • MIDN Thomas Arthur Glisson (Marine Corps), Tuskegee University, Tuskegee, AL 

Medal of Honor Distinguished Achievement Scholarship  

  • Cadet KaiWendel Pederson (Army), University of Wisconsin-Madison, Madison, WI 
  • MIDN Alexander James Walker (Navy), University of South Florida, Tampa, FL 
  • Cadet Eugene John DeNezza, II (Air Force), Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
  • MIDN Bradley William Reber (Marine Corps), Tulane University, New Orleans, LA 

Vice Adm. Jon L. Boyes, USN (Ret.) Memorial Scholarship  

  • MIDN Kyle Trehy Mosman, University of Virginia, Charlottesville, VA 

Mort Marks Memorial Scholarship - Sponsored by AFCEA Montgomery Chapter 

  • MIDN Brandon Tyler Nguyen. Auburn University, Auburn, AL 

LTG John A. Dubia, USA (Ret.) Scholarship 

  • Cadet Hollyanne Fauntine Herbel (Army), Eastern Washington University, Cheney, WA 

AFCEA ROTC Scholarship 

  • Cadet Paige Michele Ziegler (Army), Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
  • MIDN Christopher Ryan Poellinger (Navy), University of Wisconsin-Madison, Madison, WI 
  • Cadet Athena Leilani Bowman (Air Force), Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ 
Title
2016 WINNERS
Content

Scholarship Winners 2016

Graduate Scholarships 

Medal of Honor Foundation STEM Teachers Scholarship  

  • Ms. Arielle B. Cohen. University of Maryland, College Park, MD 

Maj. Gen Eugene C. Renzi/ManTech Memorial STEM Teachers Scholarship 

  • Ms. Amali D. Panakure, University of Maryland, College Park, MD 

STEM Teachers Scholarship  

  • Ms. Michelle Garcia - Sponsored by Alamo Chapter, University of Texas at Austin, Austin, TX 

STEM Teachers Scholarship 

Ms. Alexandria Pop - Sponsored by San Diego Chapter, National University, San Diego, CA 

  • STEM Teachers Scholarship 
  • Ms. Stephanie Nechay, California State University, Fresno, CA 

Donna Russell STEM Teacher Scholarship 

  • Adria Fung - Sponsored by Hawaii Chapter 

STEM Major Scholarship—Sponsored by Bridgephase LLC 

Mr. Zachary Miller. Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA 

Undergraduate Scholarships

STEM Major Scholarship 

Ms. Shannon E. Corcoran, Clemson University, Clemson, SC 

Lt. Gen. Thomas Rienzi, USA (Ret.) Scholarship 

  • Mr. Andrew Millard - Sponsored by Hawaii Chapter 

Afghanistan and Iraq War Veterans Scholarship  

Spring Winners

  • Mr. Steven L. Bailey, Southern New Hampshire University 
  • SSgt Brandon Elder, USAF, California State Polytechnic University Pamona, Pomana, CA 
  • Mr. Aaron S. Robinson, University of Massachusetts Lowell, Lowell, MA 

Fall Winners

  • TSgt Preston Royce Brown, USAF, Trident University International, Cypress, CA 
  • Mr. Joshua James Matteson (USMC), University of West Georgia, Carrollton, GA 

 

Medal of Honor Scholarship  

  • MIDN Arthur J. Pommersheim (Navy), University of Virginia, Charlottesville, VA 
  • Cadet Brian William Colitti (Air Force), Virginia Military Institute, Lexington, VA 
  • Cadet Jacob Daniel Harrington (Army), Appalachian State University, Boone, NC 
  • Officer Candidate James Michael Armstrong (Marine Corps), Washington State University, Pullman, WA 

Medal of Honor Distinguished Achievement Scholarship  

  • Cadet Eugene John DeNezza, II (Air Force), Embry-Riddle Aeronautical University 
  • MIDN Ellen G. Halverson (Navy), University of Notre Dame, Notre Dame, IN 
  • MIDN Austin Michael Lynum (Marine Corps), University of Minnesota, Minneapolis, MN 
  • Cadet Sam Adam Lydon (Army), Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 

Vice Adm. Jon L. Boyes, USN (Ret.) Memorial Scholarship  

  • MIDN Matthew Robert Oman, Arizona State University, Tempe, AZ 
  • LT GEN Ron Iverson, USAF (Ret.) Scholarships  
  • Cadet Cristian Alex Woodford (Air Force), Quinnipiac University, Hamden, CT 
  • Cadet James Richard Winegardner (Air Force), Brigham Young University, Provo, UT 
  • Cadet Michael Aubrey Reyneke (Air Force), Utah Valley University, Orem, UT 
  • Cadet Aurora Megan Harting, University of Virginia, Charlottesville, VA 

Joan Bowden Memorial Scholarship 

  • Cadet Eric Wayne Henry - Sponsored by Montgomery Chapter, Mississippi State University, Mississippi, MS 

Mort Marks Memorial Scholarship  

  • MIDN Kurt Lynn - Sponsored by Montgomery Chapter, Savannah State University 

Lt. Gen. John A. Dubia, USA (Ret.) Scholarship 

  • Cadet Joshua Lee Freeman (Army), Methodist University, Fayetteville, NC 
Title
2015 WINNERS
Content

 

Scholarship Winners 2015

  * denotes repeat winner 

Graduate Scholarships 

Ralph W. Shrader Diversity Scholarship 

  • Ms. Cristal Rebecca Rodriguez, Keller Graduate School of Management, Colorado Springs, CO 

STEM Major Scholarship—Sponsored by Avaya 

  • Colette Marie Clark, Georgetown University, Washington, DC 

STEM Major Scholarship for Diversity Students 

  • Ms. Kiara Jones – Sponsored by Avaya, University of Maryland, Baltimore County, Baltimore, MD 
  • Ms. Lanita Luz Hidalgo – Sponsored by Avaya, The University of Texas at Austin School of Information, Austin, TX 

STEM Teachers Scholarship 

  • Ms. Ginger Berry*, University of Maryland, College Park, MD 
  • Ms. Cecilia Ping Ping Chow - Sponsored by the San Diego Chapter, University of Southern California, Los Angeles, CA 
  • Ms. Rebecca Sue Keith - Sponsored by the Rocky Mountain Chapter, University of Colorado, Colorado Springs, CO 
  • Dr. Melvin Alonza Lowe - Sponsored by the Montgomery Chapter, Walden University, Minneapolis, MI 
  • Ms. Zuleyma Moran, Azusa Pacific University, Azusa, CA 
  • Ms. Khaleah Mignonne Naylor, Jackson State University, Jackson, MS 
  • Dr. Brandon Rodriguez - Sponsored by the Alamo Chapter, Adam State University, Alamosa, CO 
  • Mrs. Amy Ellard Talvac - Sponsored by the Central Maryland Chapter, University of Maryland, College Park, MD 
  • Ms. Courtney Van der Linden, University of Colorado at Boulder, Boulder, CO 

Medal of Honor Foundation STEM Teachers Scholarship  

  • Mr. Ethan Stacey Ake, Temple University, Philadelphia, PA 

Maj. Gen. Eugene C. Renzi/ManTech Memorial STEM Teachers Scholarship 

Undergraduate Scholarships 

STEM Major Scholarship for Diversity StudentsVADM Samuel. L. Gravely, USN (Ret.) Memorial Scholarship 

  • Mr. Tunji Hakeem Ogiefo, Morgan State University, Baltimore, MD 
  • Mr. Donald Chinedu Ilobinso, US Army Reserve - Sponsored by Avaya Government Solutions, Morgan State University, Baltimore, MD 
  • Mr. Gregory John Allen Banks , Jackson State University, Jackson, MS 

STEM Major Scholarship—Sponsored by Avaya 

  • Senior Airman Jorge Vanegas Tolosa, USAF, Western Governors University, Salt Lake City, UT 

Afghanistan and Iraq War Veterans Scholarship  

Spring Winners

  • LT Matthew Bieker, USN, University of Maryland University College, Adelphi, MD 
  • SSgt Darren Diones, USAF, University of Maryland University College, Adelphi, MD 
  • Michael Lee Ivey, National Guard, University of Delaware, Newark, DE 
  • SFC Jose Ivan Ramirez, USA - Sponsored by Avaya Government Solutions, University of Marland University College, Adelphi, MD 
  • CW3 Dustin James Ricke, USA, National Guard, South Dakota School of Mines and Technology, Rapid City, SD 

ROTC Scholarship Program  

* denotes repeat winner 

Medal of Honor Scholarship  

  • Midshipman Stephanie E. Beaulieu (Navy), Junior, Point Loma Nazarene University, San Diego, CA 
  • Cadet Carly M. Cannon (Air Force), Sophomore, The Citadel, Charleston, SC 
  • Cadet Charlotte M. Falletta (Army), Junior,  Harvard University, Cambridge, MA 
  • Midshipman William H. Tunney (Marine Corps), Junior, George Washington University, Washington, DC 

Medal of Honor Distinguished Achievement Scholarship  

  • Cadet Philip G. Jewett (Air Force), Sophomore, Virginia Military Institute, Lexington, VA 
  • Midshipman Grant W. Langevin (Navy), Junior, Carnegie Mellon University, Pittsburgh, VA 
  • Cadet Sean R. Shirk, Sophomore, Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 

VADM Jon L. Boyes, USN (Ret.) Memorial Scholarship  

  • Midshipman Tyler C. Martin (Navy), Sophomore, University of Nebraska Lincoln, Lincoln, NE 
  • LT GEN Ron Iverson, USAF (Ret.) Scholarships  
  • Cadet Lance N. Badoni (Air Force), Junior, Texas A & M University, College Station, TX 
  • Cadet Joshua D. Dvorak (Air Force), Junior, The Citadel, Charleston, SC 
  • Cadet John P. McCrea* (Air Force). Junior, Arizona State University, Tempe, AZ 
  • Cadet Melissa L. Shaffer (Air Force), Junior, Wright State University, Dayton, OH 

Joan Bowden Memorial Scholarshi

Mort Marks Memorial Scholarship  

GEN James Rockwell Memorial Scholarship 

  • Cadet David D. Smith (Army), Junior, Virginia Military Institute, Lexington, VA 

LTG John A. Dubia, USA (Ret.) Scholarship 

  • Cadet Casey Ward, (Army). Junior, Virginia Tech, Blacksburg, VA 

 

 

Title
2014 WINNERS
Content

Scholarship Winners 2014

                                 * denotes repeat winner               

Graduate Scholarships 

Ralph W. Shrader Diversity Scholarship 

2014 WINNERS 

Mr. Neel Shah 
Northeastern University 
Boston, MA 
MS, Computer Engineering 

Mr. Carlos Manuel Torres Jr. 
University of California at Los Angeles (UCLA) 
Los Angeles, CA 
Ph.D Student, Electrical Engineering 

Intelligence Graduate Scholarship 

2014 WINNERS 

Heather L. Greenley 
New York University 
Master of Science in global affairs with a concentration in Transnational Security 

Eric J. Saunders 
Capital College 
Doctor of Science in Information Assurance 

Ian P. Stern 
University of Florida 
Ph.D. candidate in Physics with an emphasis in electronics and phonics 

Cyber Studies Scholarship 

2014 WINNERS 

Kiara D. Jones 
Notre Dame of Maryland University 
Bachelors of Science in Computer Information Systems 

Michael R. Richardson 
Villanova University 
Bachelors of Science, Computer Science 

Emily Scheerer 
University of Maryland, Baltimore 
Bachelors of Science, Computer Science 

Kira A. Shuman 
Bellevue University 
Masters of Science, Cyber Security 

A1C David Turner 
Park University 
Bachelors of Science, Computer Science 

Undergraduate Scholarships 

Vice Adm. Samuel L. Gravely Memorial Scholarship 

2014 WINNERS 

Mr. Donald Chinedu Ilobinso, Army Reserve - Sponsored by American Systems 
Sophomore, Electrical Engineering 
Morgan State University 
Baltimore, MD 

Mr. Coastal Zyale Lewis - Sponsored by Google 
Junior, Chemistry 
Central State University 
Wilberforce University, OH 

Mr. Tunji Hakeem Ogiefo - Sponsored by American Systems 
Sophomore, Electrical Engineering 
Morgan State University 
Baltimore, MD 

Stem Teachers Scholarship 

2014 WINNERS 

Mrs. Jessica Anne Adams* - Sponsored by Central Maryland 
Johns Hopkins University, Baltimore, MD 
Graduate 

Ms. Esther Alexis 
Oakwood University, Huntsville, AL 
Sophomore 

Ms. Chaquena Bell – Sponsored by Bethesda Chapter 
University of Maryland, College Park, MD 
Graduate 

Miss. Ziomara Georgina Blanco 
University of Houston, Houston, TX 
Senior 

Mrs. Rosa Bruno – Sponsored by Bethesda Chapter 
University of Maryland, College Park, MD 
Graduate 

Mrs. Krystel Cabieses – Sponsored by Bethesda Chapter 
University of Maryland, College Park, MD 
Certification 

Ms. Alexandria Elizabeth Camp 
University of Memphis, Memphis, TN 
Junior 

Ms. Christianna Chiavetta - Sponsored by Aberdeen Chapter 
Delaware State University, Dover, DE 
Graduate 

Ms. Catherine Anna Davison– Sponsored by Alamo Chapter 
Trinity University, San Antonio, TX 
Senior 

Mr. Michael Diener 
University of Central Florida, Orlando, FL 
Senior 

Mr. Alec Thomas Elliott 
University of Washington, Seattle, WA 
Certification 

Ms. Megan L. Fackler 
Baylor University, Waco, TX 
Sophomore 

Ms. Marissa Friedman 
University of Virginia, Charlottesville, VA 
Junior 

Ms. Sarah Nichole Ganrude– Sponsored by Quantico Chapter 
Longwood University, Farmville, VA 
Senior 

Ms. Merry Marie Gillaspie 
Wartburg College, Waverly, IA 
Junior 

Ms. Rachel Catherine Hast 
University of Maryland, College Park, MD 
Graduate 

Ms. Laura Lynn Horner – Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
University of Colorado, Colorado Springs, CO 
Sophomore 

Mrs. Alia Elizabeth Katz 
National University, La Jolla, CA 
Junior 

Mrs. Toni Marie Mapuana Kaui* 
Virginia Tech, Blacksburg, VA 
Graduate 

Ms. Katherine Anne Keppel – Sponsored by Washington DC Chapter 
James Madison University, Harrisonburg, VA 
Senior 

Mr. Nantambu Kohlbatz* 
Johns Hopkins University, Baltimore, MD 
Graduate 

Mr. Phillip M. Lovett 
University of Louisville, Louisville, KY 
Graduate 

Dr. Melvin Alonza Lowe, III* – Sponsored by Montgomery Chapter 
Nova Southeastern University, Fort Lauderdale, FL 
Graduate 

Mr. Andrew William McLaren – Sponsored by San Diego Chapter 
University of Oregon, Eugene, OR 
Graduate 

Mr. Michael Johnathon Hardy Mills 
Western Washington University, Bellingham, WA 
Graduate 

Ms. Michelle Elizabeth Ott 
Salisbury University, Salisbury, MD 
Sophomore 

Mr. Joshua K. Paschedag 
Northwestern University, Evanston, IL 
Graduate 

Ms. Heather Alayna Price 
University of Michigan, Ann Arbor, MI 
Sophomore 

Ms. Madison Shipley 
University of Northern Colorado, Greeley, CO 
Graduate 

Ms. Malinda Campbell Smith 
University of Virginia, Charlottesville, VA 
Graduate 

Mrs. Amy Ellard Talvac 
University of Maryland, College Park, MD 
Graduate 

Ms. Carmen Elena Vigil 
University of Maryland, College Park, MD 
Graduate 

Mr. Lee Edwin Chipps-Walton* – Sponsored by Tampa Chapter 
Florida State University, Tallahassee, FL 
Graduate 

Ms. Jessica Alyce Wilson -  Sponsored by Tampa Chapter 
University of South Florida, Tampa, FL 
Graduate 

Congressional Medal of Honor Foundation Stem Teachers Scholarship 

2014 WINNER 

Mr. Matthew James Naber 
Clarke University, Dubuque, IA 
Senior 

Google Stem Teacher Scholarship 

2014 WINNERS 

Mr. Albert A. 
Rutgers University, Newark, NJ 
Junior 

Mrs. Cynthia Joanne Nick 
University of St. Joseph, West Hartford, CT 
Graduate 

The Donna Russell Stem Teacher Scholarship 

2014 WINNER 

Mr. John Patrick Sandvig* - Sponsored by Hawaii Chapter 
University of Hawaii at Manoa, Honolulu, HI 
Junior 

Ieee/Dr. Irwin M. Jacobs Stem Teacher Scholarship 

2014 WINNER 

Ms. Alyssa Jane Wenger 
Azusa Pacific University 
Senior 

Fred H. Rainbow Stem Teacher Scholarship 

2014 WINNER 

Miss. Erin Patricia Hanna 
Eastern University, St. Davids, PA 
Sophomore 

Mg Eugene C. Renzi/Mantech Memorial Stem Teachers Scholarship 

2014 WINNER 

Mr. Jonathan Glenn Holcomb 
Northwestern University, Evanston, IL 
Graduate 

J. Spargo & Associates STEM Teachers Scholarship 

2014 WINNER 

Ms. Savannah Jeanelle Savage 
University of South Carolina, Columbia, SC 
Senior 

Intelligence Scholarship 

2014 WINNERS 

Daniel Adams 
Liberty University 
Bachelor of Science, Computer Science 

Marcus I. Brumfield 
Tougaloo College 
Bachelor of Science, Computer Science 

Afghanistan And Iraq War Veterans Scholarship 

FALL 2013 WINNERS 

CW4 Kennth Biddulph, USA 
Embry Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
Bachelor of Science in Aeronautics 

SSgt Roger Floro, USAF 
Bellevue University 
Bachelor of Science in Systems and Networking Administration 

Antonio Moore 
University of Alabama, Huntsville, AL 
Bachelor in Science in Electrical Engineering 

Kendall Robinson 
Regis University, Colorado Springs, CO 
Junior, Technology Management 

Brandy Tamplain 
Embry Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
Bachelor of Science in Aerospace, Minor is Security and Intelligence, Certificate in Information Assurance and Homeland Security 

Disabled War Veterans Scholarship 

SPRING 2014 WINNER 

Andrew MacDonald, USMC 
MiraCosta College, Oceanside, CA 
Bachelor of Science, Mathematics 

Afghanistan And Iraq War Veterans Scholarship 

SPRING 2014 WINNERS 

Kent Boatright, USAF 
The Citadel, Charleston, SC 
Bachelor of Science, Electrical Engineering 

David Wayne Brooks, USAF 
New Mexico State University, Alamogordo, NM 
Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology 

Carlos Carmona, USA 
New Jersey Institute of Technology, Newark, NJ 
Bachelor of Science, Computer Engineering Technology 

Aaron James Kaplan, USAF /Air National Guard Active 
Embry Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
Bachelor of Science, Aeronautics 

Luke Ethan Stair, USA National Guard 
Austin Peay State University, Clarksville, TN 
Bachelor of Science, Biology 

Afghanistan And Iraq War Veterans Scholarship 

FALL 2014 WINNERS 

Staff Sergeant Kendall Robinson, USANG 
Regis University, Colorado Springs, CO 

Sergeant Johnathan Michael Fritsche, Veteran USMC 
Orange Coast College, Costa Mesa, CA 

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP 

2014 WINNER 

SFC Joseph Francis Pagano III, HHC 15th Regimental Signal Brigade, Ft Gordon, GA 
American Military University 
Emergency and Disaster (Information) Management 

Mr. Cleatis Trotter (Army veteran) 
University of Phoenix 
Information of Technology Systems Security 

ROTC Scholarship Program 

2014 WINNERS 

* denotes repeat winner 

Medal of Honor Scholarship 

Midshipman Nicholas Ryan Asarese  * (Marine Corps ROTC) 
Junior, The George Washington University, Washington, DC 

Cadet Carolyn Monique Denny (Army ROTC) 
Junior, Virginia Military Institue, Lexington, VA 

Midshipman Vanda Corazon Johnson (Navy ROTC) 
Junior, Savannah State University, Thunderbolt, GA 

Cadet Martin Alexander York (Air Force ROTC) 
Sophomore, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA 

Medal Of Honor Distinguished Achievement Scholarship 

Cadet Stephanie Rose DeRiso (Army ROTC) 
Junior, George Mason University, Fairfax, VA 

Midshipman Zachary James Harth (Marine Corps ROTC) 
Junior, Virginia Military Institute, Lexington, VA 

Cadet Michael James Ledford 
Junior, North Carolina State University, Raleigh, NC 

Midshipman Christopher Michael Scott (Navy ROTC) 
Arizona State University, Tempe, AZ 

Vadm Jon L. Boyes, Usn (Ret.) Memorial Scholarship 

Midshipman Gregory William Turner 
Junior, University of Idaho, Moscow, ID 

Lt Gen Ron Iverson, Usaf (Ret.) Scholarships 

Cadet Andrew T. Do 
Junior, University of California, Los Angeles, CA 

Cadet Emily Rae Steele * 
Junior, University of Florida, Gainesville, FL 

Cadet Samuel Orson VonNiederhausern 
Junior, Utah State University, Logan, UT 

Cadet Abbie London Wendelken 
Sophomore, Univeristy of South Carolina, Columbia, SC 

Lt Gen William Lord, Usaf (Ret.) Scholarship 

Cadet Peter Michael Last 
Junior, Auburn University, Auburn, AL 

Ltg James M. Rockwell, Usa (Ret.) Memorial Scholarship 

Cadet Bradley Bryantt Styers (Army ROTC) 
Junior, Campbell University, Buies Creek, NC 

Ltg John A. Dubia, Usa (Ret.) Scholarship 

Cadet Kimberly Nicole Denny 
Junior, Virginia Military Institute, Lexington, VA 

Mg Eugene C. Renzi, Usa (Ret.) Memorial Scholarship 

Midshipman Daniel J Soldau 
The George Washington University, Washington, DC 

Joan Bowden Memorial Scholarship 

Cadet Mason Gregory Elmore (Air Force ROTC) 
Sophomore, Valdosta State University, Valdosta, GA 

MORT MARKS MEMORIAL SCHOLARSHIP 

Cadet James Blake Gegenheimer (Air Force ROTC) 
Junior, Louisiana State University, Baton Rouge, LA

ROTC Scholarship 
AIR FORCE JUNIORS 

Cadet Brenna Renee Cole 
Baylor University, Waco, TX 

Cadet Robert Glynn Crumley 
Angelo State University, San Angelo, TX 

Cadet John Patrick McCrea 
Arizona State University, Tempe, AZ 

ROTC Scholarship 
Air Force Sophomores 

Cadet Shannon June McKerlie 
University of North Carolina at Chapel Hill, Chapel Hill, NC 

Cadet Jose Luis Rodriguez 
University of Puerto Rico, Mayaguez, PR 

Cadet Benjamin James Shaffer 
Iowa State University, Ames, IA 

ROTC Scholarship 
Army Juniors 

Cadet Joseph Logan DeWitt 
Virginia Tech, Blacksburg, VA 

Cadet Andrew Joseph George 
Virginia Tech, Blacksburg, VA 

Cadet Marc Anthony Nicholes 
Embry - Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ 

ROTC Scholarship 
Army Sophomores 

Cadet Graem Granger Cook 
University of North Alabama, Florence, AL 

Cadet Jessica Renee Cunningham 
Clarkson University, Potsdam, NY 

Cadet Ashley Lynn Forshey 
Clarkson University, Potsdam, NY 

ROTC SCHOLARSHIP 
Navy Juniors 

Midshipman Andrew Pete Bates 
Boston University, Boston, MA 

Midshipman Alina Christine Ellis - Sponsored by Google 
Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA 

Midshipman Christian Michael Sveiven 
University of Florida, Gainesville, FL 

ROTC SCHOLARSHIP 
Navy Sophomores 

Midshipman Daniel Carlton 
Sophmore, University of Oklahoma, Norman, OK 

Midshipman Edgar Ramiro Garcia 
Texas A&M University, College Station, TX 

Midshipman Grant William Langevin 
Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA 

Title
2013 WINNERS
Content

Scholarship Winners 2013

 * denotes repeat winner 

Graduate Scholarships 

RALPH W. SHRADER DIVERSITY SCHOLARSHIP 

  • Mr. Christopher Lee Piazza 
    • Old Dominion University, Norfolk, VA, Technology Education 
  • Ms. Kimberly Swennen 
    • University of California, Los Angeles, Computer Science 

CSC DEFENSE SCHOLARSHIP 

  • Mr. Joshua Lisojo 
    • Kean University, Union, NJ, M.S. Computer Information Systems 
  • Capt Todd Preston Myers, USAF 
    • Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA, M.S., Systems Engineering 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP 

  • Mr. Miguel A. Ibarra 
    • University of Texas, El Paso, TX, Intelligence & National Security 
  • Capt. Brent R. Taylor, USA 
    • University of Utah, Salt Lake City, UT, International Relations 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP 

  • Mrs. Kira Shuman 
    • Bellevue University, Bellevue, NE, Cyber Security 
  • CW4 Bryan G. Rude, USA 
    • Capitol College, Laurel, MD, Information Technology 
  • Mr. Jermaine Scott 
  • DePaul University, Chicago, IL, Information Technology 

Undergraduate Scholarships 

VICE ADM. SAMUEL L. GRAVELY MEMORIAL SCHOLARSHIP 

  • Miss Jamaris Janette Burns 
    • Johnson C. Smith University, Charlotte, NC, Sophomore, Mathematics 
  • Ms. Danielle Lewis 
    • Oakwood University, Huntsville, AL, Junior, Mathematics 

CSC DEFENSE TECHNICAL CERTIFICATION SCHOLARSHIP 

  • Mr. Dimitri Jackson 
    • University of Alabama, Huntsville, AL, Electrical Engineering 

CYBER CERTIFICATION SCHOLARSHIP 

  • Mr. Mike Richardson 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP 

  • Ms. Ashleigh Marie LaLonde 
    • Ferris State University, Big Rapids, MI, Sophomore, Cyber Security 
  • Mr. Zachary Miller 
    • University of Maryland, College Park, MD, Junior, Computer Engineering 
  • SPC Narziddin Z. Olimov, USA 
    • Fayetteville State University, Fayetteville, NC, Junior, Management Information Systems 
  • Ms. Emily Joy Scheerer 
    • University of Maryland Baltimore County, MD, Junior, Computer Science 
  • Mr. Travis David Thurn (National Guard) 
    • Purdue University, Calumet, IN, Sophomore, Computer Science 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP - HIGH SCHOOL 

  • Mr. Joseph William Peterson 
    • Reservoir High School, Laurel, MD 
  • Mr. Evan McCarter 
    • Catonsville High School, Catonsville, MD 

STEM TEACHERS SCHOLARSHIP 

  • Mrs. Jessica Anne Adams * - Sponsored by Central Maryland Chapter 
    • John Hopkins University, Baltimore, MD, Graduate, Mathematics Education 
  • Ms. Kristin L. Angello 
    • SUNY, Empire State College, Saratoga Springs, NY, Graduate, Science Education 
  • Ms. Ginger Berry - Sponsored by Bethesda Chapter 
    • University of Maryland, Gaithersburg, MD, Graduate, STEM Education 
  • Ms. Charlotte Bleiler - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter 
    • Florida State University, Tallahassee, FL, Sophomore, Science Education 
  • Ms. Brandy Bourdeaux - Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
    • Colorado State University, Ft. Collins, CO. Graduate, Science Education 
  • Ms. Sarah Jane Brown - Sponsored by Bethesda Chapter 
    • University of Maryland, Shady Grove, MD, Graduate, Mathematics Education 
  • Ms. Suzette Brown 
    • University of Maryland, College Park, MD, Graduate, Mathematics Education 
  • Ms. Brooke Aileen Buckland - Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
    • University of Denver, Denver, CO, Graduate, Science Education 
  • Ms. Linjue Cao 
    • University of California, San Diego, CA, Graduate, Science Education 
  • Mr. Jeff Dalzell 
    • University of New Hampshire, Durham, NH, Senior, Mathematics Education 
  • Ms. Michaela Kathleen McNutt Downs 
    • Metropolitan State University, Denver, CO, Certification, Science Education 
  • Ms. Margarita Apolo Esteban - Sponsored by Quantico-Potomac Chapter 
    • Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA, Senior, Physics & Science 
  • Ms. Emily Marie Evanko - Sponsored by Fort Knox-Gold Vault Chapter 
    • Western Kentucky University, Bowling Green, KY, Senior, Mathematics Education 
  • Ms. Sofia Fernandez 
    • Florida State University, Tallahassee, FL, Senior, Science Education 
  • Ms. Allison Denise Haga 
    • Virginia Tech, Blacksburg, VA, Graduate, Mathematics Education 
  • Ms. Brittaney Lea Hasslinger 
    • University of Maryland, College Park, MD, Graduate, Science Education 
  • Mr. Matthew Heid 
    • University of Washington, Seattle, WA, Senior, Mathematics Education 
  • Ms. Nicola Christine Hodges 
    • George Mason University, Fairfax, VA, Senior, Mathematics Education 
  • Ms. Justine Amanda Hoke - Sponsored by Bethesda Chapter 
    • University of Maryland, College Park, MD, Graduate, STEM Education 
  • Mrs. Kelsy Kai-Yamamoto 
    • Chaminade University of Honolulu, HI, Graduate, Science Education 
  • Ms. Kristen Kent 
  • Salisbury University, Salisbury, MD. Sophomore, Mathematics Education 
  • Mr. Nantambu Kohibatz - Sponsored by Aberdeen Chapter 
    • Johns Hopkins University, Baltimore, MD, Sophomore, Mathematics Education 
  • Mr. Michael David Lane 
    • University of South Florida, Tampa, FL, Junior, Science Education 
  • Mr. Antonio Larios 
    • George Mason University, Fairfax, VA, Junior, Science Education 
  • Mr. Matthew James Liebelt - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter 
    • University of South Florida, Tampa, FL, Senior, Science Education 
  • Dr. Melvin Alonza Lowe, III - Sponsored by Montgomery Chapter 
    • Nova Southeastern University, Fort Lauderdale, FL, Graduate, Instructional Technology 
  • Ms. Stacy Mikanowicz 
    • Notre Dame of Maryland University, Baltimore, MD, Graduate, Leadership in STEM Teaching 
  • Mr. Chris John Molyneux 
    • Concordia University, Portland, OR Graduate, Science Education 
  • Ms. Elizabeth Moran 
    • University of South Florida, Tampa, FL, Junior, Mathematics Education 
  • Mr. Micah Steven Mysiuk - Sponsored by Washington DC Chapter 
    • George Mason University, Fairfax, VA, Junior, Chemistry & Physics 
  • Mr. Jason Neagle 
    • University of Kentucky, Lexington, KY, Certification, PLTW Engineering 
  • Ms. Julia Niedermaier - Sponsored by the Hampton Roads Chapter 
    • Christopher Newport University, Newport News, VA, Junior, Mathematics Education 
  • Ms. Jeanetta Nunley * 
    • Auburn University, Auburn, AL, Graduate, Instructional Leadership 
  • Ms. Elizabeth Noel Olson 
    • Union University, Jackson, TN, Senior, Science Education 
  • Mr. Samuel J Owens 
    • Webster University, St. Louis, MO, Junior, Science Education 
  • Ms. Haley Elizabeth Quillen 
    • Salisbury University, Salisbury, MD. Junior, Mathematics Education 
  • Mrs. Joanne Dennie Robbins 
    • University of Maryland, College Park, MD. Graduate, STEM Education 
  • Ms. Michelle Felicia Rogovin * 
    • University of Florida, Gainesville, FL. Graduate, Mathematics Education 
  • Mr. Nathan Savig 
    • Colorado State University, Ft. Collins, CO, Senior, Engineering Education 
  • Ms. Amanda Silber - Sponsored by Central Maryland Chapter 
    • University of Washington, Seattle, WA, Graduate, Science Education 
  • Ms. Katie Spendlow - Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
    • Colorado State University, Ft. Collins, CO, Junior, Engineering Education 
  • Ms. Ashley Nadine Sprigg - Sponsored by the San Diego Chapter 
    • University of California, San Diego, CA. Graduate, Mathematics Education 
  • Ms. Aimee Jean Thrune 
    • Lakeland College, Sheboygan, WI, Junior, Mathematics Education 
  • Mr. Lee Edwin Walton - Sponsored by Orlando-Central Florida 
    • Florida State University, Tallahassee, FL, Graduate, Science Education 
  • Ms. Jessica Alyce Wilson * - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter 
    • University of South Florida, Tampa, FL, Graduate, Mathematics Education 
  • Ms. Rosemary Philomena Wulf 
    • University of Colorado, Boulder, CO, Graduate, Science Education (Physics) 

MEDAL OF HONOR FOUNDATION STEM TEACHERS SCHOLARSHIP 

  • Mr. Jakob Jones Gulledge 
    • University of Tennessee, Knoxville, TN, Senior, Mathematics Education 

THE DONNA RUSSELL STEM TEACHER SCHOLARSHIP 

  • Ms. Euvelyn Calma - Sponsored by Hawaii Chapter 
    • University of Hawaii at Manoa, HI, Graduate, Science Education 

MAJ. GEN. EUGENE C. RENZI/MANTECH MEMORIAL STEM TEACHERS SCHOLARSHIP 

  • Mr. Tyler Jacob Wippel 
    • Central Michigan University, Mount Pleasant, MI. Junior, Mathematics Education 

J. SPARGO & ASSOCIATES STEM TEACHERS SCHOLARSHIP 

  • Mr. Dustin Taylor Sauriol 
    • West Virginia Institute of Technology, Montgomery, WV, Sophomore, Math & Engineering Education 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP 

  • Mr. Kevin S. Moss 
    • Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ, Junior, Global Security & Intelligence Studies 
  • Mr. Austin Stewart 
    • The Ohio State University, Columbus, OH. Sophomore, Security & Intelligence, Russian & Spanish 
  • Ms. Annabel Virella 
    • Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ. Junior, Global Security & Intelligence Studies 

DISABLED WAR VETERANS SCHOLARSHIP 

Fall Winner

  • SGT Linnai-Anne T. Camacho 
    • Central Connecticut State University, New Britain, CT. Computer Information Systems 

Spring Winne

  • Mr. Bladimir Rodriguez 
    • U.S. Army Veteran. New York Institute of Technology, New York, NY. Senior, Electrical and Computer Engineering Technology 

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP 

Fall Winners

  • Mr. Frank Cannataro 
    • Colorado School of Mines, Golden, CO, Physics 
  • Mr. Erik Iverson 
    • University of California, Berkeley, CA, Electrical Engineering 
  • Mr. Cory Mergen 
    • South Dakota School of Mines & Technology, Rapid City, SD. Aerospace Engineering 
  • SrA Omar Alexander Reid 
    • Saint Leo University, Tampa, FL. Computer Science 

Spring Winner  

  • Sgt John Lowery Baylis, USMC 
    • Active Duty U.S. Marine Corps, Embry Riddle Aeronautical University, Daytona, FL. Freshman, Technology Management 
  • Mr. David Jeong 
    • U.S. Army Veteran, California State University, Dominguez Hills, CA, Junior, Computer Technology 
  • SSgt Christopher Ryan Madsen, USAF 
    • Active Duty U.S. Air Force, University of Colorado, Colorado Springs, CO, Sophomore, Electrical Engineering 
  • Mr. Daniel Hiroshi Norris 
    • U.S. Marine Corps Reserves, Arizona State University, Tempe, AZ, Sophomore, Geography/Geological Science 
  • Mr. Alan Parvis 
    • U.S. Marine Corps Veteran, University of Maryland, College Park, MD, Junior, Physics 

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP 

  • SFC Joseph Francis Pagano III 
    • HHC 15th Regimental Signal Brigade, Fort Gordon, GA. American Military University. Emergency and Disaster (Information) Management 
  • Mr. Cleatis Trotter (Army veteran) 
    • University of Phoenix. Information of Technology Systems Security   

GENERAL EMMETT PAIGE SCHOLARSHIP 

  • Mr. Jacob Caine Amsbaugh 
    • The Georgia Institute of Technology, Kennesaw, GA, Systems Engineering 
  • Mr. Zacharia Marc Colton Barnes 
    • Gonzaga University, Spokane, WA, Mechanical Engineering 
  • Mr. Barry DeWayne Bruner 
    • Colorado Technical University, Colorado Springs, CO, Computer Science 

ROTC SCHOLARSHIP PROGRAM 

* denotes repeat winner 

MEDAL OF HONOR SCHOLARSHIP 

  • Officer Candidate Max David Ramundo, Air Force ROTC 
    • Junior, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA 
  • Cadet Shaelyn Marie Layton, Army ROTC 
    • Junior, Embry-Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ 
  • Midshipman Andrew Thomas Barr, Navy ROTC 
    • Junior, University of Illinois, Urbana-Champaign, IL 
  • Officer Candidate Philip Stephen Urban, Navy ROTC (Marine Corps), Junior, University of Texas, Austin, TX 

MEDAL OF HONOR DISTINGUISHED ACHIEVEMENT SCHOLARSHIP 

  • Cadet Tanner David Bauer, Air Force ROTC 
    • Junior, Virginia Military Institute, Lexington, VA 
  • Cadet Kyle Stephen Richardson, Army ROTC 
    • Junior, Embry Riddle Aeronautical University, Prescott, AZ 
  • Midshipman Justin Matthew Cline, Navy ROTC 
    • Junior, George Washington University, Washington, DC 
  • Midshipman Joseph Taylor Bishop, Navy ROTC (Marine Corps) 
    • Junior, Virginia Military Institute, Lexington, VA 

  VADM JON L. BOYES, USN (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP 

  • Midshipman John Alan Richards, Navy ROTC 
    • Sophomore, Virginia Military Institute, Lexington, VA 

LT GEN RON IVERSON, USAF (Ret.) SCHOLARSHIPS 

  • Cadet Callan Elizabeth Andreacchi, Air Force ROTC 
    • Junior, Elon University, Elon, NC 
  • Cadet Kamden B. Collotzi, Air Force ROTC 
    • Junior, Texas A&M University, College Station, TX 
  • Cadet Carol Ann Knight, Air Force ROTC 
    • Sophomore, University of North Carolina, Chapel Hill, NC 
  • Cadet Ashley Nicole Zapp, Air Force ROTC 
    • Junior, University of South Carolina, Columbia, SC 
  • LT GEN WILLIAM LORD, USAF (Ret.) SCHOLARSHIP 
  • Cadet Yousuke Zen Matsui, Air Force ROTC 
    • Junior, Clemson University, Clemson, SC 

LTG JAMES M. ROCKWELL, USA (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP 

  • Cadet Mackenzie Eugene Moss, Army ROTC 
    • Junior, University of Montana. Missoula, MT 

MG EUGENE C. RENZI, USA (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP 

  • Midshipman Zachary Ryan Sacher, Navy ROTC 
    • Junior, Boston University. Boston, MA 

JOAN BOWDEN MEMORIAL SCHOLARSHIP 

  • Cadet Jarret Glenn McDaniel, Air Force ROTC 
    • Junior, University of Georgia, Athens, GA 

MORT MARKS MEMORIAL SCHOLARSHIP 

  • Cadet Joseph Blythe Maloney, Air Force ROTC 
    • Junior, Texas Tech University, Lubbock, TX 

ROTC SCHOLARSHIP 
Air Force Juniors 

  • Cadet Michael William Bishop= 
    • Northern Arizona University. Flagstaff, AZ 
  • Cadet Arron Michael Bellini 
    • Oregon State University. Corvallis, OR 
  • Cadet Katelyn Elizabeth Ernst 
    • The Pennsylvania State University. State College, PA 

ROTC SCHOLARSHIP 
Air Force Sophomores 

  • Cadet Marcos Salvador Marrero Disla 
    • University of South Florid. Tampa, FL 
  • Cadet Emily Rae Steele 
    • University of Florida, Gainesville, FL 
  • Cadet Kyle Christian Swengel 
    • The Master's College, Santa Clarita, CA 

ROTC SCHOLARSHIP 
Army Juniors 

  • Cadet Samuel Philip Michaels * 
    • University of North Alabama, Florence, AL 
  • Cadet Kristofer Bryce Peck 
    • University of Virginia, Charlottesville, VA 

ROTC SCHOLARSHIP 
Army Sophomores 

  • Cadet Emily Ann Carrigg 
    • Clarkson University, Potsdam, NY 
  • Cadet Timothy Alan Goldstone 
    • Clarkson University, Potsdam, NY 

ROTC SCHOLARSHIP 
Navy Juniors 

  • Officer Candidate Ian Christopher Jordan 
    • Iowa State University, Ames, IA 
  • Midshipman Stephen Patrick Keehan 
    • Texas A&M University, College Station, TX 
  • Cadet Netan Sunny Pruthi 
    • Texas A&M University, College Station, TX 

ROTC SCHOLARSHIP 

Navy Sophomores 

  • Midshipman Nicholas Ryan Asarese,
    • The George Washington University, Washington, DC 
  • Midshipman Theresia Mavis Ohms
    • Iowa State University. Ames, IA 
  • Midshipman Timothy Matthew Robinette
    • Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
Title
2012 WINNERS
Content

Scholarship Winners 2012

Graduate Scholarships 

RALPH W. SHRADER DIVERSITY SCHOLARSHIP 

2012 WINNERS 

Jessica Dawn Weaver 
Northeastern University, Boston, MA 
Molecular Biology/Chemical Engineering 

Aletheia Lynn Zambesi 
University of West Florida, Pensacola, FL| 
Mathematics 

CSC DEFENSE SCHOLARSHIP 

2012 WINNERS 

Jacob Alan Crabill 
Stanford University, Stanford, CA 
Aerospace Engineering 

Major William Michael Petullo, USA 
Active Duty - U.S. Army 
University of Illinois at Chicago, Chicago, IL 
Computer Science 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP 

2012 WINNERS 

Karen Albert 
University of Nebraska, Lincoln, NE 
Political Science 

Capt. Christopher Berardi, USAF 
Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA 
Information Technology 

Nicole Novetsky 
University of Michigan, Ann Arbor, MI 
International Studies 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP 

A1C Keegan McCoy, USAF 
The Pennsylvania State University, University Park, PA 
Electronic Engineering 

Andrew Meyer 
Colorado School of Mines, Golden, CO 
Electrical Engineering 

Undergraduate Scholarships 

VADM SAMUEL L. GRAVELY MEMORIAL SCHOLARSHIP 

2012 WINNERS 

Christina Davis 
North Carolina A&T State University, Greensboro, NC 
Computer Science 

Semaj Rashad 
Morgan State University, Baltimore, MD 
Systems Engineering 

CSC DEFENSE TECHNICAL CERTIFICATION SCHOLARSHIP 

2012 WINNER 

Marc Fruchtbaum 
Capitol College, Laurel, MD 
Cyber Security Certification 

CYBER CERTIFICATION SCHOLARSHIP 

2012 WINNER 

Ivana Maksimovic 
University of Maryland University College , Adelphi, MD 
Cybersecurity 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP 

2012 WINNERS 

Amanda Bjorkland * 
Embry-Riddle Aeronautical University, Daytona Beach, FL 
Engineering Physics 

Anthony Clemetson 
Santa Clara University, Santa Clara, CA 
Electronic Engineering 

Kiara Jones 
Notre Dame of Maryland University, Baltimore, MD 
Information Technology 

Aakash Shah * 
Colorado School of Mines, Golden, CO 
Computer Science 

Nathan Spielman 
Purdue University, Fort Wayne, IN 
Computer Science 

Andrew White 
ITT Technical Institute, Lake Mary, FL 
Cyber Security 

Neil Wilroy 
ITT Technical Institute, Lake Mary, FL 
Information Systems Cyber Security 

CYBER STUDIES SCHOLARSHIP - HIGH SCHOOL 

2012 WINNERS 

Michael R. Richardson, Jr 
St. Mary's High School 
Annapolis, MD 

David J. McCauley - Sponsored by Central Maryland Chapter 
Northeast High School 
Pasadena, MD 

STEM TEACHERS SCHOLARSHIP 

2012 WINNERS 

Jessica A. Adams - Sponsored by Aberdeen Chapter 
Johns Hopkins University, Baltimore, MD 
Graduate, Computational & Applied Mathematics 

Aundrea Atwood - Sponsored by Central Maryland Chapter 
Salisbury University, Salisbury, MD 
Junior, Mathematics Education 

Kristin Bercume *            
University of South Florida, Tampa, FL 
Graduate, Mathematics Education 

Sarah H. Berger  
University of Colorado at Boulder, Boulder, CO 
Senior, Science Education 

Haley Bilbray 
University of Texas at Dallas, Richardson, TX 
Sophomore, Science Education 

Raymond Boss 
SUNY College, Oneonta, NY 
Junior, Mathematics Education 

Candace Brendler - Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
Fort Lewis College, Durango, CO 
Certification, Science Education 

Keli C. Bridinger 
Arizona State University, Tempe, AZ 

Senior, Science Education 

Ernesto D. Calleros 
Texas A&M University, College Station, TX 
Sophomore, Mathematics Education 

Miller Cheatham 
Meredith College, Raleigh, NC 
Junior, Mathematics Education 

Adam J. Clinch 
The University of Montana, Missoula, MT 
Graduate, Physics and Mathematics Education 

Alexandra P. Colvin 
Washington State University, Pullman, WA 
Senior, Mathematics Education 

Kristen Colvin 
University of Mary Washington, Fredericksburg, VA 
Graduate, Mathematics Education 

Nicholas B. Cowger 
Illinois State University, Normal, IL 
Junior, Science Education 

Rosemary A. DuPontt 
Central Michigan University, Mt. Pleasant, MI 
Senior, Science Education 

Christopher D. Fairley Jr. 
Fayetteville State University, Fayetteville, NC 
Graduate, Mathematics Education 

Erinn Camille F. Floyd * - Sponsored by Montgomery Chapter 
The University of Georgia, Athens, GA 
Graduate Ph.D., Educational Psychology/ Instructional Technology 

Dr. Stephanie T. Forsberg 
Stony Brook University, Stony Brook, NY 
Graduate, Science Education 

Shealyn P. Friedrich 
Willamette University, Salem, OR 
Senior, Science Education 

Rachelle M. Gard  - Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
Colorado State University, Fort Collins, CO 
Junior, Engineering Education 

Nicole M. Giovagnoli  - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter 
University of Florida, Gainesville, FL 
Junior, Art Education/Math and Math Education 

Rachel V. Goodale 

SUNY Stony Brook, Stony Brook, NY 
Certification, Science Education 

Christine M. Groh - Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
Fort Lewis College, Durango, CO 
Sophomore, Mathematics Education 

Keith P. Harrison 

Metropolitan State College of Denver, Denver, CO 
Graduate, Science Education 

Caitlin A. Houser 
Fort Lewis College, Durango, CO 
Junior, Mathematics Education 

Breanne N. Hughes - Sponsored by ArkLaTex Chapter 
Louisiana State University, Baton Rouge, LA 
Senior, Mathematics Education 

Kiranjit Kaur 
University of Maryland, College Park, MD 
Senior, Physiology and Neurobiology Minor: Human Development 

Brielle D. Kemis 
Western Washington University, Bellingham, WA 
Senior, Science Education 

Lisa M. Kim - Sponsored by Bethesda Chapter 
University of Maryland, College Park, MD 
Graduate, Mathematics Education 

Michael T. Kloenne - Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
University of Colorado, Colorado Springs, CO 
Certification, Mathematics Education 

Elisabeth F. Knierim 
Southern Illinois University, Edwardsville, IL 
Senior, Science Education 

Brittany Krutty * 
University of Kansas, Lawrence, KS 
Junior, Science Education 

Cayla Lang  
Marymount University, Arlington, VA 
Junior, Mathematics Education 

Justin D. Lewin 
University of Maine, Orono, ME 
Sophomore, Biology/Chemistry minor  

  

Jie Ling Liang 
University of Central Florida, Orlando, FL 
Senior, Mathematics Education 

Andrea Mack 
Montana State University, Bozman, MT 
Junior, Mathematics Education 

Michelle K. Malme * 
California State University, Long Beach, CA 
Certification, Science Education 

Sarah N. Maslar  
St. Petersburg College, Clearwater, FL 
Junior, Mathematics Education 

Kathryn J. Matthews 
Boston University, Boston, MA 
Senior, Mathematics Education 

Amber M. Miller 
Central Michigan University, Mt. Pleasant, MI 
Sophomore, Science Education 

Lindsey Murt - Sponsored by Fort Knox Gold Vault Chapter 
University of Louisville, Louisville, KY 
Senior, Mathematics Education 

Allison K. Neubert 
University of Memphis, Memphis, TN 
Sophomore, Mathematics Education 

Jeanetta Nunley 
Auburn University, Auburn, AL 
Graduate, Mathematics Education 

Seth T. Orndorff  
University of Wyoming, Laramie, WY 
Sophomore, Mathematics Education 

Benjamin M. Pacini * 
Johns Hopkins University, Baltimore, MD 
Graduate, Mathematics Education 

Samantha Palmer * 
State University of New York, Oneonta, NY 
Senior, Science Education 

Jarett G. Payne 
University of Kansas, Lawrence, KS 
Senior, Mathematics Education 

Melinda P. Pierce 
University of Tennessee, Knoxville, TN 
Junior, Mathematics Education 

Deanna Pittman  - Sponsored by Quantico-Potomac Chapter 
Virginia Commonwealth University, Richmond, VA 
Senior, Mathematics Education 

Briana J. Ponzer * 
Western Washington University, Bellingham, WA 
Senior, Physics and Mathematics Education 

Amber Rittenhouse  
University of Wyoming, Laramie, WY 
Junior, Mathematics Education 

Austin D. Robbins * 
Montana State University, Bozeman, M 
Junior, Science Education 

Michelle F. Rogovin - Sponsored by Tampa-St. Petersburg Chapter 
University of Florida, Gainesville, FL 
Senior, Mathematics 

Sarah Sams 
University of Mississippi, Oxford, MS 
Senior, Mathematics Education 
  

Noah Sandoval  - Sponsored by Rocky Mountain Chapter 
Colorado State University, Fort Collins, CO 
Senior, Engineering Education 

Annie Sandza  - Sponsored by Washington DC Chapter 
The George Washington University, Washington, DC 
Graduate, Science Education 

Jody T. Shipp - Sponsored by Northern Virginia Chapter 
George Mason University, Fairfax, VA 
Senior, Mathematics Education 

Adrienne Sloan - Sponsored by Orlando-Central Florida Chapter 
University of Central Florida, Orlando, FL 
Senior, Psychology 

Brielle T. Spencer * 
High Point University, High Point, NC 
Senior, Math and Physics 

Caroline D. Stalvey 
Clemson University, Clemson, SC 
Junior, Mathematics Education 

Greg J.Strimel 
Old Dominion University, Norfolk, VA 
Graduate, Technology Education 

Ashley N. Thornburg 
University of North Texas, Denton, TX 
Sophomore, Science Education 

Patsy R. Thrasher 
University of Tennessee at Chattanooga, Chattanooga, TN 
Sophomore, Science Education 

Johnathon K. Upperman - Sponsored by Hampton Roads Chapter 
College of William and Mary, Williamsbrug, VA 
Senior, Mathematics Education 

Thomas J. Wheeler 
University of Maryland, College Park, MD 
Graduate, Mathematics Education 

Lily A. Whiteside 
Maryville University, St. Louis, MO 
Sophomore, Science Education 

CONGRESSIONAL MEDAL OF HONOR FOUNDATION SCHOLARSHIP 
2012 WINNER 

Jason Calhoun  
George Mason University, Fairfax, VA 
Graduate, Science Education 

MG EUGENE C. RENZI/MANTECH MEMORIAL SCHOLARSHIP 

2012 WINNER 

Emily B. Eastlake 
George Mason University, Fairfax, VA 
Sophomore, Engineering Education 

J. SPARGO & ASSOCIATES STEM TEACHERS SCHOLARSHIP 

2012 WINNER 

Jessica A. Wilson 
University of South Florida, Tampa, FL 
Graduate, Mathematics Education 

INTELLIGENCE SCHOLARSHIP 

2012 WINNERS 

Joseph P. Reinhard 
Mercyhurst College, Erie, PA 
Global Security & Intelligence Studies 

Spencer T. Vuksic 
Mercyhurst College, Erie, PA 
Security & Intelligence 

DISABLED WAR VETERANS SCHOLARSHIP 

FALL 2011 WINNER 

Christopher A. Metner 
Marine Corps Veteran 
University of Florida, Gainesville, FL 
Mechanical Engineering 

AFGHANISTAN AND IRAQ WAR VETERANS SCHOLARSHIP 

FALL 2011 WINNERS 

Chris Gayle 
Army National Guard 
College of Southern Nevada, Las Vegas, NV 
Electronics Engineering Technology 

 John C. Lynn 
Marine Corps Veteran 
Coastal Carolina Community College, Jacksonville, NC 
Electronics Engineering Technology 

Mitch Lee Moorehead 
Marine Corps Veteran 
Henley-Putnam University, San Jose, CA 
Intelligence Management/Analysis  

Phillip W. New 
Navy Veteran 
Arizona State University, Polytechnic Campus, Mesa, AZ 
Mechanical/Robotics Engineering 

Bradley J. Wilton * 
Marine Corps Veteran 
San Diego Mesa College, San Diego, CA 
Electrical Engineering 

SPRING 2012 WINNERS 

SrA Sean R. Bundles Jr., USAF 
Active-Duty Air Force 
Saint Leo University, Saint Leo, FL 
Computer Information Systems 

Max Robinson Heald  * 
Marine Corps Veteran 
Santa Rosa Junior College, Santa Rosa, CA 
Aerospace Engineering 

Cathy Ramirez 
Marine Corps Veteran 
Ottawa University, Ottawa, KS 
Mathematics 

Cory David Snooks * 
Army Veteran 
New Mexico Tech, Socorro, NM 
Electrical Engineering 

LTG DOUGLAS D. BUCHHOLZ, USA MEMORIAL SCHOLARSHIP 

2012 WINNER 

SMSgt Larry Hartman, USAF 
DeVry University 
Electrical Engineering 

GENERAL EMMETT PAIGE SCHOLARSHIP 

Fall 2011 WINNERS 

PO1 Zacharia M. C. Barnes 
Active-Duty Navy 
Gonzaga University, Spokane, WA 
Mechanical Engineering & Math 

Mrs. Manda B. Cole 
Air Force Spouse 
University of South Alabama, Mobile, AL 
Meteorology 

GENERAL JOHN A. WICKHAM SCHOLARSHIP 

2012 WINNERS 

Ms. Ariel Marie Bridgeman 
Colorado School of Mines, Golden, CO 
Junior, Physics 

Mr. Matthew L. Schmit 
Virginia Tech, Blacksburg, VA 
Sophomore, Aerospace Engineering 

STEM MAJOR SCHOLARSHIP 

2012 WINNER 

Kaitlyn Alyssa Martin 
Colorado School of Mines, Golden, CO 
Sophomore, Mechanical Engineering 

ROTC SCHOLARSHIP PROGRAM 

2012 WINNERS 

* denotes repeat winner 

 
MEDAL OF HONOR SCHOLARSHIP 

Cadet Edgar Dario Acosta, Air Force ROTC * 
Junior, Pennsylvania State University 
University Park, PA 

Cadet David William Nickle, Army ROTC * 
Junior, Northern Arizona, Flagstaff, AZ 

Midshipman Tara Keely Dowling, Navy ROTC 
Junior, Carnegie Mellon University 
Pittsburgh. PA 

Officer Candidate Michael Daniel Black, Navy ROTC (Marine Corps) * 
Junior, University of Pennsylvania 
Philadelphia, PA 

DISTINGUISHED ACHIEVEMENT SCHOLARSHIP 

Cadet Michael Robert Crowl, Air Force ROTC 
Junior, Washington State University 
Pullman, WA 

Cadet Ryan Christopher Leahy, Army ROTC 
Junior, Massachusetts Institute of Technology 
Cambridge, MA 

Midshipman Paige Kristeen Nardozzo, Navy ROTC 
Sophomore, Virginia Military Institute 
Lexington, VA 

Officer Candidate Richard Frank Viehdorfer, Navy ROTC (Marine Corps) 
Junior, University of Colorado 
Boulder, CO 

VADM JON L. BOYES, USN (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP 

Officer Candidate Daniel Paul DeToma, Navy ROTC 
Junior, SUNY Maritime College 
Bronx, NY 

JOAN BOWDEN MEMORIAL SCHOLARSHIP 

Midshipman Robert James Dumas, Navy ROTC 
Sophomore, Savannah State University 
Savannah, GA 

MORT MARKS MEMORIAL SCHOLARSHIP 

Cadet Wesley Gordon Templeton, Air Force ROTC 
Junior, North Carolina State University 
Raleigh, NC 

MG EUGENE C. RENZI, USA (Ret.) MEMORIAL SCHOLARSHIP 

Cadet Michael Scott Sanders, Air Force ROTC * 
Sophomore, Massachusetts Institute of Technology 
Cambridge, MA 

LTG JAMES M. ROCKWELL, USA (RET.) MEMORIAL SCHOLARSHIP 

Cadet Kenton Bradley Coffman, Army ROTC 
Junior, Murray State University 
Murray, KY 

ROTC SCHOLARSHIP 

Air Force Juniors 

Cadet John Michael Blackmar 
University of North Carolina 
Chapel Hill, NC 

Cadet Jared Neal Strickland 
Baylor University 
Waco, TX 

Cadet Andrew Gregory Watson 
Loyola Marymount University 
Los Angeles, CA 

ROTC SCHOLARSHIP 

Air Force Sophomores 

Cadet Amanda Frances Burroughs 
Embry Riddle Aeronautical University 
Prescott, AZ 

Cadet Vincent Peter Spada 
West Virginia University 
Morgantown, WV 

Cadet Jenni Ashton Sweger 
New Mexico State University 
Las Cruces, NM 

ROTC SCHOLARSHIP 

Army Juniors 

Cadet Steven Anthony Leon * 
Northern Arizona University 
Flagstaff, AZ 

Cadet Jeffry Edward Rennert 
The University of Akron 
Akron, OH 

Cadet Cristal Rebecca Rodriguez 
St. Mary's University 
San Antonio, TX 

ROTC SCHOLARSHIP 

Army Sophomores 

Cadet Taylor Allen Carmichael 
University of Illinois 
Urbana-Champaign, IL 

Cadet Amber Nicole Lekey 
Missouri State University 
Springfield, MO 

Cadet Samuel Philip Michaels 
University of North Alabama 
Florence, AL 

ROTC SCHOLARSHIP 

Navy Juniors 

Midshipman Jayson Samuel Rimer 
Iowa State University 
Ames, IA 

Midshipman Carrie Anne Rose 
Villanova University 
Villanova, PA 

Midshipman Ian Stuart Simpson 
The Pennsylvania State University 
University Park, PA 

ROTC SCHOLARSHIP 

Navy Sophomores 

Midshipman Joshua Everett Ernisse 
Cornell University 
Ithaca, NY 

Midshipman Anna Louise Hawkins 
University of South Carolina 
Columbia, SC 

Midshipman Zachery Lee Mills 
Virginia Military Institute 
Lexington, VA 

AFCEA Scholarships